6898 találat a(z) Áfa cimkére
Ingatlan minősítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérjük szíves állásfoglalását. Egy kft. bérbe vett egy ingatlant, ahol negyven 2-3 ágyas szoba van. A szobákat éjszakára kiadja, de reggelit nem biztosít. Ebben az esetben minek kell minősíteni az ingatlant, illetve a szolgáltatás igénybe vevőjének hány százalékos adómértékkel kell számláznia, és milyen szolgáltatásnak kell feltüntetni? Például, ha egy cégcsoportnak adja ki, amely itt szállásolja el a munkásait. Recepcióval, személyzettel is rendelkezik. Válaszát előre is köszönjük. T. Mária
Új lakás továbbértékesítése esetén utólagos áfalevonás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új lakás értékesítésével kapcsolatos áfaügyben szeretnék segítséget kérni. Adott egy bt., aki építési szerződés keretében megrendelt egy új lakás építést, saját célra 2017-ben. A kivitelező a telekhányadról áfás számlát, a lakás építésről pedig fordított áfás számlákat állított ki a kivitelezés során (vállalkozói díj), ami után az 5 százalék áfát a bt. befizette, mivel nem helyezhette levonásba az áfatörvény 124. §-a alapján. Jelenleg a lakás szerkezetkész állapotban van, még nincs használatbavételi engedély. A bt. meggondolta magát és szeretné értékesíteni a lakást, mivel nem az elképzelése szerint készült el. Kérdésem, hogy amennyiben most értékesíti a lakást nettó + 5 százalék áfa értékben, a kivitelezés során befizetett áfa utólag levonásba helyezhető-e? Ha igen, akkor ennek mi a módja, önellenőrzés keretében visszaigényli vagy utólagosan helyezi levonásba? A könyvelésben befejezetlen beruházásként szerepel a lakás. Köszönöm a segítséget!
Telephely felújítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó telephelyén szeretne felújítást végezni. A telephelyen nem történik értékesítés, csak az anyagok tárolására használják. A felújításhoz szükséges anyagokat, illetve a felújítást végző vállalkozók számláit milyen módon számolhatom el? Az anyagok és a munkákat végző vállalkozók számlájának áfáját levonhatom-e? Válaszát előre is köszönöm!
Termékbeszerzés Indiából
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó 10-18 USD értékben havonta több alkalommal gyöngyöket vásárol indiai magánszemélyektől (júliusban háromszor vásárolt és csomagonként nem haladta meg a 18 dollárt a vásárlás értéke). Ezeket a vásárlásokat a Magyar Postán keresztül kézbesítik neki, vámeljárás alá nem kerül. Ezt követően ő további feldolgozás nélkül kis haszonnal eladja a beszerzett gyöngyöket itt Magyarországon másik vállalkozóknak. 1. A kérdésünk az, hogy jó-e ez az eljárás és mivel nem éri el a csomagok értéke a vámköteles határt, így vámkezelés nélkül lehet forgalomba hozni a gyöngyöket vagy kellene külön vámoltatni a csomagokat? 2. A beszerzést az áfabevallásban kell-e szerepeltetni és kell-e utánuk áfát fizetni (mivel alanyi adómentes és levonásra nem jogosult)? Ha igen, akkor ezt a bevallás melyik sorában kell bevallani? 3. Összesítő nyilatkozatot kell benyújtani? Ha igen, akkor mit kell írni az adószám helyére, mivel az eladónak nincs adószáma? Válaszukat előre is köszönjük.
Üzemanyag áfája - bérelt mezőgazdasági gépek
Kérdés
Tisztelt szakértő! Mezőgazdasági tevékenységű egyéni vállalkozó a házastársa (aki őstermelő) tulajdonában lévő mezőgazdasági gépeket (traktor, egyéb gépek) használhatja-e a tevékenységéhez (szőlőtermelés) és a felhasznált üzemanyag áfáját így az egyéni vállalkozó levonásba helyezheti-e? Ha kötnek a házastársak egy "ingyenes" használati szerződést a házastársi viszonyra tekintettel? Vagy hogyan érhető el, hogy a felhasznált üzemanyagot az egyéni vállalkozó elszámolja, áfáját pedig levonásba is tudja helyezni?
Maradványérték könyvelése nyílt végű pénzügyi lizingnél
Kérdés
A nyílt végű pénzügyi lízing maradványértékének könyvelése hogyan történik a bérbevevőnél és a bérbeadónál? Ki állítja ki a végén a számlát, és ki fizeti be az áfát?
Többmilliárdos áfacsalás – ismert üzletemberek ellen emeltek vádat
Cikk
Két évvel az előzetes letartóztatások után vádat emeltek egy sokmilliárdos adócsalás ügyében. A kecskeméti számlagyár úgynevezett körhintacsalással tüntetett el milliárdokat. Ötven embert vádolnak – írja a napi.hu.
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk új profilba kezdett, új építésű ingatlanokat értékesít (telket vettünk és erre családiházat építünk). Kérdésem. az áfaszabályok szerint ennek értékesítése áfamentes, kivétel a garázs, ami 5 százalékos áfakörbe esik, illetve ebben az esetben az építőanyag áfáját vissza lehet igényelni? Segítségét előre is köszönöm
Evaalany áfa-adatszolgáltatása 2018. július 1-jétől
Kérdés
Evaadóalany nem használ számlázóprogramot, számláit számlatömbből állítja ki. - Kell-e jelenteni, és mikor a NAV felé, ha a számlában szereplő áfa összege eléri a 100 000 forintot? - Összesítő jelentési kötelezettsége (a 100 000 forint áfát elérő vagy meghaladó számlákról) fennáll-e, és mikor kell teljesíteni? - A kapott, befogadott 100 000 forint áfát elérő vagy meghaladó számlákról milyen adatszolgáltatási kötelezettsége van, és mikor? Válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Dr. Viszoki Gábor
Falikép áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfabevallásban kérnék segítséget: kettős könyvvitelt vezető, havi áfabevalló kft. aki nem rendelkezik közösségi adószámmal, vásárolt egy faliképet Romániából, a számlán az eMag Marketplace megnevezés is szerepel, a fizetendő összeg + 19 százalék áfa összesen 14 477 forint, amit bankkártyával kifizetett az ügyfél. Hogyan kell ezt helyesen bevallani, könyvelni? A 06.havi áfabevallásban szerepeltetni? Köszönöm.
Eu-ból vásárolt szoftver és licenc szerepeltetése az áfabevallásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk biztonsági felügyeleti rendszerek telepítésével foglalkozik. Egy nagyobb munkánk elvégzéséhez az EU-ból szereztünk be a biztonsági megfigyelő rendszer telepítéséhez szükséges szoftvert és a sok kamera müködtetéséhez szükséges licencet és 1 éves szoftverkövetést. Mi és a külföldi szállító is közösségi adószámmal rendelkezünk. A partner nem számított fel áfát, merthogy mi vagyunk az áfa felszámítására kötelezettek, és gondolom, mivel áfaköteles értékesítéshez használjuk, az áfa le is vonható. Kérdés: az áfabevallásban ez termékbeszerzésnek vagy szolgáltatás igénybevételnek minősül? Illetve mobilaplikáció használati jogot is vásároltunk, amit szintén továbbszámlázunk, mert ügyfeleink használhatják ezt a szolgáltatást (mobiltelefonról figyelhetik a saját biztonsági kamerájuk által készült felvételeket). Ez utobbinál is kérdés: az áfabevallásban ez termékbeszerzésnek vagy szolgáltatás igénybevételnek minősül? Várom válaszát. Köszönettel: BBÉ
Bérelt cégautó magánhasználata és áfa-levonhatósága II.
Kérdés
Tisztelt Kneitner Lea! Először is köszönöm előző válaszát!(https://adozona.hu/kerdesek/2018_7_6_berelt_cegauto_maganhasznalat_es__rhn) A továbbiakban a következő lenne az észrevételem, kérdésemre az adott válasszal kapcsolatban: Számomra nem egyértelmű, hogy tartós bérlet esetén miért könyvelnék a 16-os számlaosztályra, és miért nem az 52-es Igénybe vett szolgáltatások közé sorolom a bérleti díjat. Válaszában kiemeli, „hogy kizárólag az adóköteles termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás érdekében történő használat áfatartalma helyezhető levonásba….” Ha a magánhasználatot 25 százalékban állapítjuk meg, és a kft. a magánhasználatot nem térítteti meg a dolgozóval (nem számlázzuk ki), akkor a 75 százalék céges használat áfáját teljes egészében levonásba helyezhetem? A bérleti díj 25 százalékát pedig személyi jellegű kifizetésként könyvelem? T 52 K 454 70 866,- Ft T 466 K 454 19 134,- Ft T 55 K 454 30 000,- Ft Az üzemanyag áfája teljes egészében nem vonható le, ez beépül az anyagköltségbe, azt azonban nem kell megbontani magán és céges használatra? Az áfatörvény szerint nem vonható le a személygépkocsi üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges szolgáltatást terhelő előzetesen felszámított adó összegének 50 százaléka. A kocsimosás és áfája szerintem: T 52 K 38 7874,- ft T 466 K 38 1063,- ft T 52 K 38 1063,- ft Igen sokat olvastam a témában már, de nemhogy választ nem kaptam, inkább csak ellentmondásokba ütköztem. Szeretnék tisztán látni, amihez segítségét köszönöm!
Lízingelt személygépkocsi értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! 2012-ben egy kft. lizingelt egy személygépkocsit, az akkori könyvelő az első részlet befizetéséből levonta az áfát, 400 ezer forintot. Mi utána vettük át a könyvelést és a részletekből nem vontuk le az áfát. A lízing futamideje 2019. 12. hóban jár le. A kft. úgy döntött, lezáratja a lízing szerződést. Most ha kiszámlázza lízingcég, akkor szerintem az áfa nem vonható le. Nem tudom, hogy a cég veszi meg vagy harmadik személy. De ha a kft. értékesítené egyszer, akkor nem tudom, áfásan kell-e eladni? Válaszukat köszönöm
3 kérdés, 3 válasz az áfáról
Cikk
Olvasóink egyebek között a teljesítési nap, a magáncélra is használt tárgyi eszköz, továbbá az értékhatár túllépése utáni bevallás kapcsán kérdeztek az áfaelőírásokról. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Új adónem, figyeljen rá!
Cikk
A NAV több ellenőrzés alkalmával tapasztalta, hogy a turizmusfejlesztési hozzájárulás fizetésére kötelezett adózók adóbevallási és megfizetési kötelezettségeiket számos esetben elmulasztják, amely többnyire a tájékozatlanságra vezethető vissza, olvasható az adóhatóság honlapján.