1007 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Őstermelő-lízing II. Kérdés

Olvastam a szakértő válaszát, hogy a nyílv végű lízing kölcsönnek minősül, s csak a kamatokat és a járulékos díjakat lehet költségnek elszámolni. A mi esetünkben traktort vásároltunk nyílv végű lízing keretében 10 éves futamidőre, közel 15 millió Ft értékben. Az első évben közel 8 millió Ft-ot kifizettünk. A tizedik év végén 550 000 Ft-ért megvásároljuk az eszközt. A traktorra kifizetett több millió forintot nem számolhatom el a tárgyi eszközeim között? Nem lehet értékcsökkenést elszámolni (családi gazdaságnál esetleg 100%-ot)? Vagy mint bérleti díjra kifizetett összeget sem szerepeltethetem a költségek között?

Tao Kérdés

Ingatlanfelújítás történ 2016-ban, részleges. Most 2018. évben teljes körű. A 2016. évi felújítás (tető), lebontásra került és újra lett készítve. Ha terven felüli értékcsökkenésként kivezetjük, kell-e megemelni vele a társasági adót?

Őstermelő, nyílt lízing Kérdés

Őstermelő nyílt végű lízing keretében traktort szerzett be 2017-ben. Kérdésem, hogy a havonta fizetendő tőkerész, tőkerész áfája tárgyi eszközként kerül nyílvántartásba és écs-zni fog vagy az egész bérleti díjnak minősül, s automatikusan költség lesz?

Kiva alatt beszerzett eszközök értékesítése tao-s időszakban Kérdés

A kivás időszak során beszerzett eszközökre a taoalapnál értékcsökkenési leírás nem számolható el. Jól értelmezem-e, hogy ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha a kiva alatt beszerzett eszközöket a kft a taós időszak alatt értékesíti, akkor a (számvitelben kimutatott) könyv szerinti értékkel növeli a taoalapot, és ezen eszközök értékesítésével kapcsolatosan nem csökkenti a taoalapot? Köszönöm ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK

Vállalatirányítási rendszer Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatirányítási rendszert vásároltunk, aminek csak a demo verzióját használjuk, mert most folyik a testreszabása és az illetékes munkavállalók oktatása a rendszer használatára. Az éles használata csak fél év elteltével várható. Mivel az immateriális javakat nem lehet befejezetlen beruházásra könyvelni, azokat egyből aktiváljuk. Viszont ténylegesen még nem használjuk a szoftvert. Ez nem okoz ellentmondást, hiszen az üzembe helyezés után már elkezdődik az értékcsökkenése is a rendszernek? Válaszát előre is köszönöm!

Értékcsökkenés a tao-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt fűrészgépet vásároltunk, aminek hasznos élettartalmát ügyvezetőnk 5 évben állapította meg. Így a számviteli törvény szerinti értékcsökkenése 20% évente. Viszont a társaságiadó-törvény szerint ezek a gépek 14,5%-kal íródnak le. Ebben az esetben ezekkel a százalékokkal lehet számolni? Nem jogszabályellenes, hogy a számviteli törvény szerinti érték a magasabb? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan apportálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosa tőkeemelést hajtana végre, ingatlant apportál. Ezt az ingatlant mint bérlő most is a kft. használja, 2017-ben nagyértékű (teljeskörű) felújítást történt, melynek értékét aktiválta a tárgyi eszközei közé és 6 százalék értékcsökkenést számol el. Az apport értékének meghatározásához értékbecslőt kérnek fel, aki megállapítja a piaci értéket, de ez az érték tartalmazza a felújítás miatti értéknövekedést. Amennyiben ezt az értékbecslést egy évvel korábban készítették volna el, az értéke jelentősen kevesebb lenne. Kérdésem, hogy milyen értéken történik az apportálás, mivel így a felújítás költsége kétszer is szerepel/szerepelhet a befektetett eszközök értékében? Össze kell-e vezetni majd az ingatlanaktiválás értékét és a felújítás korábban aktivált értékét? Jövőben egy tárgyi eszköz szerepel könyveiben? Esetleg terven felüli értékcsökkenést kell elszámolni a felújítás értékére? Mi a helyes számviteli, adózási elszámolás? Válaszát előre is köszönöm!

Riasztó- és megfigyelő rendszer kiépítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! A kft. megfigyelő rendszert építtetett ki a telephelyén. Két számla született, az egyik "telephelyi komplett riasztórendszer kivitelezése anyagköltséggel", a másik "videokamerás megfigyelő és képrögzítő rendszer kivitelezése anyagköltséggel". A kérdés az, hogy milyen tárgyieszközcsoportba kell besorolni a két beruházást, valamint milyen vtsz alá sorolhatók be, hogy az értékcsökkenési kulcsot meg tudjam állapítani? Köszönöm a választ!

Lízingelt autó értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Személyautóra vonatkozó nyíltvégűlízing-szerződés 3 évre szól. Emiatt az autó leírása történhet 3 év alatt 33 százalékos kulccsal? Tehát a számviteli értékcsökkenés eltérhet a 20 százaléktól? Az adólapot mennyivel csökkenthetem? Köszönettel.

Értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Értékcsökkenéssel kapcsolatos kérdéseink: 1. A kft. 2013-ban vásárolt 200 ezer forint összegért egy számítógépet, aminek a nettó értéke 2016. 12. 31-én 0 Ft volt. 2017-ben egy új, 50 ezer forint értékű winchester lett beszerelve a számítógépbe és ez aktiválva is lett, így a gép értéke ennyivel nőtt. 2017-ben a 250 ezer forint után lehet a 33% leírást elszámolni és így a teljes összeg értékcsökkenésként elszámolásra kerül vagy csak az 50 ezer forint után lehet számolni az értékcsökkenést? 2. 2014-ben képzett fejlesztési tartalékot 2017-ben felhasználtuk egy 150 ezer forint értékű új számítógép vásárlására. Mivel a helyi adónál a tao. szerinti értékcsökkenést kell figyelembe venni, akkor 2017-ben ez a helyi adónál 150 ezer forintot vagy 15 ezer forintot (évente 10%) jelent? 3. 2017-ben cégünk vásárolt egy projektort. Ennél 33%-kal vagy csak 14,5%-kal lehet elszámolni az értékcsökkenést? Válaszukat előre is köszönöm.

Kata – áttérés év közben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (alanyi mentes, vállalkozói szja) év közben vált katára. Azokra a hónapokra, amíg nem volt katás, megfizette a járulékokat a jogszabálynak megfelelő mértékben (de nem vette ki kivétként). A katás időszak alatt fizette meg az előző havi járulékokat, amik beszámíthatóak a vállalkozói elszámoláskor költségnek, annak ellenére, hogy azok pénzügyi teljesítése már nem abban az időszakban történtek meg? A tárgyi eszközök értékcsökkenését is folyamatosan tovább kell elszámolni, annak ellenére, hogy a katás időszakban nem lehet költségként elszámolni? Válaszát előre is köszönöm!

Lízingelt autó értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. lízingel egy kamiont, melyet bérbe szeretne adni oly módon, hogy az üzembentartó a bérbe vevő lenne. Ennek alapján az értékcsökkenést ki számolhatja el? A kamion fenntartásával kapcsolatos költségeket ki viseli? A válaszát előre is köszönöm!

Bérbe adott ingatlan értékcsökkenésének változtatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2016-os évben bérbeadási tevékenység céljából ingatlant vásárolt. Az ingatlan évek óta bérbe volt adva, a bérlő a tulajdonosváltást követően is az ingatlanban maradt, továbbra is bérelte az ingatlant. A tulajdonos kft. a 2016-os évre az ingatlan esetében a tao-törvény szerinti 2 százalékos értékcsökkenési leírást alkalmazott a választható 5 százalék helyett. A 2017-es és 2018-as évben az ingatlant felújította, az ingatlan vételárának több mint háromszorosáért. A felújitás a 2018-as évben fejeződött be. Kérdésünk: a 2017-es évre választhatja a tao-törvény szerinti 5 százalékos leírási kulcsot az ingatlan esetében? Meg lehet változtatni ebben az esetben a leírási kulcsot? Az egyéb eszközöknél – például gépek, eszközök – választhatja a tao-törvény szerinti 30 százalékos kulcsot a 2017-es évre vonatkozóan? Köszönettel: Reményi Győzőné

Okosház Kérdés

Ügyfelem új telephelyet létesített, ami egy úgynevezett okosház. Ennek műszaki feltétele volt többek között a szoftver, ami vezérli a működést, és egy speciális számítástechnikai hardver rendszer valamint az ahhoz kapcsolódó érzékelők, kapcsolóelemek, tűzjelző. Kérdésem: ezt a rendszert milyen módon kell aktiválni? Az épület részeként, mint a villanyhálózatot, vagy különálló tárgyi eszközként? Amennyiben önálló tárgyi eszköznek minősül, milyen értékcsökkenési leírási kulcsot lehet alkalmazni rá?

Fejlesztési támogatás elhatárolása, elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kettős könyvvitelt vezető bt. fejlesztési támogatást kapott eszközbeszerzéshez. 2017. júliusban 50 százalék előleget kapott. 2017. év végén benyújtott egy részelszámolást a teljes projekt 90 százalékáig. Az elszámolást 2017. december 28-án elfogadták, az előlegen felül fennmaradó összeget 2018. januárban utalták át. Az előleget kötelezettségként tartottuk nyilván. Melyik nappal kell az előleget bevételbe átvezetni? Logikusan 2017. dec. 28-án az elszámolás elfogadásával az előlegből bevétel lesz, így 2017. évben kell átvezetni. Tekintve, hogy pénzügyi rendezéshez köti a bevétel kimutathatóságát a számviteli törvény, így a fennmaradó 40 százalék, amely 2018 januárjában érkezett meg, biztosan 2018. évben lesz bevétel. Helyes-e az elgondolásunk vagy 2018 januárjában kell az előleget bevételbe átkönyvelni, mikor egyébként a folyósítás történik? A bevétel elhatárolása ebben az esetben miként történik, tekintve, hogy ugyanarra az eszközre több részletben érkezik a bevétel? Két külön bevételnek tekinthető-e egyáltalán így a folyósítás? A végelszámoláskor biztosan keletkezik további 10 százalék bevétel. Újra kell számolni az arányszámokat? Miként? Miként kell eljárni abban az esetben, ha a 2017-ben beszerzett eszközre a támogatás 2018-ban érkezik meg, de az écs. elszámolása megkezdődik 2017-ben? Visszahatárolás nem lehetséges, ha az écs arányában történik a feloldás, akkor gyakorlatilag az écs előbb "elfogy" mint a bevétel, első feloldásnál az előző évi écs-re jutó bevétel is feloldható?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés jövedeleme

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink