62 találat a(z) átalány cimkére
Termékdíjátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Használtautó-kereskedő induláskor a17TKORNY nyomtatványon a Ktdt. 2. § 30. pont c) bekezdés szerinti gépjárműátalányt választotta, ezen belül a 2 készletre vételt. Jól gondolom-e, hogy negyedévente ad bevallást a 17TKORNY nyomtatványon HR alszámra és darabra. Kérdésem: ezt az átalányt bármennyi autóra lehet alkalmazni, vagy vezetni kell a súlyokat? Ha igen, mi a gyakorlat vagy a mérés az akkumulátor, gumiabroncs, kőolajtermék és elektronikai berendezés esetében? Összefoglalva ami kavarodik: az átalányt csak a csekély mennyiségig lehet választani, ha túllépi, jelenteni kell, és vezetni analitikában, amely alapja lesz a bevallásnak és a befizetésnek? Mi az elfogadható a súlyokra, mert kivitelezhetetlennek tűnik. Köszönöm szépen válaszát.
Bíróság által megítélt átalány kártérítés adóvonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelemnek jogellenes felmentéssel szüntették meg a munkaviszonyát, ezért átalány kártérítés címén ítélt meg a bíróság 7 havi átlagkeresetnek megfelelő összeget és 20 munkanap szabadidő-megváltást, valamint a szabadidő-megváltáshoz kötődően késedelmi kamatot. Kérdésem, hogy az ilyen kifizetések kapcsán milyen adófizetési kötelezettségek merülnek fel? Köszönettel, várom a válaszát.
Önálló tevékenység költséghányad Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az adózó önálló tevékenységből szerzett kifizetőtől jövedelmet, ahol 10 százalékos költséghányadot választott. Emellett bérbeadásból származó jövedelme is van, ahol tételes költségelszámolás szerint adózik. Ha jól tudom az önálló tevékenységre vonatkozóan, csak egy fajta költségelszámolás választható, vagy a tételes, vagy a 10 százalékos. Így utólag hogyan tölthető ki az adóbevallás, mivel külön rovat kéri a bérbeadásból származó összegeket. Válaszukat előre is köszönöm.
Január 31. – Jogvesztő határidő a környezetvédelmi termékdíjban Cikk
Tapasztalatok szerint a gazdálkodók akkor is sokszor a készletre vételkor állapítják meg a termékdíjat, ha ezt nem így jelentették be a NAV-nak. Bár azt lehetne feltételezni, hogy a termékdíj korábban történő megfizetésével nagy kockázat nem keletkezik, a helytelen gyakorlatot is mulasztási bírsággal sújtja a NAV – figyelmeztet a Mazars.
Közúti árufuvarozók kiküldetési költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közúti árufuvarozássl foglalkozó kft. kiküldetési átalányt fizet a gépkocsivezetőknek. A kiküldetési átalány (havi 10 ezer forint) mellett adható-e étkezési Erzsébet-utalvány a dolgozónak? Köszönöm válaszukat. Kocsis Lászlóné
3*12 órás munkaviszony, 3 nap pihenő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gyárban 3*12 órát dolgoznak a munkavállalók, majd 3 nap pihenő következik. Az lenne a kérdésem, ha túlóráznak a 3 nap pihenő alatt, akkor az túlórának (100%+50%) vagy pihenőnapi túlórának (100%+100%) kell elszámolni? Amennyiben nincs sem az alapbérben külön bérpótlék, sem külön bérpótlék átalány nincs megállapítva. Úgy gondolom, hogy kell egy munkaidő-beosztás vagy munkaidőkeret, ahol a pihenőnapok jelölve vannak. Amennyiben a pihenőnapon végeznek túlmunkát, akkor pihenőnapi túlóra kerül elszámolásra. Köszönettel!
Belföldi napidíj Kérdés
A kft. nagykereskedelmi tevékenységet folytat. Saját tehergépjárművel (3,5 tonna összteherbírású, tehát engedélyhez nem kötött) közúti árufuvarozást végez. Saját vevői részére a kft.-től megvásárolt árut szállítja ki. A sofőr a kft. munkavállalója, aki raktárosi és gépkocsivezetői munkakört tölt be. Kérdésem: ha a munkavállaló gépkocsivezetőként árut szállít napi 6 órát meghaladó időtartamban, elszámolható-e a 3000 forint napidíjátalány adómentesen?
Napidíj mértéke Kérdés
"A 437/2015. kormányrendelet 5. §-a szerint a 6 órát meghaladó kiküldetés esetén a belföldi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemély részére adható napidíjátalány 3000 forint." Kérdésünk: a fenti rendelet szerinti munkakörben foglalkoztatott dolgozóink részére adható-e 3000 forintnál kevesebb, de minden munkavállalóra egységes napidíjátalány? Köszönettel: Ecker Dániel
Ügyeleti átalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy egy munkavállalónkkal megegyeztünk, hogy ügyeleti pótlék helyett havi ügyeleti általányt fizetünk neki. Havi munkaidőkeretben van foglalkoztatva az illető, teljes munkaidőben, általános munkarendben. A havi ügyeleti általányt a munkaszerződés-módosításban rögzítettük, az összeget beleírtuk, azonban a teljesítendő órát nem, mivel az havi szinten változhat. Ha például júniusban 168 óra a kötelező, de a munkáltató elrendeli az ügyeletet 16 órában pluszban, azaz így már 184 órát dolgozna le, akkor kell fizetnünk a rendkívüli munkavégzésért? Vagy a havi átalány "terhére" megy a 16 óra, és csak az éves rendkívüli munkavégzés óraszámából kell levonni? Ebben a 16 órában nem kell ténylegesen dolgoznia, a telephelyen kell lennie. Amennyiben munkavégzésre kerülne sor, abban az esetben az átalányon felül jár a munkavállalónak pótlék, és a rendkívüli munkavégzés szabályai szerint kell eljárnom? Válaszukat előre is köszönöm!
Így alkudozhat a munkáltató a dolgozóval, nincs minden kőbe vésve Cikk
A munka törvénykönyve nagy teret enged a munkaviszony szerződéses szabályozásának, azaz a törvény rendelkezéseitől való eltérésre a munkaszerződésben is. Ennek keretében akár a munkavállaló hátrányára is meg lehet állapodni, feltéve, ha a törvény ezt kifejezetten megengedi. Ha a munkáltató kalkulál ezekkel a lehetőségekkel, anélkül tudja ésszerűen a gazdálkodásához, a cég sajátosságaihoz igazítani a jogviszonyt, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné, miközben saját mutatói is javulnak.
Túlóraátalány elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Néhány dolgozónknál havi fix alapbér mellé túlóraátalány bevezetését tervezzük. A kérdésem az lenne, hogy az átalány összegének meg kell-e jelennie a távolléti díjban? A munkajogászunk szerint az átalány havi fix, "kőbe vésett" összeg, amit minden hónapban teljes egészében meg kell kapni a dolgozónak. De, ha azt a távollét idején is kapja, akkor nem lehet bent a távolléti díjban, hiszen akkor duplán megkapná. Hogyan kell értelmezni a jogszabályt? Köszönettel: Kiss Veronika
Környezetvédelmi termékdíj Kérdés
Tisztelt Szakértô! 2016. évtôl lehetôség nyîlik darabszámalapú átalánydîj-fizetésre a személygépjármûvek és a motorkerékpárok termékdîjköteles alkotórészei esetében. Kérdésem, hogy ha a vállakozás esetenként tehergépjármûvel is kereskedik, akkor nem választható az átalánydíj fizetése? Meddig kell bejelenteni a termékdîjátalány-fizetés választását, illetve, ha maradunk az általános szabályok szerinti termékdîjfizetésnél, szükséges- e bejelentést tenni az adóhatóság felé? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Egyéb szálláshely kiadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy egyéni vállalkozóm, aki az egyik lakásában alakított ki apartmanokat. Az egyéni vállalkozó áfás tevékenységet végez mellékállásban. Megnéztem sok választ erre vonatkozóan, de még mindig bizonytalan vagyok és a társpartner (aki intézi fizikailag a bérbeadással kapcsolatos adminisztrációt) könyvelője is mást mond. Az engedély megvan az 5590-es egyéb szálláshely tekintetében. Választhat-e a magánszemély általányadózást ezen szálláshelyre, a 32 ezer forintos átalányra gondolok? Vagy köteles az egyéni vállalkozásán keresztül, ráadásul áfásan intézni a szálláshely bérbeadását?
Lakásbérbeadás magánszemélynek: költséghányad, adófizetés Cikk
Magánszemélynek kiadott lakás költségelszámolásához és adófizetési kötelezettségekhez kapcsolódó kérdésekre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Ilyenkor jár pótlék vasárnapra, éjszakára, munkaszüneti napra Cikk
Vasárnap, munkaszüneti napon, éjszaka végzett munkáért jellemzően pótlék illeti meg a dolgozót. A pótlék beépíthető a munkabérbe, de adható havi átalányban is.