315 találat a(z) átalakulás cimkére
Kft., kötelező jegyzett tőke módosítása
Kérdés
Egy kft. 500 ezer forint tőkével alakult, ezt az összeget kellett megemelni 2017.03.15-éig 3000 ezer forintra. A társaság azonban nem kívánja emelni törzstőkéjét, így vagy átalakulásról vagy megszűnésről kell határoznia. Ellene azonban, egy vitatott, kártérítésből származó kötelezettség miatt peres eljárás van folyamatban már 2015. évtől. Az első fokú bíróság ezen kft.-t kötelezte a megállapított kártérítés megfizetésére, ezt a döntést azonban a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte (az első fokú bíróság illetékességének hiánya miatt) úgy, hogy teljesen új első fokú eljárást rendelt el. A másodfokú bírósági ítélet már jogerős, azonban az új elsőfokú bírósági eljárás még nem indult el, idézést, végzést az új eljárás megindításáról nem kaptunk. Ilyen esetben, hogyan jár el jogszerűen a kft., hogy a törzstőke emelésének hiánya miatt ne kapjon az illetékes hatóságtól büntetést? A peres eljárás alatt indítható végelszámolás saját elhatározásból? Mivel a kötelezettség jogosságáról jogerős bírósági végzés még nem született, így a "hitelezők" azt jogosan nem követelhetik, tehát ők nem indíthatnak felszámolási eljárást. Vagy felszámolási eljárást kell indítani még akkor is, ha nem ismerjük el a kötelezettségünket? Ez utóbbit ki indíthatja? Mi a megfelelő eljárás peres eljárás alatt, ha nem szeretné a kft. törzstőkéjét emelni?
Amit a fejlesztési tartalékról tudni kell. Példákkal
Cikk
Bár fejlesztési tartalék képzésére már a 2002. adóévtől lehetőség van, még mai is számtalan kérdés merül fel ezen szabállyal kapcsolatban. A cikk a 2016. adóévi kötelezettségnél figyelembe veendő előírásokat foglalja össze.
Alanyi áfamentesség átalakuláskor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a kötelező jegyzettőke-emelés miatt a bt.-vé átalakulás mellett döntött. Kérdésem az lenne, hogy az átalakulás alkalmával kérhetem-e, hogy a bt.-vé válás kezdetétől a vállalkozás alanyi áfamentes legyen? Válaszát előre is köszönöm.
Cégek összeolvadása: főbb lépések és adózási tudnivalók
Cikk
Két kft. az összeolvadást választaná. Mik a feltételei ennek, hogyan kell a gyakorlatban az összeolvadást kivitelezni? – kérdezte olvasónk. Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.
Végleges vagyonmérleg
Kérdés
A végleges vagyonmérleget az átalakulás napját követő 90 napon belül a könyvvizsgálói záradékkal ellátva-az illetékes törvényszék cégbíróságánál letétbe kell helyezni. A végleges vagyonmérleget a társaság legfőbb szervével nem kell elfogadtatni. Kérdésem, hogy valóban nem kell a végleges vagyonmérleget a tag-, illetve a közgyűlésnek elfogadnia? Köszönettel: Kállay Ferenc
Kft.-k tízezrei nem emelték még meg a tőkéjüket Budapesten
Cikk
A fővárosban február végén még 26 345 olyan kft. működött, amelynek törzstőkéje nem éri el a 3 millió forintot, több mint 60 ezer kft. viszont már eleget tett tőkeemelési kötelezettségének – közölte a Fővárosi Törvényszék.
Átalakulási vagyonmérleg hitelesítése
Kérdés
Adott egy bt., amelynek 2 magánszemély és egy másik kft.a tulajdonosa. Ez a bt. szeretne átalakulni kft.-vé. Kérdés: az átalakulási vagyonmérleget hitelesítheti-e az a könyvvizsgáló, aki a tulajdonos kft. könyvelését végzi? Várom megtisztelő válaszukat.
Mérleg időszaka
Kérdés
2016.03.22-én "A" Kft.-ből kivált "B" Kft. Az ügyvéd az "átalakulási" kiválási mérleget közzétette. A 2016-os beszámolónál az üzleti évem 2016.03.23-2016.12.31-ig fog tartani, és az előző évhez a 2016.01.01.-2016.03.22-ig időszakot kell beírni "A" Kft.-nél, vagy a teljes 2016. év lesz a mérlegben? Válaszukat előre is köszönöm: Zsók Gabriella
Átalakulás bt.-ből kft.-vé
Kérdés
Kedves Szakértő! Egy bt. kft.-vé alakul át, ennek kapcsán milyen számviteli és adózási teendők vannak? Tőkét eredménytartalékból emelne. Ugyanez a vállakozás áttérne a kivára. Ebben az esetben a tőkeemelés kivaalapot csökkentene-e? Folytatható-e a régi könyvelés, vagy le kell zárni, és átalakuláskor újranyitni? Köszönöm válaszát.
Bt. átalakulása egyszemélyes kft.-vé
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. elhatározza, hogy átalakul egyszemélyes kft.-vé. A kültaggal hogyan történik az elszámolás? Milyen számviteli teendők vannak az átalakulás kapcsán, illetve hogyan alakul az adóbevallások benyújtásának határideje? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Közösségi alap
Kérdés
Tisztelt Válaszadó! A szövetkezet gazdasági társasággá való átalakulása esetén a közösségi alapot az alapszabály rendelkezései szerint szervezet részére kell átadni. A módosítanánk az alapszabályt több ponton, mivel tervezzük az átalakulást. A korábbi időszakban szövetkezetnek, vagy a szövetség részére kellett átadni a közösségi alapot. Jelenleg szervezet részére szerepel a törvényben. Mit jelent ez? Akár egy kft. vagy rt.-nek is átadható? Esetleg önkormányzatnak? Válaszukat megköszönve: Üdvözlettel: Welchnerné
Elvesztheti adóelőnyét – szavakon lovagolhat az adóhatóság
Cikk
Ha egy jogügylet fő célja az adóelőny elérése, akkor ezt 2017. január 1-jétől nem lehet érvényesíteni. Mindez jelentős szigorítás, hiszen eddig ilyen átminősítés csak akkor fordulhatott elő, ha a jogügylet „kizárólagos” célja az adóelőny elérése volt – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója. Ez az egyetlen szó különbség, akár a vállalati struktúra tervezett átalakításának 2016-os megvalósítását is indokolttá teheti.
Pénzjuttatás beolvadáskor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy A társaságból kiválással létrejön egy új, B társaság. Az A társaság a kiválás során ingatlant, valamint pénzeszközt ad át az új B társaságnak. Az ingatlan átértékelésre kerül, s az átértékelt értéken fogja a kiválással létrejövő társaság állományba venni a tőketartalékkal szemben. A taotörvény 4. § 23/a bekezdésében szereplő kedvezményezett átalakulásnak attól megfelel az új társaság, mivel nem magánszemély kapja a pénzjuttatást, hanem az új B társaság kapja az átadott eszközökkel együtt? Köszönettel: Turza Istvánné
Bejelentett részesedés hatása az adóalapra átalakulásnál. Példák
Cikk
Hogyan befolyásolják a társaságiadó-alapot az átalakulásban, egyesülésben, szétválásban (a továbbiakban: átalakulás) résztvevők eszközei között kimutatott bejelentett, illetve be nem jelentett részesedések? Mi lesz a sorsa a jogelőd tagjánál kimutatott bejelentett részesedésnek? Ismertetjük.
Beolvadás esetén elszámolható értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Beolvadáskor a jogutód cég a jogelődtől átvett tárgyi eszközöknél hogyan számolja el a tao-törvény szerinti értékcsökkenést abban az esetben, ha az átalakulás kedvezményezett? A jogelődnél kimutatott bruttó érték vagy az átalakulás időpontjában lévő nettó érték lesz a vetítési alap, és milyen leírási kulcsokat kell alkalmazni? Folytatódhat-e az amortizáció a jogutódnál úgy, ahogy a jogelőd megkezdte? Válaszát köszönöm.