6895 találat a(z) Áfa cimkére

Irodából lakás, áfás vagy nem Cikk

Egy kft. egy társasházban vett egy irodát (áfásan), majd eladta, de a vevő kérésére lakássá minősítve. Mi a helyzet az áfával? Ne tippeljen, csak olvasson!

Saját tulajdonú céges ingatlan bérbeadásának áfakérdése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. az adóhatósághoz való bejelentkezéskor áfafizetési kötelezettség tekintetében úgy jelentkezett be, hogy az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítja meg. Kérdésem a következő: ez a típusú bejelentkezés azt jelenti, hogy a saját tulajdonú ingatlan bérbeadása esetén nem szükséges külön bejelenteni a NAV részére, hogy a bérbeadási tevékenysége során áfát fog felszámítani a kibocsátott bérleti díj számlákban vagy külön bejelentés szükséges 15T201-es adatmódosító lapon ahhoz, hogy a bérleti díj számlákat áfásan bocsássa ki? Mi a teendő akkor, ha szükséges külön bejelentés a bérleti díj áfásan való számlázásához, de az áfás bérleti díj számlát már kibocsátotta az adózó?

Általános forgalmi adó adójogi kérdés Kérdés

Kérdésem, hogy, ha egy szállító évek óta nem kéri a számlájának a kiegyenlitését (nem tudni, mi okból), ha ez a számla leírásra kerül (rendkivüli bevételként), van-e ennek áfavonzata 1.) ha elévülési határidőn belül, 2.) elévülési időn túl?

Édes bűnök: dutyi lesz a vége Cikk

Négy év börtönbüntetéssel sújtott szerdán a Szegedi Törvényszék egy lajosmizsei férfit, aki egy cukorkereskedelemmel kapcsolatos, több milliárd forintos áfacsalási ügyben vett részt.

Lakássá minősített iroda áfakötelezettsége Kérdés

A kft. 2001-ben egy társasházban vett egy irodát, a számla áfát tartalmazott, azt nem helyeztük levonásba. 2015-ben eladtuk, de az irodát a magánszemély vevő kérésére át kellett minősíteni lakássá, mert a vevő lakásként kívánta azt megvenni és használni. Az átminősítés 2015 júliusában megtörtént. Fontos lehet, hogy sem a vételkor sem az eladáskor az ingatlan mérete, jellege, funkciói semmiben nem változtak. Helyes volt-e, hogy a számla áfát nem tartalmazott?

Fizikailag nem teljesült előlegszámla áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. Cégünk körülbelül háromnegyed éve anyagokra előleget fizetett, az anyagok leszállítása a mai napig nem történt meg, mert a cég fizetésképtelenné vált, a kapcsolatot nem vette fel velünk ebben az ügyben. Ügyvédi úton indítottunk eljárást az előleg visszaszerzése miatt, ami most ott tart, hogy közjegyző által érvényesítjük a követelésünket. A számla a mai napig nem lett jóváírva. A számla befogadásakor az áfa összege levonható áfaként került a bevallásba. Az lenne a kérdésem, hogy mikor rendezzem az áfát, azaz mikor valljam be az áfa összegét fizetendő áfaként: amikor a perelt összeg a számlánkra beérkezik, vagy valamilyen módon érjük el azt, hogy a számlát jóváírják? A számla jóváírása befolyásolhatja-e a peres ügyek lefolyását? Előre is köszönöm a válaszukat! Üdv: Lendvainé

Munkahelyi étkeztetés II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Munkahelyi étkeztetés című kérdésre adott válaszában foglaltak azt jelentik, hogy a teljes piaci érték után áfát kell fizetni, nem csak az árrés után?

Pénzforgalmi áfa – vevőkövetelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a pénzforgalmi áfával kapcsolatos. Pénzforgalmi áfa választása esetén a vevőkövetelés áfája mikor lesz esedékes? A vevő a fizetési határidőre nem teljesítette a kötelezettségét. Mi ilyenkor a jogkövető eljárás. Mi történik, ha a vevőkövetelés behajthatatlan lesz?

Adománygyűjtés és átadás adózása, elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság adománygyűjtő akciót szervez, a társaságnál vásárol termék mellé, vagy vásárlástól függetlenül is pénzadományokat gyűjt. A pénzadományt átadja az Unicefnek. Hogyan kell a kapott és átadott összegeket nyilvántartani, dokumentálni, illetve milyen adózási megfontolásokat kell figyelembe venni (áfa, tánya stb.)? Előre is köszönöm válaszát!

Külföldi vásárlások áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk zömében közösségi tagállamokban bankkártyával kisebb vásárlásokat (például tankolás, irodaszer stb.) bonyolított, amelyekről olyan számlát kapott, amelyben az adott állam áfaösszegét felszámították. Kérdésem, ezen igénybe vett szolgáltatások után is meg kell itthon fizetni az áfát? Ha igen, a nettó vagy a bruttó összeg után? Illetve mit tudunk tenni a külföldi adókulccsal felszámított áfa összegével? Legyen kedves vállaszolni arra is, hogyan kell eljárni, ha a fenti vásárlások harmadik országban történnek. Válaszukat előre is köszönöm, Szabóné Sós Ildikó

Fordított áfás kérdések Kérdés

Az alábbi fordított árfás kérdésekben kérném állásfoglalását: 1. Adott „A” és „B” Kft., mindkét cég áfás. Osztatlan közös tulajdonukban van egy telek, amelyből 15 darab építési telket alakítanak ki a közlekedő utakkal együtt . A telkek és az utak 50-50 százalékos tulajdoni hányaddal szerepelnek a kialakítás utáni telekkönyvi kivonaton. Az utak szilárd burkolatát és az alattuk elhelyezkedő közművezetékek megépítését „A” Kft. finanszírozta. Befogadta az áfás anyagszámlákat, és kifizette a kivitelező cég felé a fordított áfás építési-szerelési számlát. A költségek fele „B” Kft.-t illeti, ezért A” Kft. tovább kívánja számlázni a bekerülési összeg felét közvetített szolgáltatásként „B” Kft. felé. A kérdésem az, hogy fordított vagy egyenes áfás számlát állítson-e ki? A telkek értékesítése áfás lesz, az utakat és a közműveket szerződés alapján térítésmentesen át kell adniuk az önkormányzatnak. Kérdésem, hogy a térítés nélküli átadásnak lesz-e valamilyen áfavonzata? 2. Vasanyag-kereskedés (havi áfás) tévesen egyenes áfával állított ki vevőjének számlát. A hiba észlelésekor, két hónappal később kiállítja a helyesbítő számlát (áfás tétel mínusz, fordított áfás tétel plusz), és visszafizeti a korábban felszámított áfát. Kérdésem, hogy a helyesbítő számla miatt önellenőrizni kell-e az eredeti időpontban benyújtott áfabevallást, vagy helyesbítő tételként kell bevallani?

Ingyenes szolgáltatásnyújtás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Újonnan alakult szépségszalonb a bevezetés, illetve a későbbiekben az új kezelések népszerűsítése céljából ingyenes szolgáltatásra (például arckezelés) jogosító kuponokat adna magánszemélyeknek. Nem egyéb, fizetett szolgáltatásokhoz kapcsolódna, hanem csak ezt venné igénybe a magánszemély. Illetve mi változna, ha például egy másik szolgáltatás igénybevétele esetén kapná meg az ingyen kezelést, mint kvázi árengedményt vagy hozzáadott értéket? Hogyan kellene az ingyenes szolgáltatásokat nyilvántartani, papírozni, és milyen egyéb adófizetési kötelezettsége keletkezne a cégnek (áfa, szja – az anyagok után levonta az áfát)? Ha az ingyenes szolgáltatásról nyugta, számla kerül kiállításra például a felmerült költségek összegében, akkor ez hogyan történik a gyakorlatban? Ha kiállítok ingyenes szolgáltatásról egy nyugtát a kezelés végén, például a felmerült költség legyen 10 000+2700= 12 700 Ft Ekkor ennek a könyvelése T 3811 Pénztár/K 911 árbevétel. De ez az összeg nem folyik be ténylegesen, így "pénztárhiány" keletkezik. Hogyan kell kezelni a gyakorlatban, hogy egyezzen a pénzkészlet és a könyvelésben szereplő pénztár összege? A cég nem tartja nyilván az anyagokat, készleteket folyamatosan, csak év végén leltároz. A magánszemélyek által igénybe vett ingyenes szolgáltatás után keletkezik-e eho- és szja-fizetési kötelezettség? Mikor keletkezik, és mikor nem? Köszönettel.

Közösségi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben derült ki, hogy egy közösségbe történő (szolgáltatásnyújtás) számlázása 2013-ban, adószám megállapítása nélkül történt. Teljesítés 2013-ban, pénzügyi teljesítés 2014-ben volt. (Cégük pénzforgalmi elszámolású.) Most önellenőrzés alatt van a 2014. év áfa adóneme, amikor is feltártuk ezt a hibát. Beadtuk az önrevíziót, majd a módosított összesítő listát (A60) is szerettük volna elkészíteni. Nevezett tételt nem tudtuk betenni az összesítő nyilatkozatba, adószám hiányában. Megkerestük a közösségi partnert, s mint kiderült, nem az áfa alanya. Kérem segítsenek, hogy milyen módon lehet ezt a problémát megoldani szabályosan? Köszönöm segítségüket!

Kaució beszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég hosszú távra bérbeadott egy ingatlant. A bérbevevő 1998-ban 3 millió forint kauciót fizetett, mely összegről 2 millió 400 ezer forint + 600 ezer forint áfa összegben a bérbeadó számlát állított ki, és az áfát be is fizette. Most a bérleti szerződést felbontják. A bérbevevő 3 millió forint + 810 ezer forint áfa bérleti díjjal tartozik a bérbeadónak. A kauciót szeretnék beszámítani a bérletidíj-tartozásba. Ebben az esetben 3 millió 810 ezer - 3 millió = 810 ezer forinttal tartozik a bérbevevő. Jól gondolom-e, hogy mivel annak idején már 600 ezer forint áfát befizetett, most csak a különbözetet, 210 ezer forint áfát kell befizetni a bérbeadónak? Hogyan kell bizonylatolni a fenti ügyletet? Üdvözlettel várom válaszát.

Magyar áfaügyet vizsgál az EU Cikk

Magyar ügy került az EU Bírósága elé, amely nagyon fontos eset lesz, mivel az adóellenőrzés során a fiktív számla – adólevonási jog témakörét érinti, írja blogbejegyzésében Fekete Zoltán Titusz, az RSM Zrt. adómenedzsere.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés értékvesztése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink