6898 találat a(z) Áfa cimkére
Másfél milliárd forint áfát csaltak el
Cikk
Vádat emeltek egy férfi és tizenhat társa ellen, akik sertésértékesítéssel és húsfeldolgozással foglalkozó vállalatokon keresztül csaknem másfél milliárd forint áfát csaltak el – közölte a Veszprém Megyei Főügyészség csütörtökön az MTI-vel.
Itt a NAV online számlázó programja, mától tesztelhető
Cikk
Mától elérhető a tesztkörnyezetben az Online Számlázó, mely az áfatörvény előírásainak megfelelő számla kiállítását teszi lehetővé. A szolgáltatás az Online Számla tesztrendszeren keresztül érhető el, így az ott regisztrált felhasználók próbálhatják ki – közölte honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Drágább lesz a kenyér
Cikk
Két számjegyű áremelésre lenne szüksége a sütőiparnak, hogy kikecmeregjen a veszteséges, illetve alacsony, 0-2 százalékos profitot hozó működés csapdájából. Óhatatlanul felvetődik a kenyér árának emelése is az őszi ártárgyalásokon – írja a Népszava ágazati szakemberekre hivatkozva.
Német áfa visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném tájékoztatását: Ügyfelem beszerzett egy tehergépjárművet Németországból. A német partner nem rendelkezik közösségi adószámmal, és tájékoztatása szerint mivel nem gépjármű-kereskedő, ezért nem is szükséges számára, ezért a számláját német áfa (19 százalék) felszámításával állította ki, és nem is volt hajlandó arra, hogy a gépjármű Magyarországra való beérkezésének és hatósági nyilvántartásba vételének igazolása után a számlát módosítsa, és a felszámított német áfa összegét visszatérítse. A kérdésem arra vonatkozik, hogy ennek az áfaösszegnek a visszatérítésére van-e jogszabályi lehetőség, esetleg az ELEKÁFA nyomtatvány benyújtásával vissza tudjuk-e igényelni a német adóhatóságtól a német adóalany által részünkre áthárított áfa összegét? Valamint az áfa-bevallásunkban és az összesítő nyilatkozatban kell-e szerepeltetnünk ezt a számlát? Amennyiben igen, azt a német nettó vagy bruttó összeg figyelembe vételével kell megtennünk? Válaszát előre is köszönöm! Cselyuszka Antalné
Tízmilliárdos adó- és áfaelkerülést előztek meg
Cikk
Működése során mintegy 11 milliárd forintnyi adó- és áfaelkerülést sikerült megelőznie a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal élelmiszerrel kapcsolatos visszaélések felderítésében élen járó különleges egységének – nyilatkozta a Magyar Időknek Zsigó Róbert. A kábítószer-kereskedelem után ma az élelmiszerrel kapcsolatos visszaélések teszik ki a feketegazdaság legnagyobb szeletét.
Mikor igényelhető vissza az áfa őstermelőnél?
Kérdés
Új ügyfelem van, aki őstermelő, még nem volt ilyen ügyfelem és az a gondom, hogy az általános áfát választotta, a NAV éves áfabevallónak jelölte a törzsadaton, a magok vásárlásai meghaladták a 800 ezer forint áfa-visszaigénylést, bevétele még nem volt az ügyfelemnek. Nagyon várom a válaszukat.
Kataalany kezdő vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás indítását tervezem, katás adózóként. A tevékenység külföldre irányuló, elektronikusan nyújtott szolgáltatás lesz, a megrendelő külföldön letelepedett cég. A várható bevétel arányosítva az első évben a 8 milliót nem haladja meg, de a későbbiekben több lesz. Érdemes-e induláskor alanyi mentességet választani? Valószínűleg nem lesz sok költségem, az induláskor számítástechnikai eszközöket kell majd vásárolnom, azután más nemigen fordul elő. 1.) Érdemes-e alanyi mentességet választanom kezdő vállalkozóként? 2.) Tudom, hogy nem járhatok el alanyi mentes minőségben, ha külföldi a megrendelő. Ezért felmerült, hogy rögtön áfaalanyiságot választok, s ebben az esetben a számítástechnikai eszközök áfáját levonásba helyezhetem, illetve visszaigényelhetem? 3.) Kezdő vállalkozóként negyedéves áfa bevallást kell beadnom, s ezért a visszaigénylés feltétele a 250 ezer Ft-ot elérő áfa összeg? 4.) Ha később 8 milliónál több lesz az éves bevétel, s mégis felmerülne levonható áfa időszakosan, kisebb összegben, kérhetem-e a havi gyakoriságú áfabevallási lehetőséget, amikor 50 ezret eléri a visszaigényelhető összeg? 5.) Hazai bank helyett nyithatok-e bankszámlát például Szlovákiában, vagy Paypalt? Válaszát előre is köszönöm.
Számla kötelező adattartalma termékértékesités
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hiteles-e az olyan számla, ami az áfatörvény 169. § f ) pontja szerint nem tartalmazza a termékek tételes felsorolását és mennyiségét, helyette a számla megnevezése rovatában – nyílászáró-megrendelés szerint – hivatkozva rendelésszámra mennyisége 1 darab, egységára és nettó ára a teljes érték plusz áfa. A kibocsátó nem hajlandó a tételes számla kiállítására. (A megrendelés többféle típust, méretet és árat tartalmaz.) Köszönettel várom válaszát.
Kártalanítás áfavonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószám nélküli magánszemély erdő- és földterületének egy részét az állam nevében a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. útépítés céljából kisajátította. Kártalanítás címén megítéltek a magánszemély részére 1 millió forintot. A határozatban jelezték, hogy a kártalanítás összegét úgy kell tekinteni, mint amely az általános forgalmi adót is tartalmazza. Kérném szíves segítségét, hogy utóbbi mondatot hogyan is kell értelmezni. Mint magánszemély, az 1 millió forinttal vagy csak az áfával csökkentett résszel számolhat, vagy – mivel nem áfaalany kapta a kártalanítást – a teljes bruttó összeget megkapjuk, az után nem keletkezik áfafizetési kötelezettség? Válaszát tisztelettel megköszönöm! Haska Krisztina
Beszerzés harmadik országból
Kérdés
Ügyfelünk Kínából szerzi be a termeléshez szükséges alapanyagot. A termékbeszerzést terhelő vámot és importáfát vámletétszámláról történő átvezetéssel egyenlíti ki. Az import fuvarparitását tekintve általában vagy FOB vagy CIF. Ezekkel a számlákkal kapcsolatban több kérdés is felmerült, mivel a számla kiállítását követően adott esetben több hónapon keresztül is úton van az áru. – A számlát milyen árfolyamon kell könyvelni (ha például a számla kelte 02.10., a berakodás (BL) dátuma 03. 01. és a vámkezelés dátuma 04.12.)? – Mint harmadik országos importbeszerzést, ezt a számlát melyik áfabevallási időszakban kell helyesen jelenteni (számla kelte, BL dátum, vagy a vámhatározat kelte) a 65-ös bevallásban? Illetve előfordul-e, hogy az import beszerzés és az importáfa eltérő bevallási időszakban kerül a jelentésbe? Az importáfa visszaigénylése – mivel vámletétről teljesül a kifizetés – ezért mindig az átvezetés dátumával azonosan kerül könyvelésre, illetve kerül visszaigénylésre. Válaszát előre is köszönöm!
Magánszemély rövidtávú lakáskiadási tevékenysége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szíves segítségét. Adószámmal rendelkező magánszemély rövidtávú lakáskiadási tevékenységet folytat. Éves bevétele 8 millió forint alatt van, emiatt áfa szempontjából alanyi adómentességet választott. Bérlői minden esetben külföldi magánszemélyek, akiket a booking és az airbnb nemzetközi portálokon keresztül szerez. A napokban olyan információt kapott nevezett bérbeadó magánszemély, hogy hiába alanyi mentes adózó, akkor is áfa fizetésére kötelezett! A gyakorlatban ez azt jelenti hogy az áfabevallás előzetesen felszámított és fizetendő oldalára is (természetesen a megfelelő sorban) bevalljuk, valamint beküldjük az A60-as bevallást, és valójában áfabefizetés nem történik? Vagy szó szerint arról van szó, hogy a magánszemély a bevétele után 27 százalék áfát köteles befizetni a NAV áfabeszedési számlára? Ugyanis konkrétan ezt mondták előbbi bérbeadó magánszemélynek amely információval egyidejűleg közösségi adószám kiváltására utasították. Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel.
Változások az áfatörvényben, mutatjuk a tervezett új szabályokat
Cikk
A számlázóprogramok online bekötéséhez kapcsolódó átmeneti szabályokat, a fordított adózásra, valamint az egyablakos rendszerre vonatkozó változásokat, a tartós tejek áfakulcsának csökkentését eredményező, illetve az alanyi adómentes adózók számára kedvező módosításokat is tartalmaz a nemrégiben a parlament elé terjesztett adótörvénycsomag.
Ingatlanbeszerzés áfamértéke
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi áfaalany cég ingatlant vásárolt egy szintén belföldi áfaalany társaságtól. 2017-ben nettó 5 860 eFt+áfa összegű előlegszámlát kapott a vevő. 2018-ban kettő, egyenként 1 780 eFt összegű előlegszámlát kapott. A 2018. 05. hónapban kapott végszámla az alábbiak szerint lett kitöltve: ingatlan vételára 11 200 eFt (áfamentes) - 5 860 eFt+áfaelőleg - 1 780 eFt előleg (mt) - 1 780 eFt előleg (mt) = fizetendő 1 780 eFt (áfamentes). Az adásvételi szerződés 11 200 eFt+ áfa összegről szól. Az adásvételi szerződésben szerepel, hogy ha változik az áfa mértéke esedékességkor, akkor az érvényben lévő áfát kell a vevőnek megfizetni. Az eladó szóbeli tájékoztatása szerint azért számlázta le áfamentesen idén az ügyletet, mert a használatbavételt követő 2 év a 2018-as számlák kibocsátásakor már eltelt, ezért lett 2018-ban áfamentes az ügylet. Helyes ez így? A végszámla kibocsátásakor az áfás előleg áfatartalmát nem kell visszafizetnie a vevőnek? Válaszát előre is köszönöm!
Áfa teljesítési dátuma, ha az ügylet teljesítési igazoláshoz kötött
Kérdés
Kérem szíves állásfoglalásukat az alábbi ügyben. A 2007. évi CXXII. törvény 55. paragrafusának (1) bekezdése szerint az adófizetési kötelezettséget annak a ténynek a bekövetkezése keletkezteti, amellyel az adóztatandó ügylet tényállásszerűen megvalósul (a továbbiakban: teljesítés). Kérdésem az, hogy ha az ügylet tartalma alapján az állapítható meg, hogy teljesítésigazolás nélkül nem tekinthető teljesítettnek az ügylet, akkor a teljesítési igazolás kiállításával valósul meg az áfatörvény 55. paragrafus (1) bekezdése értelmében vett teljesítés, és ehhez igazodik a számlakibocsátásra nyitva álló határidő számítása is? Ügyféllel kötött szerződés szerint: 1. Igazolt teljesítést követően megrendelésenként utólag jogosult számla kiállítására a vállalkozó. 2. A vállalkozó tudomásul veszi, hogy a megrendelő csak a teljesítésigazolás alapján és a vállalkozó által – a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 167. §-ának megfelelően – kiállított, valamint a megrendelő által befogadott számla ellenében teljesít kifizetést. Példa: szervezési feladatok ellátására szerződtünk, a rendezvény 2018.05.01-én megvalósult. A megrendelő által kiállított teljesítési igazolás dátuma 2018. június 6-a. Az alvállalkozó 05.01-i dátummal állítja ki a számláját, mi a 05. havi áfabevallásunkba beállítjuk, de a fentiek szerint a fizetendő áfát csak 06.06-ával valljuk be? A fentiek alapján a tényállásszerű megvalósulás a teljesítési igazolás dátuma 06. 06., vagy a megvalósult rendezvény dátuma, 05.01.? Köszönöm.
Többlakásos házhoz tartozó telek áfája
Kérdés
Magánszemélytől áfamentesen vásárolt építési telket az áfaalany vállalkozó, aki majd a közös használatba kerülő telken többlakásos épületet húzott fel. Az anyagot és az építési szolgáltatást a vállalkozó biztosította. A még senki által használatba nem vett egyik lakást kész állapotban értékesíti, de a vevő külön kéri a telekhányad számlában történő feltüntetését. A lakás áfatartalma 5 százalék, a garázsé 27 százalék. A telekhányadhoz a bekerüléskor nem kapcsolódott áfa, akkor az áfamentesen értékesíthető? Tisztelettel: Boronkay László