6895 találat a(z) Áfa cimkére
Áfabevallás M lapjának kitöltése pénzforgalmi áfa esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Havi bevalló pénzforgalmi áfás társaság 1565M lapjának kitöltéséhez kérem a segítségüket. Az eladó építészeti tervezési tevékenységről állított ki számlát. A számla áfatartalma több mint 1 millió forint. A vevő csak részletekben tudott fizetni, első alkalommal 1 millió, aztán 6 millió forintot, a fennmaradó félmilliót edig majd még ezután utalja. Kérdésem, hogy erről a számláról az áfabevallás M lapján hogyan kell adatot szolgáltatni, hogyan kell bevallani? 1. Az első részlet beérkezése hónapjának bevallásában fel kell tüntetni a számla teljes ellenértékét, 5,9 millió forint adóalapot és 1,6 millió forint áfát, vagy semmit, tekintve, hogy a részkiegyenlítés áfatartalma nem éri el az 1 millió forintot? 2. A második részlet beérkezése hónapjára kell a teljes nettót és áfát beírni, tekintve, hogy ennek a részletnek az áfatartalma eléri az 1 millió forintot, vagy csak a ténylegesen befolyt, és a bevallás főlapján bevallott nettó plusz áfa összeget? 3. Végül a majdani harmadik részletnél semmit, mert az mindössze 0,5 millió forint lesz. Ellentmondást érzek a főlap és az M lapok között, mert pénzforgalmi áfánál a főlapon a ténylegesen befolyt összeget kell nettóra és áfára megbontva kötelezettségként szerepeltetni, az M lapon pedig magáról a számláról kell adatot szolgáltatni, és az annyi, amennyi, függetlenül a részteljesítésektől! A 1565-ös bevallás kitöltési útmutatója sem igazán segített ebben a kérdésben. Tisztelettel: KSI
Egyéni vállalkozási tevékenység megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kedves Sinka Júlia! Hálásan köszönöm az "egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetése" kérdésre adott segítő válaszát. Abban kérném szíves segítségét, ami számomra nem egyértelmű, hogy az egyéni vállalkozás szüneteltetésének ideje alatt a kisvállalkozói kedvezmény "futamideje", illetve a visszaigényelt áfa "futamideje" alatt sem nyugodott? (Ezt hol találom?) Azt gondoltam, hogy a szünetelés idejétől megállt, és, ha újra indulna a vállalkozás, akkor onnan folytatódna, illetve, ha befejeződne, akkor is a szüneteléskor megállt állapot állna be. Tisztelettel és köszönettel.
Személygépkocsi áfa
Kérdés
Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbi kérdésben. Autókereskedéssel foglalkozó gazdasági társaság vásárolt egy személygépkocsit – különbözeti áfával – saját használatra. Állományba vette a tárgyi eszközök között, a cégautóadót megfizette, bérbeadásra használta. Most értékesítené ezt a személygépkocsit. A kérdés az, hogy ez a tárgyieszköz-értékesítés áfás vagy áfamentes? Válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlanértékesítés áfája
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Ingatlanértékesítéssel kapcsolatban a következőkben várnám szakértői válaszukat: 2009-ben alakult vállalkozás alakuláskor az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapította meg. Mind a bérbeadásra, mind pedig az értékesítésre az adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt választotta. Az alakulás évében irodát vásárolt, melynek áfáját levonásba helyezte. Még ebben az évben felújította az irodát, a felújításhoz kapcsolódó áfát szintén levonta. 2015-ben, év végével úgy döntött hogy a 2016-os évre alanyi mentességet választ mind a bérbeadásra, minsd az értékesítésre. Tervezi az ingatlan eladását. És itt jönne a kérdésem: – Hogyan kell számláznia abban az esetben, ha magánszemélynek értékesít (áfásan vagy mentesen), és hogyan, ha cégnek? Mi lesz a 2009-ben levont áfával? Van figyelési határidő, 240 hónapos? Várom szakértői válaszukat. Tisztelettel: Györe Sándorné
Már jövőre csökkenhet a lakásépítés áfája
Cikk
A lakásépítés áfája átmenet nélkül csökken jövőre 27 százalékról 5 százalékra, amennyiben a parlament gyorsított eljárásban megtárgyalja az erről szóló előterjesztést, és azt el is fogadja a héten – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Lakásépítés áfája: megszületett a döntés
Cikk
Hétfőn a parlament elé kerül az a törvényjavaslat, amely alapján a következő négy évben a lakásépítés áfája 27-ről 5 százalékra csökken – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz kongresszusán, Budapesten vasárnap.
Ingatlan-átalakítás
Kérdés
Cégünk 2014. évben felszámolásból vásárolt egy tárolót. Az ingatlan így szerepel a földhivatali nyilvántartásban. Az önkormányzat nyilvántartása szerint a tárolóból a felszámolásra került cég kialakított egy 69 és egy 120 négyzetméter alapterületű lakást, melyre 2003. évben megkapta az építésügyi hatóságtól a használatbavételi engedélyt is, de nem intézkedett a földhivatal felé az ingatlan átminősítésének bejegyzéséről. Cégünk szeretne ebből a "tárolóból" a két lakás helyett 5 darab lakást kialakítani, melyhez az önkormányzat hozzájárul, és a munkálatok elvégzése után – amennyiben a lakások megfelelnek az előírásnak – ki is adja a hatósági bizonyítványt, amivel a földhivatalnál át lehet minősíteni a tárolót lakásokká. Cégünk ingatlanértékesítés tevékenységre nem jelentkezett be áfa alá. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az ingatlanokat áfásan kell-e értékesíteni, és ha áfásan kell, akkor az ingatlanra fordított költségek áfája visszaigényelhetővé válik-e?
Háromszögügylet harmadik országbeli szereplővel
Kérdés
Magyar cég (A) Magyarországon gyártott terméket értékesít harmadik országbeli (USA) partnere részére (B). A külföldi partner az árut egy másik európai uniós tagországbeli vevőnek (C) értékesíti (cégnek). (B) cég nem rendelkezik EU-s adószámmal (A és C cégek igen), és a termékeket EXW-Budapest paritással értékesíti (amely módosítható). Hogyan kell az ügyletet lebonyolítani ahhoz, hogy (B) cég a 27 százalékos magyar áfát ne bukja el, mint költséget (visszaigényelhesse vagy – ami még jobb megoldás lenne – első ízben se kelljen megfizetnie)? Köszönöm.
A kör négyszögesítése vagy egy devizás ügylet áfája
Cikk
Csak első látásra tűnik bonyolultabbnak egy devizás ügylet forintosítása, adózása, mint a kör négyszögesítése. „Csak” az áfatörvény és a számviteli törvény szabályait kell jól alkalmaznia, ha devizás megállapodást köt. Hogy milyen árfolyamon bonyolódik az ügylet, az adót hogyan kell forintosítani, mi kerüljön a számlára, mikor és mit kell jelenteni a NAV-nak – minderről és még sok másról is szó lesz.
Sertésáfa: az ördög a részletekben rejlik
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal részletes tájékoztatót adott ki az egyes sertéstermékekre vonatkozó 5 százalékos adómérték 2016. január 1-jei hatálybalépéséről.
Ajándékutalvány áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy cég karácsony alkalmából ajándékutalványok készítését fontolgatja, amelyet a náluk elérhető áfamentes és áfás szolgáltatás árába is beszámíthat majd a megajándékozott, úgy milyen áfakulccsal köteles leszámlázni az utalvány értékesítését annak, aki ezt ajándékba szánja? Hiszen előre nem tudja, hogy milyen jellegű szolgáltatáshoz veszi majd igénybe az, aki valójában felhasználja a kártyát. Esetleg segít ezen az, ha kifejezetten megnevezésre kerül a kártyán, hogy milyen jellegű szolgáltatás érhető el az utalvánnyal (áfás vagy tárgyi mentes)? Válaszát köszönöm.
Csökken a lakásáfa. Még a héten?
Cikk
A kormány várhatóan még a héten dönt arról, hogy a lakásépítéseket terhelő általános forgalmi adó (áfa) a jelenlegi 27 százaléknál alacsonyabb legyen – mondta Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára.
Óriási a tartozásuk – áfacsökkentésben reménykednek
Cikk
Már 45 milliárd forinttal tartoznak a kórházak az orvostechnikai eszközöket beszállító vállalkozásoknak. A cégek az egészségbiztosítási kassza év végi maradványának szétosztásában bíznak.
Számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számla kiállításával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Egyéni vállalkozó ügyfelünk az alábbi tevékenységre tekintettel állítja ki a számláját. Szerződés tárgya TÁMOP program keretében a szakképzés és felnőttképzés minőségének és tartalmának fejejlesztése, amely magába foglalja a dokumentumok lektorálását, ellenőrzését az OKJ képzések összehangolását a hatósági képesítésekkel. Fentiekben leírtak alapján a számla kiállításakor kell-e áfát felszámítani, vagy tárgyi mentes tevékenységnek tekinthető-e, tekintettel arra, hogy a dokumentumokban a szakma- és vizsgakövetelmények értékelése történik, valamint a jogszabályban rögzített képzések feltételrendszerének kidolgozása a feladat? Kérem szíves állásfoglalását a leírtakkal kapcsolatban. Köszönettel: Pusztai Katalin
Vontató áfamentes értékesítése közösségen kívülre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyerges vontatót ad el az EU-n kívülre. A vontatót a forgalomból kivonatta, a vevő "saját lábon" ideiglenes rendszámmal szállítja el a járművet az eladó telephelyéről. Helyes-e az, hogy áfamentes számlát állít ki az ügyletről, illetve az adómentes exportértékesítést milyen módon lehet igazolni? Elegendő-e belefoglalni az adásvételibe, hogy külföldre viszi az autót, vagy egyéb dokumentumokat is be kell szerezni? A vámhatóságnál köteles-e a vevő kiléptetni a járművet, mert akkor ezt a dokumentumot megpróbáljuk beszerezni. Köszönöm.