1007 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingje Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A következő adatok alapján a nyíltvégű pénzügyi lízing könyveléséhez kérek szépen útmutatást: – Személygépkocsi bruttó vételára: 3 232 000 Ft (65 000 Ft regisztrációs díjjal) – Banki finanszírozás: 1 363 780 Ft (36 havi futamidőre) – Első vételárrészlet: 1 500 000 Ft (regisztrációs díjjal) – Maradványérték: 661 669 Ft + áfa Ez a "maradványérték" hogyan jött ki, mert az első három tétel különbözete 368 220 Ft? További kérdésem: mitől függ, hogy az amortizáció összegének megállapításánál figyelembe kell-e venni maradványértéket, vagy egyszerűen csak a bruttó érték 20 százaléka évente a lineáris értékcsökkenés? Köszönettel.

Lakásbérbeadás – tételes költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakásbérbeadás tételes költségelszámolásával kapcsolatban merült fel az a kérdés, hogy ha a lakásomat éveken keresztül kiadtam, tételes költségszámolást választottam, aminek keretében az értékcsökkenést is bekalkuláltam, 5 évet meghaladóan eladom, ebben az esetben is hozzá kell adnom a bekerülési értékhez az évenként elszámolt értékcsökkenést? Mivel 5 év elteltével a lakás után már nem adóznék egyébként sem. Vagy ez a beszámítási kötelezettség csak az 5 éven belül eladott ingatlanoknál merül fel? Köszönöm a válaszukat.

Egyéni vállalkozó – lakóingatlan bérbeadása magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként, evásként és általános szabályok szerinti áfaalanyként végzem a tevékenységemet. Kizárólagos tulajdonomban van egy lakóingatlan, amely semmilyen módon nem kapcsolódik a gazdasági tevékenységemhez, azaz azt magánszemélyként tulajdonlom, és magánszemélyként adom bérbe hosszú távra. Az ingatlan új építésű, ennek megfelelően számos költségszámla keletkezett a kivitelezés befejezése, és az ingatlan berendezése kapcsán. Kérdéseim a következők: – A hosszú távú lakáskiadáshoz (nem szálláshely-szolgáltatás!) ki kell-e váltanom adószámot? – Ha ki is kell váltanom adószámot, az automatikusan azt jelenti-e, hogy számlát kell kiállítanom, illetve azt áfával terhelten kell-e megtennem? – Amennyiben adószámot kell kiváltanom, akkor különadózó jövedelemnek fog-e számítani az elért jövedelem? – Hogyan, milyen jogszabályi rendelkezéseknek megfelelőn számolhatok el költséget a bérleti díjjal szemben (például ingatlan-értékcsökkenés, illetve meghatározható-e egzakt módon, hogy mi számít amortizálandó tárgyi eszköznek, és mi kisértékűnek)? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Beléptető rendszer telepítése Kérdés

Beléptető és kártyaleolvasó rendszert telepítettek egy ipari területhez. Ebben az esetben különálló eszközként kell kezelni, és az értékcsökkenést 14,5% mértékkel lehet megállapítani, vagy pedig a telekhez, ingatlanhoz tartózó beruházásként kell kezelni? Az utóbbi esetben az ingatlan-értékcsökkenést, illetve a telekhez kapcsolódó 0 százalékos értékcsökkenést kell alkalmazni?

Értékcsökkenés (számviteli, társasági adó) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Értékcsökkenéssel kapcsolatban van kérdésem: (számviteli – társasági adó szempont). Számos eszköz került beszerzésre. Eszköz típusa: sörhűtő, sörcsap, csepptálca, kegfej, napernyő tartótalp, napernyő, napellenző.) A becsült várható élettartam kb. 3 év. A vállalkozás a 33%-os elszámolást szeretné választani számviteli szempontból. 1. számú melléklet az 1996. évi LXXXI. törvényhez 5/a. Az adózó választhat a mellékletben meghatározott értékcsökkenési leírási kulcsoknál alacsonyabb leírási kulcsokat, azonban az így érvényesített értékcsökkenés nem lehet kevesebb, mint a számvitelről szóló törvény szerint elszámolt terv szerinti értékcsökkenés. Alapvetően a Tao. tv. mellékletei szerint úgy gondolom, hogy ezek az eszközök 14,5%-os kulcs alá tartoznak. Aktiválhatom számvitel szerint 33%-kal, tao szerint pedig 14,5%-kal a beszerzett eszközöket? (Ebben az esetben alacsonyabb lenne a társaságiadó-törvény szerinti értékcsökkenés.) Esetleg ezt kizárólag akkor kellene alkalmazni, ha mellékletben meghatározottaknál alacsonyabb kulcsot határoznánk meg? Mivel a vásárolt eszközök a mellékletek szerint 14,5% leírási kulcs alá tartoznak,és a vállalkozásunk így is szeretné elszámolni társasági adó szempontból, így ezt az adópontot nem is kell vizsgálnunk? Köszönöm szíves válaszukat.

Kiva és az értékcsökkenés példákkal c. cikkhez kapcsolódó kérdés Kérdés

Tisztelt Adózóna! A fenti témával kapcsolatban korábban állásfoglalást kértem a NAV-tól. Válasza " Amennyiben az adózó a számviteli szabályok szerint az adott eszközt már a kisvállalati adó választása előtt teljesen leírta, akkor esetében a kivaalanyisága megszűnését követően társasági adóalanyként a szóban forgó eszközök társasági adóbeli „nyitóértéke” a kivaalanyiságot megelőző utolsó adóévben meghatározott, a Tao. törvény 4. § 31/a. pontja szerinti számított nyilvántartási értékkel egyezik meg, tekintve, hogy abból levonást – számviteli értékcsökkenés elszámolása híján – nem tud érvényesíteni. Mindezek azt jelentik, hogy az adott adózó kivaalanyisága esetleges megszűnését követően lényegében „ugyanott” folytatja majd társasági adóalanyként a kérdéses tárgyi eszközök adóalapnál történő leírását, ahol „abbahagyta” a Tao. törvény szerinti értékcsökkenési leírás a Tao. törvény 7. § (1) bekezdés d) pontja értelmében adóalap-csökkentő tételt képez; mivel pedig a számvitelben már nem számol el értékcsökkenést, így a Tao. törvény 8. § (1) bekezdés b) pontja szerinti növelő tétel nem merül fel. Mindaddig azonban – amint az már említésre került –, ameddig az adózó a kiva alanya, az adóalapban nem érvényesít „értékcsökkenést”, tekintve, hogy a kiva alapja 2017-től az egyes tőke- és osztalékműveletek korrigált eredményén és a személyi jellegű kifizetéseken alapul" E szerint az 1. számú pédában az adóalapot csökkentő tétel a kivás időszak alatt 0, 2017-ben pedig 1372.Várom válaszukat, tisztelettel: V. Zs.

A kiva és az értékcsökkenés. Példákkal Cikk

A cikk azt járja körül, hogyan történik a kivaalanynál a tárgyi eszközök, immateriális javak értékcsökkenésének elszámolása, továbbá, hogyan kell kezelni ezt más adózási formára történő áttéréskor, az elszámolást példákkal szemléltetve.

Személygépkocsi nyílt végű lízingje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét. Ügyvédi Iroda személygépkocsit vásárol nyílt végű pénzügyi lízing keretében, 36 hónapos futamidőre. 100 százalékban céges használatban lesz. Paraméterek: - bruttó vételár: 18 800 000 Ft - vételár regisztrációs adó nélkül: 14 629 961 Ft + 3 950 089 Ft = 18 580 050 Ft - 1.lízingíj: 7 424 955 Ft + 2 004 738 Ft áfa = 9 429 693 Ft - finanszírozott összeg: 4 472 375 Ft + 1 207 541 Ft áfa = 5 679 916 Ft - maradványérték összege: 2 732 631 Ft + 737 810 Ft áfa + 219 950 Ft regisztrációs adó = 3 690 391 Ft Helyes-e az alábbi könyvviteli elszámolás? (Az 1. lízingdíj áfáját levonásba helyeztük, a finanszírozott összeg áfáját havonta levonásba helyezzük.) Bekerülési érték: 14 629 961 Ft + 737 810 Ft + 219 950 Ft = 15 587 721 Ft (nettó beszerzési ár + maradványérték le nem vonható áfája + regisztrációs adó) – Szt szerinti értékcsökkenés: 15 587 721 Ft - 2 732 631 Ft = 12 855 090 Ft 36 hónapra felosztva (bekerülési érték a nettó maradványértékkel csökkentve) – Tao-törvény szerinti értékcsökkenés 15 587 721 Ft 20 százaléka/év Amennyiben nem helyes, mi a helyes számítás? Köszönöm: Mónus Gyöngyi

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, melyben kérem szíves segítségét. Egyéni ügyvéd (tehát egyéni vállalkozóként viselkedő ügyvéd) ingatlant szerzett be 2013-ban. Az ingatlan-nyilvántartásban nincs arra mód, hogy egyéni vállalkozó szerzését jegyezzék be, csak arra, hogy mint magánszemély szerezzen tulajdont. (Cégnél ez ugyanakkor lehetséges.) Az ingatlant a vállalkozás kimutatta a könyveiben, és értékcsökkenési leírást számolt el utána minden évben, egészen tavaly őszig, amikor értékesítette az ingatlant. Álláspontom szerint a vállalkozás bevételei között kell számot adnom arról, hogy a vállalkozás tárgyieszköz-értékesítésből származó egyéb bevételt szerzett, amivel szemben az eddigiekben elszámolt amortizáció, illetve a kivezetett eszköz nyilvántartási értéke állhat. Bizonyos vélemények szerint van arra mód, hogy az ingatlannál érvényesíthető legyen az évek száma szerinti csökkentő tétel is, vagyis, hogy a lakóingatlannak minősülő ingatlanra (mivel a szerzést követő 4. évben történt az értékesítés) a vételár és az eladási ár közötti pozitív különbözet 30 százalékát vegyük csak figyelembe adóalapként. Úgy vélem, erre nincs mód, pont azért, mert a vállalkozás kimutatta a könyveiben ezt az eszközt. Kérdésem tehát hogy az amortizáció elszámolása mellett érvényesíthető-e az eltelt évek miatti csökkentő tétel? (Annak az elvnek a figyelembe vételével gondolom ezt, hogy kétszer nem számolhatok el költséget).

Gépek beszerzésére kapott támogatás őstermelőnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mint mezőgazdasági őstermelő, pályázaton nyertem támogatást kertészeti gépek beszerzésére. A négy gépből egyet beszereztem 2017-ben, a többit 2018 elején fogom. A támogatás jóváhagyása 2017.12.08., de pénzügyileg 2018-ban kerül rendezésre. A támogatás intenzitása 50 százalékos. Kérdésem, hogyan kell elszámolni a támogatást? A beszerzett gép értékcsökkenését 2017. évre elszámoltuk.

Kisértékű tárgyi eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Apróságnak tűnő, de mégsem egyértelmű kérdéssel fordulok Önhöz. A számviteli törvény 80. § (2) bekezdése így rendelkezik: „A 100 ezer forint egyedi beszerzési, előállítási érték alatti vagyoni értékű jogok, szellemi termékek, tárgyi eszközök bekerülési értéke – a vállalkozó döntésétől függően – a használatbavételkor értékcsökkenési leírásként egy összegben elszámolható.” A kérdésem az lenne, hogy egy (kereken) 100 ezer forintos bekerülési értékű tárgyi eszköz kisértékű tárgyi eszköznek számít-e? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanajándékozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vásárolt egy szántó művelési ágú területet (8 hektár). 2016.05.03-án került a tulajdonába, de használatba nem tudta venni, a korábban megkötött hosszú távú bérleti szerződés miatt. Az illetéket a NAV felé emiatt befizette. A könyvelésben a szántó értékét beruházási költségként szerepeltette. 2017.12.18-án ezt a területet elajándékozta egyenesági leszármazottjának (fiának), aki szintén mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó. A földterületet 2019.01.01-től tudja használatba venni. Milyen bevallási vagy befizetési kötelezettségek merülnek fel ezzel kapcsolatban, ajándékozó és ajándékozott között? Az szja-bevallásban valahol fel kell tüntetni? Második kérdésem: mezőgazdasági vállalkozó vásárolna egy területet (korábban lakóingatlan), melyen új épületet kíván felépíteni. Iroda, és az alkalmazottaknak szociális helyiségek épülnének. A telket megvásárolhatja-e az egyéni vállalkozó, vagy csak mint magánszemély? A felépítmény teljes mértékben (értékcsökkenés útján) elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült kiadásként? Válaszukat előre is megköszönve!

Lakáskiadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakáskiadás tételes költségelszámolásával kapcsolatban kérek segítséget. Házaspár (50-50%) vásárolt egy garzont albérletbe adás céljából. A feleség nevében történik az elszámolás illetve a bevallás (a férj ehhez írásban hozzájárult). A 2% ingatlan-értékcsökkenést a teljes vételár figyelembe vételével el lehet-e számolni, vagy csak a fele értékben?

Telek maradványértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves állásfoglalását szeretném kérni az alábbi témában: egyik cégünk számviteli politikájában azt határozta meg, hogy a telkek esetében is maradványértéket szerepeltet és miután nincs értékcsökkenés, ezért a maradványérték megegyezik a bekerülési értékkel. Véleményem szerint az Sztv. a maradványérték meghatározásakor figyelembe veszi, hogy értékcsökkenést számolok el, de a várható hasznos élettartam végén marad egy érték, ami vagy eléri azt az értéket, amit a maradványérték számítása során figyelembe veszek és akkor van maradványérték, vagy nem éri el, és akkor nem mutatom ki a maradványértéket. Kérem szíves állásfoglalását, hogy a cég kérése a számviteli törvényből levezethető-e, vagy van olyan indok, ami feleslegessé teszi a telkek maradványértékének a felvezetését! Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária

Értékcsökkenés elszámolása egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. 01. 10-én feltett kérdésemre adott válasza számomra nem egyértelmű. Kérdésem az lenne, hogy a számítás levezetésében a számok véletlenül lettek-e elírva? http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_10_Ertekcsokkenes_elszamolasa_egyeni_ydc Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adóalap

Pölöskei Pálné

adószakértő

Osztalék elsőbbségi részvénnyel

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink