160 találat a(z) életbiztosítás cimkére
Életbiztosítás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A február 1-jén már feltett kérdésemet az alábbi konkrétumokkal egészítem ki. A biztosítási szerződésekre (2 szerződésről van szó) vonatkozó konkrétumok az alábbiak: 1. Befektetési eszközalapokhoz kapcsolódó életbiztosítás 20 évre (2000. 11. 01-2020. 10. 31.). Szerződő, lejáratkori vagy haláleseti kedvezményezett a társaság, biztosított az ügyvezető. A szerződőt és kedvezményezettet is az ügyvezető személyére módosították 2009-ben. A biztosítást 2012-ben vásárolta vissza a biztosító a szerződő féltől. 2. Szintén befektetési alapokhoz kapcsolódó vegyes (elérésre vagy halálra) életbiztosítás 13 évre (2000. 01. 21-2013. 01. 21). Szerződő, lejáratkori, vagy haláleseti kedvezményezett a társaság, biztosított az ügyvezető. A lejárat hónapjában a szerződő és a kedvezményezett módosításra került, a szerződő és az eléréskori kedvezményezett az ügyvezető, a haláleseti kedvezményezett egy hozzátartozója. Szolgáltatás a lejáratkori kedvezményezett részére történt. Kérdésem: kinek és milyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettsége van a két ügylet kapcsán?
Egyéni vállalkozó életbiztosításának elszámolása
Kérdés
Milyen típusú életbiztosítási díj számolható el az egyéni vállalkozó esetében költségként adó- és járulékfizetési kötelezettség nélkül 2015. évben? A biztosítás kedvezményezettje az egyéni vállalkozó vagy gyermeke, aki nem alkalmazottja.
Életbiztosítás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság befektetéssel kombinált életbiztosítást kötött, ahol a szerződő (és díjfizető) a társaság, a biztosított az ügyvezető. Néhány év elteltével a szerződő fél az ügyvezető lett, majd a biztosítást lejárat előtt megszüntették. Kérdésem: van-e ebben az esetben a társaságnak vagy az ügyvezetőnek (mint magánszemélynek) adó- és/vagy járulékfizetési kötelezettsége? Ha igen, melyik év adózási szabályai szerint kell eljárni? Válaszát előre is köszönöm.
Élet- és nyugdíjbiztosítás – muszáj mutatni a költségszámításokat
Cikk
A nyugdíjbiztosítások és a befektetési életbiztosítások után a biztosítóknak ez évtől közzé kell tenniük a hagyományos megtakarítási életbiztosítások teljes költségmutatóját is egy friss jegybanki rendelet szerint. A rendeletet a tavaly meghirdetett etikus életbiztosítási koncepciója részeként publikálta az MNB.
Biztosítási díj elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. két tagja (vegyes) életbiztosítást kötött. A biztosítás rokkantság, haláleset esetén fizet. Amennyiben ezek az események nem következnek be, úgy a lejáratkor egy összegben kapja kézhez a kedvezményezett a felhalmozott összeget, tehát van visszavásárlási értéke. Kérdésem az, hogy a kft. hogyan tudja elszámolni a tagok után a biztosítási díjat? Van-e adó- és járulékvonzata az elszámolt biztosítási díjnak? Válaszát köszönöm.
Életbiztosítás
Kérdés
Egyéni vállalkozóként életbiztosítást kötöttem a dolgozóimra, melynek futamideje 15 év. A futamidő lejártakor a dolgozónak ki is fizették az összeget. A másik dolgozóra fizetett biztosítást visszavásároltam 7 év után. A munkavállalót és a munkáltatót terheli-e, és milyen mértékben szja- és ehokötelezettség mindkét esetben?
Bírságot kell fizetni a hibás, hiányos életbiztosítási szerződések miatt
Cikk
Az MNB 18 millió forintos felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az NN Biztosító Zrt.-re az életbiztosítási szerződések kezelése során tapasztalt nem megfelelő eljárások és a szerződések hiányos tartalmi elemei, illetve az ügyfél-tájékoztatásra és panaszkezelésre vonatkozó jogsértések miatt. Az MNB által végzett ellenőrzés megállapításai szerint ugyanakkor a biztosító alapvetően jogszabályszerűen tevékenykedik.
Whole life életbiztosítás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. whole life biztosítást köt. Szerződő a cég, biztosított a kft. személyesen közreműködő tagja, ügyvezetője. A biztosítási díjat évente, egy összegben fizeti a cég, 2015-2016-2017. években 3-szor 2 millió, azaz összesen 6 millió forintot. A 2018-as évben szerződőváltás történik, a biztosított lép a szerződő helyébe, így mind a biztosított, mind a szerződő a cég személyesen közreműködő magánszemély tulajdonosa, tagja lesz. A szerződőváltás keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget a cég, illetve a magánszemély biztosított esetében? A cég az eltelt 3 évben befizetett biztosítási összegeket költségként elszámolja. A 2018-as évben, szerződőváltás után a biztosítás tartamát is határozott időtartamra, 5 évre módosítják. A tartammódosítás keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget a cég, illetve a magánszemély esetében? Az 5 év letelte után a biztosított magánszemélynek keletkezik-e adófizetési kötelezettsége a biztosító szolgáltatása esetén? Köszönettel: Reményi Győzőné
Teljes életre szóló életbiztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás teljes életre szóló, határozott díjfizetési időtartamú életbiztosítást kötött a személyesen közreműködő tagjára (aki ügyvezető is). A biztosítás kedvezményezettje a biztosított tag. Halála esetén a vállalkozás másik tagja lesz a kedvezményezett, aki szintén személyesen közreműködik, és ő is ügyvezetője a vállalkozásnak. Kérdésem, hogy költségként elszámolható-e a biztosítási díj összege? A biztosítás egyéb jövedelemnek minősül-e a tagnál? Terheli-e a társaságot vagy a magánszemélyt szja- vagy más adófizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm!
Kockázati biztosítás
Kérdés
Cégünk 10 éves lejáratú életbiztosítást kötött egyik munkavállalója javára. Három év után a munkaviszony megszűnt, és a biztosítás folytatásáról a volt munkavállaló nem gondoskodott. (Kedvezményezettként a munkavállaló, illetve a családja volt megjelölve.) A biztosító 6 hónap elteltével megszüntette a biztosítási szerződést, és cégünknek visszautalta a szerződés szerinti visszavásárlási értéket. Kérdésem: hogyan történjen ezen összeg számviteli elszámolása, illetve van-e a cégnek elszámolási kötelezettsége a volt munkavállalóval?
Életbiztosítás adókötelezettsége
Kérdés
Egy társaság 1997. évben több munkavállalója részére kötött életbiztosítást (alapbiztosítás), rokkantsági kiegészítő biztosítással, a szerződésekben évente visszavásárlási értékek kerültek meghatározásra, az életbiztosítás halál esetére vagy 20 éves elérési időtartamra szól. A szerződő fél a társaság, az életbiztosítási díjfizetés havonta rendszeresen megtörtént, a kedvezményezett a munkavállaló. Az életbiztosítás lejárata (20. év vége): 2016. év vége. A társaság ezt a biztosítást követelésként tartotta nyilván, és nem számolta el költségként. Kérdésünk az életbiztosítás adóelszámolására vonatkozóan az alábbi: a./ Az életbiztosítás lejártakor milyen adóvonzattal kell kifizetni azt a munkavállaló részére, továbbá ilyenkor a biztosító vagy a társaság fogja (visszavásárlási érték került meghatározásra) kifizetni a munkavállaló részére, és mindez milyen adókötelezettség (szja, eho, kamatadó) levonásával számolódik el? c./ Ha időközben egy munkavállaló munkaviszonya megszűnik az életbiztosítás lejárata előtt, és a társaság felmondja az életbiztosítás további fizetését, akkor mindezt milyen adóvonzattal kell kifizetni, mint lejárat előtti életbiztosítási jövedelem összegét, figyelemmel a visszavásárlási érték meghatározására? b./ Továbbá, ha a társaság és a dolgozó megállapodnak, hogy az életbiztosítás lejárata előtt a kedvezményezett magánszemély nevére kerüljön át az életbiztosítás , akkor a társaságnak milyen adólevonási kötelezettsége keletkezik?
Befektetéshez kötött életbiztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2009-ben kötött egy befektetési egységekhez kötött életbiztosítást. A biztosított a tag. A rendszeres éves díjat a bt. fizeti, és elszámolja költségként. A biztosítás határozatlan időre szól. Most viszont a bt.-nek szüksége lenne pénzre egy beruházáshoz. Szeretné ezért ezt az összeget teljes egészében vagy részben felvenni. Az lenne a kérdés, hogy ebben az esetben a felvett pénz után milyen adókötelezettség van?
Whole life biztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kft. fizeti a whole life biztosítás díját, ahol a kedvezményezett magánszemély. A szerződő személyében változás következne be, kft. helyett magánszemély fizetné tovább, de nem a kedvezményezett. Ebben az esetben kinek keletkezik szja-, ehofizetési kötelezettsége, és milyen mértékű? Válaszukat előre is köszönöm.
Adóköteles biztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra szeretnék választ kapni: Amennyiben a munkáltató az alkalmazott munkavállalójára köt 10 éves tartamú vegyes életbiztosítást, melynek éves díja körülbelül 230 ezer forint, és a lejárati kedvezményezett a munkáltató, haláleseti kedvezményezett a munkavállaló családtagja, a befizetett díj után kell-e közterhet fizetni a munkáltatónak, és hogyan könyvelheti le a díjat? (Költség, biztosítóval szembeni követelés, stb... ) Amennyiben a lejárat előtt a munkavállaló a szerződő helyébe lép, a szerződés "átvételekor" milyen adó- és egyéb fizetési kötelezettsége keletkezik a biztosítottnak és a szerződőnek? Köszönettel.
Allianz Bonusz Életprogram kockázatinak nem minősülő biztosítás:
Kérdés
A biztosítás kockázatinak nem minősülő, határozatlan idejű, kizárólag halál esetére szóló életbiztosítás (kedvezményezett a kiskorú gyermek). A cég fizeti éves rendszerességgel a díjat, betartva az 1995. évi CXVII. trv. 1. számú melléklet 6.9 pontjában meghatározott növekedési ütem mértékét. Jól értem, hogy ebben az esetben ha fizető a cég, ez az összeg az szja szerint adómentes és a társasági adóban elszámolható költség. Köszönöm előre is válaszukat. Üdv Guráné