62 találat a(z) átalány cimkére

Cafeteria Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. évre, a megváltozott cafeteria szabályok alapján a SZÉP kártyákra juttatott összegek tételes átutalása után, a munkáltatóknak megnövekedett bankköltséggel kell számolniuk. Kérdésünk arra vonatkozik, hogy a munkáltató az ilyen címen felmerült bankköltségek átterhelését, megtérülését milyen formában oldhatja meg a leggazdaságosabban? Van-e lehetőség bankköltség átalánnyal számolni? Köszönettel: Arnóczki Istvánné

Pizzafutárok gépkocsitérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. pizzakiszállítással foglalkozik. Futárok vannak bejelentve munkaviszonyban. A kérdésem, hogy a gépkocsihasználatot hogyan tudnák egyszerűen elszámoltnak tekinteni? Kell-e kiküldetési rendelvényt írni? Kell-e ehhez a gépkocsitankolás számlája? Lehet-e átalányként megállapítani egy összeget, és ha igen, akkor annak mi lehet a számítási alapja? Mint gépkocsi-költségtérítésnek adó- és járulékmentesnek kellene lennie. Hogyan lehetne ezt egyszerűbben, kevesebb adminisztrációval megoldani? Vonatkozhat-e rájuk a fuvarozókra alkalmazható a 3000 forintos napidíj? Várom válaszukat.

Szoftver használati dij Kérdés

Kft.-nek háziorvosi szoftvert számláznak átalánydíjban, valamint háziorvosi információs rendszer egyszeri használatbavételi díjat is fizetett. Kérem válaszukat: az Sztv. szerint hová könyveljük?

Környezetvédelmi termékdíj bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó használt személyautókat szeretne értékesíteni úgy, hogy külföldről is hozna be kocsikat, évente pár alkalommal. Kérdéseim: A használtautó-kereskedőnek kell-e, hogy szakképesítése legyen? A külföldről behozott autó után kell termékdíjat fizetni az akkumulátor, egyéb üzemanyag, gumiabroncs, elektronikai eszközök után. A kezdésnél be kell jelenteni, hogy nekem ilyen kötelezettségem lesz, ezt a TKORNY nyomtatványon kell megtennem? Mikor jelentem be, hogy én csekély mennyiségű kibocsátó vagyok, és termékdíjátalány-fizetést vállalok? Nem igazodom el a törvényben, hogy mikor, milyen bevallást kell beküldenem. Minden évben jelezni kell, hogy ha átalányfizető leszek a tárgyévben, vagy csak akkor, ha változik a fizetési kötelezettség? Ha behoznak egy autót, az adásvételi szerződés áll rendelkezésre, amin nincs rajta az akkumulátor típusa, súlya, a benne lévő kenőanyag kilogrammban és az autó abroncsának tipusa és súlya. Honnan tudom megállapítani, hogy mikor lépem túl az átalánydíjat, és más, emelt összegű adót fizetek? Vagy esetleg először a mennyiségeket darabban leadom és a mennyiség alapján, ha a darab szerinti mennyiségekből összejön a törvényi általánydíj maximuma, csak azután – a változásbejelentő szerint – fizet az adott hónapban, és akkor fizetek negyedévenként magasabb összeget? Nem értem, hogy csekély összegű átalányadónál nem kell bevallás, csak egyszer év végén KTBEV nyomtatványon, ha bejelentem év elején, hogy csekély mennyiségű általános adós lesz?

Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra jelentkezett be az egyéni vállalkozó, de ezt a tevékenységét mégsem végzi, akkor szüneteltetheti-e a vállalkozást, vagy mindenképpen meg kell fizetnie a szobánkénti 38 400 forintos átalányt? Illetve arányosan, ha év közben kért adószámot? Köszönöm: Burián Tamásné

Bankszámlafenntartás költségeinek fedezetére fizetett átalány közterhei Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalatunknál érvényes kollektív szerződés a munkavállalókat bankszámla fenntartására kötelezi, és a munkáltató a bankszámla-fenntartás költségeinek fedezetére átalány összeget fizet a munkavállalóknak. Adható-e ez az összeg adó- és járulékmentes költségtérítésként? Ha nem, megfelelő szabályzat esetén adható-e Erzsébet-kártya ajándék zsebére történő kifizetéssel az szja-törvény 70. §-a szerinti egyes meghatározott juttatásként?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Cím! Szeretném megkérdezni, ha adószámmal rendelkezem és fizető-vendéglátó tételes átalányadózóként fizetek szobánkét adót, kiadhatok-e lakást bérbe egy vállalkozásnak, irodahasználat céljából, önálló tevékenységként, 10 százalékos költség alkalmazásával? (Természetesen ingatlanbérbeadás TEÁOR felvétellel.) Köszönöm válaszukat.

Adószámos magánszemély ehoalapja, ha kifizetőtől és nem kifizetőtől is származik a bevétele Kérdés

Szakértőként működő adószámos magánszemély 2017-ben nem kizárólag kifizetőtől kapott bevételt. A magánszemélytől kapott bevétel után 10 százalékos költséghányad figyelembevételével a 15 százalék szja és 22 százalék eho-előleg befizetésre került. A 2017. évi jövedelem bevallásakor tételes költségelszámolást kíván alkalmazni. Ebben az esetben miként kell eljárni az eho és szja-alap számításánál?

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértö! Ügyfelem magánszemélyként egy lakást bérbead magánszemélynek, költség-elszámolással adózik. Most vett a Balatonnál egy ingatlant, s idény jelleggel üdülöknek bérbe ad, adózhat-e a balatoni ingatlannál szobánkénti átalánnyal? Tehát a bérbeadásnál .. alkalmazhat-e kétféle adózási módot, vagy a turizmus esetleg nem bérbeadás?

Egyéni vállalkozó 500 kilométer gépjármű gyed/gyes alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozóként gyed és gyes alatt, 2017-ben egyáltalán nem végeztem keresőtevékenységet. A munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében egy magánszemély látja el. A kérdésem, hogy ezidő alatt van-e lehetőség a havi 500 kilométeres gépjármű-költségátalány elszámolására?

3000 forint napidíjátalány/napidíj Kérdés

Teherfuvarozással foglalkozó cég 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű tehergépjárművekkel végzi tevékenységét. A cég belföldi fuvarozási tevékenységet lát el Magyarország teljes területén és a sofőrök a teljes munkaidőben munkaviszony alapján juttatott munkabérükön túlmenően semmilyen költségtérítésben nem részesülnek, munkájukat napi 6 órát meghaladó munkaidőben látják el. Kérdésünk az, hogy amennyiben a fuvarozó cég a fentiekben jelzett sofőrjeinek a 43/2015. kormányrendelet 5. §-a alapján 3000 forint napidíjátalányt/napidíjat fizet, ezen napidíjátalányt/napidíjat mely esetekben milyen mértékű közterhek (szja, járulékok) terhelik? Segítségüket és munkájukat megköszönve

500 kilométer útátalány Kérdés

A NAV honlapján 2018.01.03-án megjelent fókuszban az útnyilvántartás című információs füzetben az szerepel, hogy egyéni vállalkozó és mezőgazdasági őstermelő havi 500 kilométer útátalányt számolhat el útnyilvántartás vezetése helyett, tehát ez esetben nem kell az útnyilvántartásban követelt nyilvántartást vezetni (felkeresett üzleti partner neve, megtett kilométer stb.)? Kérdésem még: családi gazdaságban minden tagra elszámolhatom-e az 500 kilométer/hó általányt, ha csak egy főnek van személyautója?

Túlmunka díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértők! A túlmunka díjazásánál több esetben találkoztam a szabadidő-átalány fogalmával. A túlmunka azonos mértékkel szabadidőben is kiadható. Amennyiben azonban azt nem szabadidővel váltja meg a munkáltató, hanem szabadidő-átalánnyal, akkor ezen esetben az alapbér plusz a túlmunkapótlék az elszámolás alapja? Ezt a fogalmat a munka törvénykönyve nem tartalmazza, így ennek értelmezése nehézségbe ütközik. Tájékoztatásukat megköszönve, tisztelettel: Barta-Thermoker Kft.

Órabér megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi vállalkozás napi nyitvatartási ideje 14 óra, és hétvégén is üzemel. Az alkalmazottak napi 8 órára vannak bejelentve, és foglalkoztat alkalmi munkavállalókat is. Az órabért úgy állapítja meg, hogy a minimálbér garantált óradíja az alap és erre átlagosan 20 százalék pótlékot ad óránként. Minden ledolgozott órára megfizeti az emelt órabért és a munkaszerződésbe beleírja, hogy az emelt díj magában foglalja a pótlékokat is, délutánra és hétvégére egyaránt, függetlenül a beosztástól, ezt mindig a ledolgozott órára kapja meg a munkavállaló. a heti legalább 1 nap szabadnapot mindig biztosítja. Kiszámolta, hogy ez a 20 százalék tényleg takarja átlagosan a műszakpótlékot és a hétvége után járó pótlékot. Kérdésem, hogy megfelel-e így a jogszabálynak, vagy kötelező számfejteni külön a pótlékokat az alkalmazottnak és az alkalmai munkavállalónak is? Ha kereskedelmi végzettsége nincs a munkavállalónak, de gyakorlata van, akkor, ha a betöltendő munkakőr garantált bérre kötelezett, tehát kellene a szakképesítés, akkor a garantált bért, vagy az alap minimálbért kell kötelelzően fizetni neki?

Pótlékátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pótlékátalány munkaszerződésben történő pontos meghatározásában szeretném a segítségét kérni. A cég teherautósofőröket alkalmaz, a szerződésben, amit a dolgozók aláírnak az alábbi szerepel: „…….gépkocsivezető munkakörben (FEOR'08: 8417) alkalmazza és alapbérként részére bruttó 161 000 Ft havibért fizet. Munkavállaló alapbére: 130 000 Ft + 31 000 Ft pótlékátalányból tevődik össze. A pótlékátalány magába foglalja a műszakpótlékot, az éjszakai, valamint a vasárnapi pótlékot.” A teherautósofőröknek nem kell megadni a garantált bérminimumot, ezért az alapbér megfelel a törvényi előírásnak, de a pótlékátalány ily módon való feltüntetése szabályos? Meg kell-e határozni, hogy pontosan melyik pótlékra mennyi pótlékátalányt számolunk? Köszönettel: Viktória

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Házhoz járó kozmetikus – iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Könyvvizsgáló megválasztása 2.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink