6900 találat a(z) Áfa cimkére
USA anyagbeszerzés / szolgáltatás igénybevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Alanyi adómentes magyar egyéni vállalkozó USA piacára árul egyedileg dizájnolt termékeket. Képet és feliratot tervez számítógépen a kiválasztott termékre. A tervet a vállalkozó elküldi egy gyártó cégnek, a gyártó cég rányomtatja a gyártó cég által biztosított termékre és egy futárcégnek átadva kiszállítatja a gyártó cég a vevő számára. A vásárló, a gyártó cég és a futár is mind USA területén van, Magyarországra nem kerül az áru. A megrendelés egy amerikai webáruházban nyitott saját on-line boltban történik. A webáruház közvetítő szerepet tölt be az amerikai vevő és a magyar egyéni vállalkozó között. A vevő a közvetítőn keresztül csak a magyar egyéni vállalkozónak fizet, a vételárban megtéríti a gyártás, szállítás költségét is az egyéni vállalkozó részére. A kérdésem a következő: A gyártó cég kiállított számlákat a könyvelésben mint anyagköltség vagy mint közvetített szolgáltatás formájában kellene szerepeltetni? Ezen költségszámláknak magyar áfa tekintetében van-e szerepük, áfabevallásában szerepeltetnie kellene-e, mint fizetendő áfa, vagy ezt nem kell szerepeltetni benne, tekintettel arra, hogy a vevő-gyártó mind USA területén van? Az egyéni vállalkozónak jelenleg nincs EU adószáma. Az EU adószám kiváltása esetén változik-e a gyártó cég számláinak megítélése magyar áfa tekintetében? Köszönöm segítségüket, iránymutatásukat!
Oktatás áfa és egyéb adóvonzata
Kérdés
T. Szakértő! Cégünk vezetői tréninget tart. Nem akkreditált a képzés. A tréning 3 napos, szállással, étkezéssel jár együtt, a résztvevők kapnak még ajándéktárgyakat (toll, jegyzetfüzet, hímzett póló logózva). Helyes-e az alábbi eljárásunk: 1.) a képzést, a szállást, az étkezést a résztvevő felé külön, tételesen – a számlán feltüntetve soronként – kiszámlázzuk. Így szerintünk a közvetített szolgáltatás (étkezés, szállás) áfa értéke levonható, a résztvevőt küldő cég fizeti meg az étkezés után az adókat. 2.) Ha az összes szolgáltatást csak egy összegben "vezetői tréning"-ként számlázzuk ki, nem részletezve külön a szállást, étkezést, akkor véleményem szerint nekünk, a szervezőknek kell megfizetni az étkezés és szállás utáni adókat a természetbeni juttatás szabályai szerint. 3.) Mivel az étkezés és szállás díja változó, elfogadható-e, ha egy kalkulált átalány étkezés és szállás költséget tüntetünk fel külön, külön a résztvevő felé. (Például: egyik étkezés 20 egység, a másik 35, de étkezés címén mi 30 egységet számlázunk mindenkinek egységesen. 4.) az ajándéktárgyak és a képzés ideje alatt 1 esti szórakoztató előadás áfa összege levonható-e, illetve a képzést szervezőnél keletkezik-e egyéb adókötelezettség. 5.) az oktatók és saját dolgozók szállás költsége véleményünk szerint elszámolható és áfa összege levonható. Az étkezési költségük adóköteles ez esetben? Munkavégzés miatt tartózkodnak a résztvevőkkel, a tréningek egésznaposak. Köszönöm előre is a segítséget. Orosz Ágnes
Egyesületi tagdíj kiszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesület a befizetett tagdíjról számlát állít ki. A befizetett tagdíj az áfatörvény alapján közérdekű jellegére tekintettel mentes az adó alól. Mi a helyes eljárás a kiállított számlán, mert a számlázó program az alábbi lehetőségeket engedi: tárgyi adómentes, alanyi adómentes, mentes az adó alól, 0%? Köszönöm a válaszát.
Ingatlanértékesítés áfamegítélése 2020 után
Kérdés
Van egy vállalkozó, aki 2019. évben elkezdett egy 8 lakásos társasházat építeni. Az építés folyamán folyamatosan állít ki részszámlát, illetve előleget kér, majd a lakások használatbavételi engedélye után kiállítja a végszámlát, ez viszont már áthúzódik a 2020. évre. Az építési engedély, illetve a bejelentési kötelezettség már 2018. november után történt. A részszámláknál és az előlegnél az 5 százalékos áfát számolta fel, a végszámlát, amikor kiállítja, hogyan kell számolni az áfával? Köszönöm előre is a segítséget.
Közvetített karbantartás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Saját nevünkben, más (megrendelő) javára járunk el. Példa: kivitelezővel kötött szerződés szerinti, hozzánk 2019.05.22-én beérkezett számla kelte: 2019.05.14., teljesítés kelte: 2019.06.13., fizetési határidő: 2019.06.13., számlázott tétel: 4. havi karbantartás, a számlához kapcsolódó mellékleten a megrendelő igazolása 2019.04.30. dátummal (a munkák felsorolásánál egy darab duguláselhárítás szerepel csak ebben a hónapban) Megrendelővel kötött szerződésünkből: „… a kivitelező által elvégzett munka a kivitelező számlája alapján, a számla összegében kerül továbbszámlázásra. Bonyolítói díjként a műszaki ellenőr által ledolgozott idő… óradíja kerül számlázásra.” Műszakunk részéről a számlázónk felé 2019.05.23-án született feladás a 2019. áprilisi munkákról (jelen esetben ez egy darab volt), valamint az ellenőri óráról, bonyolítói díjról. A megrendelő részére történő átszámlázásnak mi a teljesítési ideje? Mindegy, hogy a számlán duguláselhárítást vagy 4. havi karbantartást tüntetünk fel? Válaszát előre is köszönöm.
Idegen tulajdonon végzett beruházás II.
Kérdés
Kedves Dr. Szeiler Nikolett! Köszönöm válaszát azonos című kérdésemre https://adozona.hu/kerdesek/2019_5_11_Idegen_tulajdonon_vegzett_beruhaz_gnl! Írásával kapcsolatban újabb kérdés merült fel. Ön lakóingatlanról ír, az épület egy könnyűszerkezetű műhely lesz, az építési engedély is a kft. nevére szól, beruházásként a műhely a kft. tulajdona lesz. Ebben az esetben sem vonható le a beruházás esetén felmerült költség áfája? Ha szívességi használatra adja át magánszemély kft.-nek, akkor is ugyanazok a feltételek érvényesülnek, amit leírt? Ebben az esetben is kell bérleti díjat fizetni? A könnyűszerkezetű ipari létesítményt (műhelyt) szét lehet szedni és el lehet adni a későbbiekben, a telket magánszemély részére ugyanolyan állapotban vissza lehet adni, ez esetben is van adóvonzata a magánszemély részéről? Nem jó elgondolás, hogy felépül a műhely a kft. költségén, az áfát levonásba helyezve, majd amikor úgy dönt a kft., hogy megszünteti a tevékenységét, lebontja a könnyűszerkezetű létesítményt, és értékesíti, a magánszemély pedig visszakapja eredeti állapotában a telket? A kft. megteheti-e, hogy kiadja a műhelyt, ha már nem végez benne tevékenységet? Van-e olyan helyes eljárás, amikor a kft. a beruházás áfáját levonásba helyezheti? Válaszát előre is köszönöm!
Közösségi marketingszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk rendelkezik közösségi adószámmal, partnerünk egy cseh társaság, amely szintén rendelkezik közösségi adószámmal, adóalanyként rendelte meg a szolgáltatást. A cseh partner részére marketingszolgáltatást nyújt társaságunk (termékeik bemutatása, ismertetése) teljesítési helye a megrendelő székhelye (Csehország)? Ebben az esetben áfa törvényi hatályán kívüli számlát kell kiállítani? Segítségüket előre is köszönöm!
Drágul a cigi, szigorúbb szabályok az adóelkerülés megfékezésére
Cikk
Az adótörvény-módosítási csomag mellett külön törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé Varga Mihály pénzügyminiszter az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények uniós jogharmonizációs kötelezettségek miatt szükséges módosításáról.
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó új ingatlant értékesít
Kérdés
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó értékesít egy új ingatlannak minősülő lakást, a házastársával együtt. A tulajdoni arányok: 50-50%. Az ingatlanértékesítés nem minősül sorozatértékesítésnek az áfatörvény 259. § 18. pontja alapján. Kérdéseim: 1.) Az egyéni vállalkozónak a tulajdonrésze értékesítésekor kell-e áfát felszámítania? 2.) Ha áfásan kell értékesítenie, a vevő részére a számlát a vételár feléről kell kiállítania? 3.) Ha áfásan kell értékesítenie az ingatlant, az értékesítést bele kell számolnia az alanyi adómentes értékhatárba?
Szigorodik a fogyasztási adók beszedése
Cikk
Szigorodik a fogyasztási típusú adók beszedése a közép- és kelet-európai régióban, Magyarországon kellően hatékony a behajtásuk – állapította meg 2019-es adózási összefoglalójában a Mazars nemzetközi adótanácsadó.
Áfabesorolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 100 százalékban önkormányzati tulajdonú kft. vagyonkezelési szerződéséből idézek: 1. "Az Önkormányzat azon közüzemi díj és egyéb járulékos költségeket, valamint társasházi költségeket, amelyek megfizetésére nem harmadik személy köteles, 2019. évre bruttó x összegben fizeti meg a Vagyonkezelő (Kft.) részére a kiállított számla alapján. 2. Az Önkormányzat a bérlemények működési és karbantartási, továbbá rendkívüli kiadással járó feladatok ellátásáért bruttó x Ft átalánydíjat biztosít a kiállított számla ellenében. Kérdések: Ezen szerződés részlet 1. és 2. pontja alapján a kft.-nek (27 százalékos) áfásan kell-e számlákat kiállítani az önkormányzat felé. A kft. lakásokat és nem lakásokat is üzemeltet. A nem lakáscélú ingatlanoknál bejelentkezett a NAV-nál, hogy ezen bérbeadást áfásan végzi. Befolyásolja-e ez az áfalevonást, mert a lakáscélú ingatlanoknál nem vontuk le az áfát. Köszönettel.
Bérmunkában készült termék értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi Z Kft. vásáról jégkrémgyártáshoz anyagot, amit továbbad egy magyarországi cégnek, jégkrémbérgyártásra, de úgy, hogy az anyag az ő tulajdonában marad. A gyártás után visszakerül a megrendelő céghez a kész jégkrém. Kérdésem, hogy ezt szolgáltatásnak tudom-e elszámolni? A jégkrémet a megrendelő Z Kft. Ausztriába fogja értékesíteni. A termékértékesítésről a számlát áfa nélkül kell-e kiállítani az ausztriai vevőnek? Ha igen, akkor a jégkrémhez beszerzett anyag és a bérmunka-szolgáltatás áfája visszaigényelhető-e? Válaszát köszönöm.
Őstermelés, családi gazdaság
Kérdés
Van egy édesapa, aki családi gazdálkodó az unokáival, áfakörös. Ennek az édesapának van két lánya, akik külön-külön rendelkeznek őstermelői igazolvánnyal, adószámmal, kompenzációs felárasok. Mindhárman indultak a szőlőtelepítési pályázaton, amit megnyertek (külön-külön). A telepítési munkálatok megkezdődtek tavaly, de idén tavasszal zajlott a zöme. Ez év januárjától a családi gazdaságba beléptek a lányok az édesapjukhoz. Az adószámuk megmaradt, értékesítést a saját nevükben nem kívánnak végezni. Minden bevétel és kiadás az édesapa nevén megy, így állapodtak meg a szerződésben. De a pályázat miatt idén vannak a lányok nevére szóló szőlőtelepítési számlák, melyet nyilvántartunk a családi gazdaságnál, áfa nem lett visszaigényelve, mert a lányok nevére szól a számla. A pályázati elszámolás miatt muszáj, hogy a lányok nevére szóljanak a számlák, amik a telepítéssel kapcsolatosak (töb millió forintról van szó). Kérdésem, hogy nem okoz-e gondot, hogy a lányok adószáma megvan, s különböző áfa adózási módban vannak?
Áfa – számla cseh partnertől
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cseh partnertől érkezett a könyvelésre egy számla. Cégünk rendelkezik közösségi adószámmal, viszont a bejövő számlán lévő adószám nem érvényes közösségi adószám, viszont van adószáma, cz-vel kezdődik. A számlán magyarul fel van tüntetve, hogy nem áfafizetők. Ebben az esetben mi a helyes eljárás? Az áfabevallásban ezt valahol fel kell tüntetnem? Kell utána áfát fizetnem? Köszönöm előre is a válaszát. Üdvözlettel: Ramóna
Cég tulajdonában álló gépjármű költségelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk tulajdonában 10 db VTSZ 8703. (2 db személygépkocsi és 8 db kistehergépjármű) besorolású gépjármű, valamint 1 db tehergépjárműnek minősülő gépkocsija van. Minden gépjárműhöz menetlevelet vezetünk, valamint rendszámra szóló üzemanyag-kártyával végzik a tankolást. Kérdésem, hogy a leírt dokumentumok (számla, menetlevél) elegendőek-e a gépjármű üzemanyag-elszámolásához? Könyvelőnk ragaszkodik a számított fogyasztási norma feletti üzemanyag-költség különbözetének áfa-megfizetéséhez, hivatkozva a 60/1992. (IV. 1.) kormányrendeletben foglaltakra. Mely jogszabályhely rendelkezik/rendelkezhet arról, hogy fogyasztási normát kell számolni és a számított normaösszeget meghaladó üzemanyag-költség utáni forgalmi adót meg kell fizetni? Válaszát előre is köszönöm: Edit