6900 találat a(z) Áfa cimkére

Így adózik a bánatpénz Cikk

Ingatlanforgalmazó társaság az adásvételi szerződés megkötése előtt vételi ajánlatra irányuló szerződést köt. A vételi ajánlat megkötésekor ajánlati biztosítékot fizet a jövőbeni vevő a társaság részére, az ingatlanforgalmazó végül nem köti meg a szerződést az ajánlati biztosítékot adóval. A társaság saját döntése alapján bánatpénzt fizetne a visszalépés miatt. Hogyan adózik a bánatpénz, ha azt cég, illetve ha magánszemély részére fizetik ki? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Cégautó értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy cég nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolta a céges személyautóját, már a maradványértéket is megfizette, az ügylet lezárult, és úgy dönt, el szeretné adni a céges autót, akkor kell-e áfát felszámítani az értékesítéskor? Pénzügyi lízing folyamán az áfa egy részét levonásba helyezte. Köszönöm segítséget előre is. Szilvia

Export vagy EU-s értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi cég árut értékesít oly módon, hogy a vevő harmadik országbeli cég, az ő nevére szól a számla, nincs közösségi adószáma. Az árut a vevő rendelkezése alapján EU-s tagállamba kell szállítani, tehát nem történik vámkezelés. Kérdésem: hogyan kell kezelni ezt az ügyletet áfa szempontjából? Válaszukat előre is köszönöm.

Vadásztársaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vadásztársaságok bérvadászokkal szoktak vadásztatni, vagy külföldi vadászoknak vadászatot rendeznek a területükön. Kérdésem, hogy amikor kiszámlázza a vadásztársaság a díjat a vadászok részére, akik nem tagjai a vadásztársaságnak, áfás számlát kell-e kibocsátania? Mikortól mentes, ha mentes ez a tevékenység? Válaszát köszönöm.

Jutalék Kérdés

Lengyel cégnek a termékét egy magyar cég adta el Magyarországon, ezért jutalékot kap. A lengyel cég kiállított egy számlát a euróban a jutalékról! A magyar cégnek nem kell számlát kiállítani? Hogyan könyveljük a jutalékot, és mi van az áfával? Köszönöm Bakonyváriné

Üzletrész-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! XY nevű könyvelt cégemben négy fodrászüzlet (teljes berendezéssel és alkalmazottakkal) volt két tulajdonos birtokában. A tulajdonostársak 02.01-el különváltak, melynek során megállapodtak abban, hogy XY cégben egy fodrászüzlet, Z cégben pedig három fodrászüzlet marad. A fodrászüzletek bérelt ingatlanban működtek, így az ott lévő beruházások idegen ingatlanon végzett beruházásként szerepelnek a könyvelésben a tárgyi eszközök között, melyekből három fodrászüzlet kivezetését XY cég könyveléséből el kell végezni annak érdekében, hogy Z cég könyvelésébe kerülhessen. A kérdéseim ennek kapcsán: – XY cég az idegen ingatlanon végzett beruházások értékét számlázza ki Z cég felé? – Ez minősülhet az áfatörvény értelmében (259. § 25/A bekezdés) üzletágnak? – Ha igen, akkor áfamentesen számlázható-e/szükséges-e egyáltalán számlázni XY cég részéről? XY cég véleményem szerint azonban nem felel meg az üzletág-átruházás feltételeinek (áfatörvény 18. § 1-2 bekezdései), mert nem élt az áfatörvény 88. §-ában foglalt választási jogával vagy véleményem szerint nem tartozik a 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) pontja alá. Z cégről egyelőre nem tudunk semmit, tehát így azt sem, hogy ő egyáltalán választotta-e az áfatörvény 88. §-a szerinti adókötelezettséget. Kérném szépen a segítségét a helyes értelmezésben. Köszönettel: Kriszta

Felesbérlet számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. feles bérleti szerződéssel bérel földet magánszemélytől. A bérleti díj az átlagtermés 30%-a. Hogyan kell a kft. könyveiben végigvezetni a díj kifizetését? Az áfakötelezettséget érinti a kifizetés? A bérleti díj egy részét ténylegesen terményben, a másik részét készpénzben kéri a földtulajdonos. A bérleti szerződés ötéves időtartamra szól. Válaszukat tisztelettel köszönöm: Ácsné Panyor Katalin

Nyíltvégű pénzügyi lízing után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk pénzügyi lízing szerződés lejártával maradványértéken megvásárolta a lízingelt személygépkocsit. Ezt követően már nem használtuk, hanem annál a kereskedőnél parkoltattuk, aki ajánlatot tett a vételére és ahonnan az új személygépkocsi is származik, amit egy lízingcég útján lízingelni fogunk. A maradványértékről áfás számlát kaptunk. Kérdésem, hogy ebben az esetben a továbbértékesítés áfás tevékenység-e? A maradványérték áfáját egyelőre nem vontuk le. Köszönöm

Odavág az építési piacnak a kedvezményes áfa eltörlése Cikk

Az új építésű ingatlanokra év végéig érvényben lévő kedvezményes lakásáfa kivezetése miatt csökkent az építési engedélyek száma, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) szélesítése ugyanakkor elősegítheti a lakáspiac további növekedését – vélik elemzők.

Használt lakás értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi székhelyű kft. belföldön lévő ingatlanát (lakásként van nyilvántartva az ingatlan-nyilvántartásban) értékesíteni kívánja belföldi székhelyű áfaalany kft.-nek. Az eladó kft. már korábban a használtingatlan-értékesítésre az áfakötelezettséget választotta. Tudjuk, hogy 27% áfa felszámításával történhet az ingatlanértékesítés, de abban nem értünk egyet, hogy egyenes adóval vagy fordított áfásan történjen a számla kiállítása. Segítségét köszönöm: Csuhai Imréné

Ingatlanfelújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagjának tulajdonában áll egy lakóingatlan. A kft. bérli az ingatlant a tulajdonostól, majd felújítja azt, és üzlethelyiséget alakít ki benne, ahol élelmiszerboltot szeretne üzemeltetni. Az áfatörvény 124. § (1) bekezdésének i) pontja alapján nem vonható le a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges terméket terhelő előzetesen felszámított adó. Milyen lépéseket kell tennie ahhoz, hogy a beruházási költségek áfatartalmát levonásba helyezhesse? A költségvetés alapján a kivitelezés költsége 8 millió forint. Át kell-e minősíteni üzletté az ingatlant az ingatlan-nyilvántartásban? Megtisztelő válaszát köszönöm.

Fuvar továbbszámlázása – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi kiállításra hoztunk el gépet német beszállítótól, majd fuvarozó céggel vitettük vissza. A beszállító utólag átvállalja a fuvarköltség felét. Hogyan számlázzuk ezt, van-e áfavonzata?

Számlamódosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számlamódosítás/-sztornózás esetén mi lesz a módosító számla/számlával egy tekintet alá eső okirat teljesítési időpontja? Az eredeti számla teljesítési időpontját kell szerepeltetni a módosító számlán/számlával egy tekintet alá eső okiraton? Hogyan kell eljárni az áfabevallás és az áfafizetés tekintetében abban esetben, ha a számla összege és így az áfatartalma változik (csökken vagy nő), és az eredeti számla már egy lezárt/bevallott áfaidőszakra esik? Ha nő az adó és az adóalap, akkor önellenőrzés szükséges, vagy akkor kell figyelembe venni a módosítást, amely időszakban kiállítom a módosító számlát? Ugyanez a kérdésem arra vonatkozóan is, ha az eredeti számla összege csökken a módosítást követően. Válaszát előre is köszönöm!

Áfaköteles-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozó ügyfelem megszünteti használtruha-kereskedelmi tevékenységét, a vállalkozása nem szűnik meg. Ugyanabban az üzletben más vállalkozó folytatná ugyanazt a tevékenységet, a készletét is átvenné. Szerződés szerint állapodnának meg, az üzletérték, a kiépített piac eladásában. Kérdésem az, hogy az üzleti és a piaci érték érték "eladása" után keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége? Ügyfelem katás vállalkozóként nem lépné túl az alanyi mentes bevételi értékhatárt az üzleti érték kiszámlázásával.

Közcélú adomány, ingyenesen nyújtott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaságunk egyik fő beszállítója (EU-tagállamban letelepedett) 1 euró értéken bérbe ad részünkre orvosi gépet. A köztünk lévő bérleti szerződésben a bérbeadó megnevez egy intézményt – mint végfelhasználót –, ahová az eszközt társaságunknak ki kell helyezni. Kérdésem, hogy cégünk és a végfelhasználó között milyen szerződést kell kötni ahhoz, hogy az ügylet a közcélú adomány (ingyenesen nyújtott szolgáltatás) kategóriába tartozzon, ne legyen áfafizetési kötelezettség a bérbeadás piaci értéke után? Az adományozott közhasznú alapítvány, melyet nonprofit szervezet hozott létre. Az adományozott a "haszonkölcsön-szerződés" megkötését szorgalmazza, mely a benne foglalt tartalom alapján adományozási szerződés. Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felszámolás

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Ügyvezető részmunkaidőben

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Adószámos magánszemély szochofizetése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink