152 találat a(z) életbiztosítás cimkére

Csökkennek a nyugdíj- és életbiztosítások kamatai Cikk

Januártól a forintalapú hagyományos élet-, nyugdíj-, egészség- és járadékbiztosítások technikai kamata 2,3 százalékról 1,8 százalékra, az euróalapú konstrukcióké 1,1-ről 0,6 százalékra csökken – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Életbiztosítás adózása társas vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég életbiztosítást kötött a magánszemélyre, ez az szja-törvény 3. § 89a bekezdése alapján adókötelesnek minősül. A magánszemély nem munkaviszonyban áll, hanem főállású társas vállalkozó. Ebben az esetben mi alapján kell megfizetnie a járulékokat? Esetleg törvényi hivatkozást is tudna mondani? Kell-e ilyenkor az egészségbiztosítási járulék és a szocho esetén az emelt alap után fizetni? Jogviszonyos jövedelemre tekintettel személyes közreműködés jövedelmeként számfejtjük, vagy esetleg egyéb jövedelemnek minősül? Ilyenkor kell szochót és szakképzési járulékot fizetni? Köszönöm előre is válaszát!

Céges biztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely a dolgozóira befektetési egységhez kötött életbiztosítást köt. A biztosítás határozatlan idejű, de minimum 10 évre szól, a szerződő a kft., a biztosított a munkavállaló, a kedvezményezett a kft. Csak halál esetén fizet, akkor is a kft.-nek, illetve, ha a kft. visszavásárolja a biztosítást, és akkor is a kft.-nek fizet. Kérdésem: jól gondolom, hogy ebben az esetben a biztosításnak nincs adóvonzata, sem mint magánszemély, sem mint egyes meghatározott juttatás? Jól gondolom, hogy költségként sem számolhatom el a befizetett havi díjat? De ha nem költség, akkor a havi díj elhatárolás lesz? Vagy egyéb követelés a biztosítóval szemben? De ez hosszú távú befektetés... Hol mutatom ki a havonta fizetett díjakat: 1 vagy 3 számlaosztály? A biztosító azt mondja nekem hogy elhatárolás, de nem értek vele egyet. Várom válaszukat. Köszönöm.

Munkáltatói életbiztosítások megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Részemre kifizetésre került a cég által kötött életbiztosítás, ami után meg is küldte a biztosító az igazolást, hogy az szja levonásra került, de a szochot meg kell fizetnem és be kell vallanom az szja-bevallásban. Kérdésem, hogy ha elérte a munkáltató által kifizetett munkabérem a minimálbér 24-szeresét, illetve meg is haladta, a részemre kifizetett biztosítási összeg után be kell-e fizetnem a szociális hozzájárulási adót, vagy mivel meghaladta a szochobefizetés a munkáltató részéről a felső határt, így nem kell fizetni utána.

Életbiztosítás adózása nyugdíjas munkavállalónál Kérdés

Nyugdíjas munkavállaló részére a cég baleset- és életbiztosítási díjat fizet. A biztosítás kedvezményezettje a munkavállaló felesége. A biztosítás havi fix összegű, lejárati ideje 2026. 08. 01. A biztosítást a cég kötötte a cégben dolgozó munkavállalóra 2016-ban, akkor a munkavállaló még nem volt nyugdíjas. Kérdés: 2020-ban milyen jogcímen kell a biztosítást elszámolni és milyen adó- és járulékterhek terhelik a munkavállalót és a céget.

Életbiztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésben várom szakértői válaszukat. Az egyik ügyvédi irodám egy határozatlan idejű életbiztosítási elemet is tartalmazó balesetbiztosítást kötött az ügyvédi Iroda vezetőjére, és néhány munkavállalóra. Heti rendszerességgel több nap utaznak, mindenképpen szükségesnek érezte a kollégák testi épségét eképp is védeni. Az adott biztosítás egy kombinált termék, az alap életbiztosítás a következő biztosítási elemeket tartalmazza még: baleseti halál, baleseti rokkantság, baleseti műtét, és baleseti csonttörés és repedés. Kérdésem a következő: elszámolható-e költségként a cég nevére szóló biztosítás díja? Adóköteles-e az adott biztosítási díj? Ha igen, akkor mit kell a cégnek fizetnie? Illetve csak abban az esetben adóköteles, ha bekövetkezik a biztosítási esemény (például a dolgozót baleset éri, műteni kell és a biztosító részére ellátást fizet)? Ebben az esetben a cég vagy a dolgozó fog adózni? Válaszukat megköszönve Ötletmozaik Kft. Preilné

A hét legfontosabb tudnivaló a nyugdíjbiztosításokról Cikk

A magyarok többsége már tudja, hogy idős korában nem hagyatkozhat majd csak az állami nyugdíjra, ugyanis ez sokaknak már ma sem elég a megélhetéshez, de 10–15 éven belül még nehezebb lesz a helyzet. Ezért annak, aki nem szeretné, hogy nyugdíjasként jelentősen csökkenjen az életszínvonala, muszáj félretennie az aktív éveiben. A nyugdíjcélú előtakarékossági megoldások közül az egyik legnépszerűbb a nyugdíjbiztosítás, amelynek legfontosabb jellemzőit az UNION Biztosító anyaga mutatja be.

Befektetési egységhez kötött életbiztosítás II. (kapcsolódó kérdés) Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019.11.07-i kérdésemre kiegészítő információk az alábbiak: befektetési egységhez kötött életbiztosítás, a szerződő fél X Kft.; biztosított a kft. ügyvezetője (alkalmazottja); a biztosítás kezdete: 2011. 01. hó; tartama: egész életre szóló; megszüntetése: visszavásárlás (2026. évben járt volna le). Kft. bankszámlájára érkezett a visszavásárlási összeg. 1.) A megkapott összeg után van-e valamilyen befizetési kötelezettsége a kft.-nek? 2.) Adóköteles vagy adómentes bevételnek számít ez a kft. részéről? Várom mielőbbi válaszát. Tisztelettel.

Életbiztosítás kivás kft.-nél Kérdés

A kft. korábban halál esetére szóló életbiztosítást kötött. A szerződő, a kedvezményezett és egyben a fizető is a kft. volt. A biztosított a magánszemély. A dijfizetés a korábbi jogszabályoknak megfelelően adómentes volt mindkét fél részére. 2019. évben a biztosítást a kft. felmondta, így egy nagyobb összeget a biztosító kiutalt a kft. bankszámlájára. Mivel a munkáltató ezt a jövedelmet ki szeretné osztani a korábban biztosítottként megjelölt magánszemélyek részére, adózási kérdés merül fel. A kft. kivaalany 2019. január 1-jétől. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan alakul az adózás mind a magánszemély, mind a kft. részéről?

Kriptovalutába fektette ügyfelei pénzét a biztosító Cikk

Kriptovalutába fektette a befektetési életbiztosítást kötő ügyfelek pénzét a szlovákiai Novis Biztosító, amely Magyarországon is árulja termékeit; a Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt hét csütörtökön ideiglenesen felfüggesztette Sensum nevű életbiztosításának forgalmazását – mondta Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője ma az M1 aktuális csatornán.

Befektetési egységhez kötött életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. befektetési egységhez kötött életbiztosítást kötött egyik munkavállalójára 2011-ben. Évente befizette a szerződésben meghatározott összeget. 2019-ben megszüntette a szerződést, és a cég számlájára kérte a biztosítási összeg átutalását. 2018-ban 250 ezer forint összegű befizetés történt, 2019-ben nem történt befizetés. Kérdés: 1.) A megkapott összeg után van-e valamilyen befizetési kötelezettsége a kft.-nek? 2.) Adóköteles vagy adómentes bevételnek számít ez a kft. részéről? Várom mielőbbi válaszát. Tisztelettel.

Gigabírság az Uniqa biztosítónak Cikk

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 108 millió forintra bírságolta az Uniqa Biztosító Zrt.-t a nem megfelelő állománykezelés, a gyenge belső kontrollrendszer és egyéb hiányosságok miatt – közölte a jegybank, hozzátéve, hogy a hiányosságok alapvetően nem érintik a biztosító jövőbeni megbízható működését.

Életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 2009-ben Signum Befektetéshez kötött életbiztosítást kötött. A szerződő a társaság, a biztosított a kft. tagja, ügyvezetője, kedvezményezett a biztosított halála esetén a biztosított örököse. A biztosítás tartama: egész életre szóló. Díjfizetési időszak 15 év. A társaság úgy dönt, hogy felmondja a biztosítást az idei évben, 2018-tól szüneteltetve van a díjfizetés. Korábban évente egyszeri díjfizetések történtek, amiket a befizetések időpontjában költségként számolt el a társaság, a befizetett díj után nem történt adófizetés. Helyes volt-e a biztosítási díj költségkénti elszámolása adófizetés nélkül? Jól-gondolom-e , hogy visszavásárláskor a visszakapott teljes összeg kamatbevétel lesz a társaságnál? Felmerül-e bármiféle adófizetési kötelezettség? Köszönöm válaszukat!

Életbiztosítás adóztatása Kérdés

Ügyfelem egy kft., mely életbiztosítást kötött a dolgozójára 2012-ben. 13 720 forintot fizet. Havonta adózik 2019-től, s ha igen, hogyan? Köszönöm.

Eurós életbiztosításnál mi lesz a jövedelem alapja? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk életbiztosítást fizet a gazdasági társaság vezetőjének. Az NN Biztosító az éves díjat euróban adja meg, amit a teljesítés napi MNB-árfolyamon forintosítok. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemélynek egyéb jövedelem címén a „szállítói” számla összegét vagy az szja-törvény 6. § (4) bekezdése szerint az előző hónap 15. napján érvényes MNB-árfolyamon számolt forintösszeget kell számfejteni? Válaszukat köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink