6901 találat a(z) Áfa cimkére
Nem lakó ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. nem lakóingatlant vásárolt, amely fordítottan adózott, így – mivel vállalkozáshoz használja – levonta az áfát. Most bérbe adná egy részét áfamentesen, havi 200 ezer forintért. Kérdésem, hogy a kft.-nek ebből eredően kell-e számolni fizetendő áfát? Válaszukat köszönöm.
Egyéni vállakozó kft.-vé alakul
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kft.-vé átalakulást tervez az új szabályok szerint. Ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni: 1. Az alapítói vagyonba bekerülő eszközökön felül, a többi eszköz hogyan kerül át a kft.-be? Egyszerűen egy átadással a nyitó mérlegben feltüntetem? 2. A kimenő számlák fizetendő áfája 45 napos halasztással lett figyelembevéve az egyéni vállalkozásban. Ezek meg nem fizetett áfáját a kft. fizeti az átalakulás időpontjában? 3. Az alapítói okiratban a vállalkozó megadhatja az átalakulás dátumát, vagy mindenképpen a cégbírósági bejegyzés időpontja (ami nem tervezhetö) lesz az átalakulás napja? Köszönöm.
Áfa kétszer
Cikk
Olvasónk Magyarországon vásárolt és Ausztriában honosított gépjárművel kapcsolatban szerette volna megtudni, hogy mi minősül közösségen belüli termékbeszerzésnek, illetve tisztázni akarta az üggyel összefüggésben az áfa megfizetésének szabályait. Szakértőnk, dr. Verbai Tamás jogász válaszolt a kérdésre.
Termékértékesítés EU-ba, szállítása EU-n kívülre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítsen az alábbi számlázási kérdésben! Az angol partnernek számláznánk terméket, aki megkért minket, hogy a termékét ne neki szállítsuk az EU-ba, hanem rögtön az ő vevőjének Ausztráliába, EU-n kívülre. Helyes-e a mi számlánk úgy, hogy a vevő az angol partner és EUK az áfa kulcsa, azaz EU-n kívüli értékesítés, mivel a termék innen indul és 3. országba érkezik? Köszönöm a segítségüket!
Még mindig: kell-e fizetni áfát?
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség ! Egy végelszámolás alatt álló alanyi adómentes kft., ha vagyonfelosztási javaslatába beállítja a korábban az előzetes áfát nem levonva beszerzett tárgyi eszközeit a tulajdonosok számára a megmaradt vagyon kiadásaként, kell-e fizetendő áfát felszámítani, és ennek alapján számlát is kiállítani az ügyletről? (Melyik áfatörvényhelyek vonatkoznak az ügyletre vagy állásfoglalások?) Ha áfaköteles,hogyan lehet más módon megoldani a tárgyi eszközök kiadását, hogy ne kelljen áfát fizetni utána? Előre is Köszönettel: Érdeklődő olvasó
Áfa haszongépjármű
Kérdés
Cégünk saját tulajdonú ingatlan adásvételével foglalkozik. A bevételünket áfamentesen állítjuk ki, így a felmerülő költségekből sem igényeljük vissza az áfát. Ez a fő tevékenységünk. Egy kishaszongépjármű vásárlása esetén lehetőségünk van az áfát visszaigényelni? Mert, ha később értékesítenénk akkor azt már áfásan kellene eladnunk. Válaszukat előre is köszönöm!
Új építésű lakóingatlan hasznosítása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk új ügyfele 2017-ben alakult kivett lakóház, udvar megnevezésű apporttal. Az ingatlanon lévő épületet lebontotta, új, egylakásos lakóépület építését, tereprendezését és tereptartó támfal építését kezdte meg építési engedéllyel. A cég alapításakor a saját tulajdonú ingatlan adásvétele, saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése tevékenység felvételre került, de a bérbeadás adókötelessé tételét nem választotta. Az épülő új lakás input áfaösszege teljes összegben levonásra került. A lakóépület használatba vétele 2020. 02. hóban várható. Az ingatlan eladása elhúzódhat, ezért bérbe adná a társaság az adásvételig. Ez év végi bejelentéssel a béradást adókötelessé teszi a társaság 2020. január 1-jétől. Kérdésünk: hogyan kell eljárnunk abban az esetben, ha az ingatlan értékesítése használatba vételt követő két éven belül egyenes áfával nem történik meg? Milyen következményekkel számolhat az adózó? Válaszukat előre is tisztelettel megköszönöm: Máté Istvánné
Karambolos gépjármű javítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném az állásfoglalását kérni: Céges gépjárművet karambol miatt javítani kellett és miután az okozó volt a hibás, a kgfb keretén belül javították. A javítási számlát a gépjármű tulajdonosának a nevére állították ki a biztosító az áfa összegének 50 százaléka kivételével kiegyenlítette a szerviz felé a számlát. Az áfa 50 százalékát azért nem fizette ki, mert előtte nyilatkoztatta a céget, hogy áfásárbevétel-szerző tevékenységhez használják a gépjárművet és hivatkozott az áfa-törvény 124 § (4) bekezdésére. Első kérdésem, hogy a javítási számlát hogyan könyvelem helyesen? A Sztv. szerint a káreseményekhez kapcsolódó költségeket egyéb ráfordításként (81.§) kell elszámolni. Véleményem szerint a karambol káresemény. Amennyiben helyes az egyéb ráfordításként törtnő elszámolás, akkor az 50 százalék áfa összegének levonásakor értelmezhetem-e a karambolos jármű javítási szolgáltatását üzemeltetési, fenntartási tevékenységnek? Volt olyan könyvvizsgálónk, aki azt mondta, hogy 52 költségnemen kell a javítási számlát elszámolni. Ezzel azért nem értek egyet, mert a karambolos gépjármű javítása miért lenne a cég folyamatos működési tevékenységéhez kapcsolódó szolgáltatás? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Varró Mária
Helyesbítő számla előző évekre vonatkozóan
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk most kapott – minőségi reklamációnk miatt – egy nagy összegű minuszos, helyesbítő számát egyik szállítónktól. 2014-ben vásárolt anyagokra vonatkozóan kaptuk meg most ezt a helyesbítő számlát. Megerősítést kérnénk, hogy jól gondoljuk-e a következőket! A minuszos számla áfatartalmával a jelenlegi áfabevallásunkban számolunk el. Mivel a számla nettó összege meghaladja a 2014-es év mérlegfőösszegének 2 százalékát, ezért jelentős a hibahatás. Ezért azt gondoljuk, hogy háromoszlopos beszámolót fogunk majd 2019-re beadni, illletve a 2014-es társaságiadó-bevallást pedig önellenőriznünk kell, hiszen a költségeink csökkentek, tehát fizetendő adónk keletkezett. Kérdésünk, jól gondoljuk-e ezt. Előre is köszönettel.
Ingatlanértékesítés áfája
Kérdés
Kft. 2008-ban épített csarnokot a magánszemély tulajdonos tulajdonában lévő telekre. A csarnok építésével kapcsolatban felmerülő költségek után az áfát visszaigényelte. 2019-ben a kft. eladja a csarnokot a magánszemély tulajdonosnak. Áfával vagy áfa nélkül számlázza ki a csarnok értékét a magánszemélynek? Itt alkalmazni kell a 240 hónap figyelési időszakot?
Műemléképület áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben leírtakkal kapcsolatban kérem segítségüket. Magánszemély a tulajdonában álló műemléképület felújítása, bővítése során a tevékenységeket kft.-vel végezteti. A kft. milyen áfakulccsal számlázhat a magánszemély részére a felújítás, bővítés esetében: – örökségvédelmi engedély nélkül, a hatóság számára történő bejelentés alapján végezhető tevékenységek esetében? – örökségvédelmi engedélyhez kötött tevékenységek esetében? – építésügyi hatóság engedélyéhez vagy az építésfelügyeleti hatóság tudomásul vételéhez kötött tevékenység esetén? Alkalmazható-e bármelyik esetben az 5%-os kedvezményes áfakulcs, vagy a 27%-os áfakulccsal kiállított számla a szabályos? Előre is köszönöm a segítségüket! Tisztelettel!
Nagy változásokon innen és túl a közösségi áfában
Cikk
2020 januárjától új adminisztratív feladatok várnak a közösségi áfás ügyleteket bonyolító vállalkozásokra, melyek elmulasztása esetén bukhatják az adómentességet, hangzott el a LeitnerLeitner november 12-én megrendezett áfa-workshopján. A rendezvényen szó volt az uniós áfareform jelenlegi állásáról és az aktuális gyakorlati teendőkről, emellett bemutatták a big data adózásra gyakorolt hatásait is.
Adózási határidők 2019. november 18-24.
Cikk
Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.
Szolgáltatás ingyenes nyújtása
Kérdés
Adva van egy cég, mely új szolgáltatási tevékenységet indít be, mely kapcsolódik a főtevékenységéhez. A cég ezt a szolgáltatást ellentételezés nélkül indítja meg, azaz a szolgáltatást ellentételező konkrét árbevétellel nem rendelkezik, nem realizál árbevételt. Kérdés, hogy a szolgáltatás "bekerülési, közvetlen önköltsége" tekintendő-e fizetendő áfaalapnak és az erre a kalkulált összegre számítja rá a hatályos (27%) áfát? Ez esetben a bekerülési költségnek kizárólag a beszerzett bejövő és levonható áfás termékek, szolgáltatások képezhetik alapját, vagy nem szükséges ezen "ingyenes" szolgáltatás után áfát megfizetni, tekintettel arra, hogy nem a vállalkozástól "idegen cél" elérése érdekében merülnek fel a szolgáltatás érdekében beszerzett termékek/ szolgáltatások. A cég adóköteles tevékenysége keretében jogosult az áfa levonására. Köszönettel várom válaszukat.
Áfa kétszer
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.11.14-én Magyarországon új személygépkocsi-vásárlás történt hitelre. A számlát a magánszemélynek a bank adta ki. Nem volt ismert – csak az osztrák hatóság felszólítása után – hogy a kint használni kívánt gépkocsit – a tulajdonos életvitelszerűen az országban él – honosítani kell. A gépkocsi a hitel kifizetése, a magyarországi forgalomból kivonás után honosításra került. Az eljárást új gépjármű magánimportjának minősítették, és mint új (6 hónaposnál fiatalabb és 6000 kilométernél kevesebbet futott) közlekedési eszközre 2019.03.11-én kiszabta az osztrák áfát. A kiszabott áfát igazoltan megfizették. Az osztrák hatóság azt az infót adta, hogy a magyarországi eladótól kell a bizonylatokkal (határozat az áfa, befizetésigazolás másolatai) a visszatérítést kérni. A bank szerint az osztrák hatóság hibázott: a lakóhelyváltozás miatt került új közlekedési eszköz Ausztriába – az áfamentesség pedig nem volt alkalmazható (2006/112/EK végrehajtási rendelet 2. cikk a) pont). Szerintük a 2006/112/EK IRÁNYELV I. CÍM, 2. cikk 1. bekezdésének b) pontja szerint nem minősül Közösségen belüli termékbeszerzésnek a lakóhely megváltoztatása keretében új közlekedési eszköz nem adóalany általi átvitele az új lakóhelyre, feltéve, hogy a 2006/112/EK irányelv 138. cikk (2) bekezdésének a) pontjában előírt adómentesség az értékesítés időpontjában nem volt alkalmazható. A NAV-tól korrekt infót nem kaptunk, állásfoglalást talán a PM ad(hat)? Hová forduljunk? A pereskedést nem akarjuk. Kérem a konkrét ügyre vonatkozó jogszabályhellyel alátámasztani válaszukat! Válaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel: HG.