154 találat a(z) életbiztosítás cimkére
Életbiztosítás cafeteriában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik alkalmazottunknak van egy befektetési egységekhez kötött életbiztosítása, melyben ő a szerződő, a kedvezményezett is magánszemély. Határozatlan idejű, vagyonkivonásra van lehetőség. A kérdésem: ezt a cégünk cafeteriában fizetheti-e, ha igen, akkor melyik kategóriába tartozik, illetve milyen adóvonzata van akár a munkavállalónak, akár a cégnek? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel, Szilvia
Lejárati idő nélküli, élethosszig tartó életbiztosítás visszavásárlása esetén bevallandó közterhek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem részére a munkáltatója sok évvel ezelőtt olyan életbiztosítást kötött, amelynek volt rendszeres(éves) díja, illetve lehetett rá eseti befizetéseket is teljesíteni. Az életbiztosításnak nem volt lejárati ideje (élethosszig tartó), de a visszavásárlásra lehetőséget adott a szerződés. Induláskor a szerződő a munkáltató volt. Ekkor a munkáltató részére a rendszeres díj adómentes volt, az eseti befizetések után pedig, mint egyes meghatározott juttatás után az adókat a munkáltató megfizette. Aztán pár év múlva szerződésmódosítás történt, ahol már a magánszemély ügyfelem lett a szerződő. Ekkor már befizetés nem történt. 2016-ban a magánszemély megszüntette a biztosítási szerződését, és a biztosító levonta a személyi jövedelemadót a visszavásárlási értékből, és kifizette az szja-val csökkentett összeget a magánszemélynek. A magánszemélynek kiadott igazoláson pedig a biztosító jelezte, hogy a kifizetést még 27 százalék eho terheli., amit a magánszemélynek kell rendezni. Időközben a NAV által elkészített bevallástervezet (mivel a magánszemély nem változtatott rajta) véglegessé vált. Ebben azonban az ehonem lett előírva. Kérdésem: ilyenkor önellenőrzéssel kell-e korrigálni a bevallásomat? A biztosítónak volt-e erről az eho-kötelezettségről adatszolgáltatási kötelezettsége? Ha igen, milyen nyomtatványon kellett (volna) a biztosítónak erről adatot szolgáltatni? Köszönettel: Baáné Balogh Éva
Életbiztosítás is választható cafetériában Cikk
Olvasónk cégénél a dolgozók a cafetéria keretén belül az életbiztosítást is választhatják. Szólhat a biztosítás balesetbiztosításról is vagy csak életbiztosításról? – kérdezte az olvasó. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Cafetéria – életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cafetéria keretén belül dolgozóinknak lehetősége van az életbiztosítást is választani. A biztosított egyértelműen a munkavállaló, de a szerződő is lehet a dolgozó, vagy a szerződőnek a munkáltatónak kell lennie, vagy elegendő-e, ha a cég csak díjfizetőként szerepel az életbiztosítási szerződésben. Illetve a biztosítás teljes megnevezése "kockázati élet- és balesetbiztosítás". Szólhat a biztosítás balesetbiztosításról is, vagy csak életbiztosításról? Válaszát előre is köszönöm.
Befektetési egységhez kötött életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egész életre szóló befektetési egységhez kötött életbiztosítást kötött 2014-ben az alábbi paraméterekkel: szerződő: kft.; biztosított: ügyvezető (aki egyébként a cég tulajdonosa is). A szerződés haláleseti kedvezményezettje a kft. A biztosítás tartama: élethosszig tartó. A díjfizetés havonta történik. A díj összege: 1 millió forint/hó Kérdés: jól értelmezem, hogy ez a típusú biztosítás 2017.12.31-éig adómentes, majd 2018.01.01-jétől egyes meghatározott juttatásnak fog minősülni, és adókötelessé válik? Illetőleg 2017-ben ezt 53-ra (egyéb szolgáltatásra) vagy 55-re (egyéb személyi jellegű kifizetésre) kell könyvelni?
Új alkalmazás az élet- és nyugdíjbiztosítások összehasonlítására Cikk
A megtakarítási élet- és nyugdíjbiztosítások közötti tájékozódás segítésére új alkalmazást fejlesztett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) , amely a konstrukciók teljes költségmutató (TKM) értékeit hasonlítja össze – közölte a jegybank.
Életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Testvérem életbiztosítást kötött 2014. évben az Allianznál. A kockázatviselés ideje alatt, 2017-ben elhalálozott, és a biztosító csak az egységszámla értékét, azaz 133 ezer forintot fizet ki. A kiegészítő biztosításokra kötött díjat elutasítja, ilyen kiegészítő biztosítás volt a rokkantság, életbiztosítás, kritikus betegség. Kérem tisztelettel, hogy ezzel kapcsolatban tudok-e jogorvoslattal élni, mivel a befizetett összeget sem fizetik ki, nemhogy a kiegészítő biztosításra járó összeget? Várom válaszát.
50 millió forint feletti bírságot kell fizetnie az életbiztosítónak Cikk
Az MNB 52,5 millió forint bírságot szabott ki a QUANTIS Consulting Zrt. (korábbi nevén BROKERNET Zrt.) biztosítási többes ügynökre, elsősorban az egyes életbiztosítási ügyfélszerződések megszüntetését és újak megkötését célzó közvetítői gyakorlatára figyelemmel, emellett a biztosításközvetítői természetes személyek jogviszonya adatainak felügyeleti bejelentését, s a panaszkezelést érintő jogsértések miatt is. A szabálytalanságok megszüntetéséről a társaságnak ez év augusztusig kell beszámolnia.
Befektetési életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Befektetési életbiztosítás visszavásárlásának könyvelési lépéseit szeretném megkérdezni. A befizetett összeg 8 000 eFt, ezt költségként elszámoltuk. A visszavásárolt összeg 2 200 eFt. Segítségét előre is köszönöm!
Életbiztosítás Kérdés
Életbiztosítást kötött a kft. két tulajdonosára. A kedvezményezett mind a két esetben a másik tulajdonos. A kft. a szerződő fél. Elszámolható-e költségként a biztosítás a kft. részéről, és nincs-e külön adókötelezettség?
Fiatal gazda támogatásból életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatást kapott egy nem főállású mezőgazdasági tevékenységű egyéni vállalkozó. A támogatást 2015-ben kapta meg. 2016. évben a támogatás összegéből 3 millió forintot felhasznált egy egyszeri díjfizetésű befektetési egységekhez kötött életbiztosításra. A biztosítás ismérvei: kockázatviselése határozatlan időtartamú, lejárati ideje nincs, a szerződő és a biztosított is a kérdésben szereplő magánszemély, a kedvezményezett az egyéni vállalkozó felesége, közlekedési baleseti halál esetére. A biztosítási díj megfizetésére során a vállalkozói bankszámláról a vállalkozó magán bankszámlájára utalt 3 millió forintot, majd ezt az összeget továbbutalta a biztosító felé. 1. A biztosítási díj nem lehet költsége biztosítási díjként az egyéni vállalkozónak, mivel azt nem az alkalmazottja javára kötötte (szja-törvény 11. mellékletének 1/5 pontja). Viszont nem költség a 11. fejezet 1/9. pontja alapján sem, mivel a biztosítás célja nem a vállalkozói bevétel vagy annak megszerzéséhez szükséges feltételek biztosítása. 2. Így tulajdonképpen az egyéni vállalkozó saját magánbiztosítási céljaira felhasznált 3 millió forintot, amit nem önálló tevékenység bevételének minősíthetünk. A felhasznált összeg járulék-, szocho- és szja-terheit kell megfizetnie, bevallania? A felhasznált támogatás vállalkozói bevételként, a 3 milió forint plusz az adói pedig – mint vállalkozói kivét – költségként lesznek elszámolhatók? Válaszukat előre is köszönöm! Bolcsik Anita
Életbiztosítás visszavásárlása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Befektetési egységhez kötött életbiztosítási szerződés 5 év után visszavásárlásra került, a befizetett összeg kb. 65 százalékáért. A befizetett összegek után éves szinten adókedvezményt nem érvényesítettek, tehát a visszafizetés nem merül fel. A visszavásárlási érték személyi jövedelemadó, esetleg eho alapja-e? Köszönettel. Csákányos Katalin
Biztosítási összeg részleges visszavásárlása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 9 éve kötött egy G65S Aranyszárny Exkluzív befektetési egységekhez kötött életbiztosítást, ahol a szerződő a kft., a biztosított pedig a kft. alkalmazottja. A biztosítási összeg költségként elszámolásra került. Most részleges visszavásárlást eszközöl, de a szerződést nem szünteti meg, továbbra is fizeti a havi díjat. Kérdésem az, hogy a biztosító által kifizetett összeg hogyan adózik a kft.-nél, illetve a magánszemélynél, és számviteli szempontból mi a helyes eljárás? Válaszukat köszönöm.
Életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Társaságunk vezető állású dolgozóira 1992. évben biztosítást kötött, mely szerződés szerint a szerződő, a lejárati és a haláleseti kedvezményezett is a társaság. A lejárati idő 2016. év. Időközben 2003. évben díjmentesítettük a biztosítást a cég likviditási helyzete miatt. Az elhalálozott dolgozók hozzátartozóinak kifizettük a járandóságot. Jelenleg a biztosítottak között vannak nyugdíjasok és aktív dolgozók is. A biztosító a díjat a cég számlájára a lejáratkor átutalta. Kérdésem, hogy milyen járulékfizetési kötelezettség terheli a kifizetőt, a társaságot és a magánszemélyt, ha a biztosítási díjat kifizetik a nyugdíjasoknak és az aktív dolgozóknak is? Köszönettel: Szabó Kálmánné Adózóna előfizető
Munkáltató által fizetett biztosítás Kérdés
Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik a munkavállalónak és a munkaadónak, ha a munkáltató munkavállalója nevére életbiztosítást köt? A biztosított a munkavállaló, kedvezményezett halál esetén a biztosított gyermeke, baleset esetén a biztosított. A biztosítás szerződője a munkáltató. Az életbiztosítási szerződés díjfizetési időszaka 14 év. A díjfizetés évente egy alkalommal történik, összege 107 242 forint.