159 találat a(z) életbiztosítás cimkére
Fiatal gazda támogatásból életbiztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatást kapott egy nem főállású mezőgazdasági tevékenységű egyéni vállalkozó. A támogatást 2015-ben kapta meg. 2016. évben a támogatás összegéből 3 millió forintot felhasznált egy egyszeri díjfizetésű befektetési egységekhez kötött életbiztosításra. A biztosítás ismérvei: kockázatviselése határozatlan időtartamú, lejárati ideje nincs, a szerződő és a biztosított is a kérdésben szereplő magánszemély, a kedvezményezett az egyéni vállalkozó felesége, közlekedési baleseti halál esetére. A biztosítási díj megfizetésére során a vállalkozói bankszámláról a vállalkozó magán bankszámlájára utalt 3 millió forintot, majd ezt az összeget továbbutalta a biztosító felé. 1. A biztosítási díj nem lehet költsége biztosítási díjként az egyéni vállalkozónak, mivel azt nem az alkalmazottja javára kötötte (szja-törvény 11. mellékletének 1/5 pontja). Viszont nem költség a 11. fejezet 1/9. pontja alapján sem, mivel a biztosítás célja nem a vállalkozói bevétel vagy annak megszerzéséhez szükséges feltételek biztosítása. 2. Így tulajdonképpen az egyéni vállalkozó saját magánbiztosítási céljaira felhasznált 3 millió forintot, amit nem önálló tevékenység bevételének minősíthetünk. A felhasznált összeg járulék-, szocho- és szja-terheit kell megfizetnie, bevallania? A felhasznált támogatás vállalkozói bevételként, a 3 milió forint plusz az adói pedig – mint vállalkozói kivét – költségként lesznek elszámolhatók? Válaszukat előre is köszönöm! Bolcsik Anita
Életbiztosítás visszavásárlása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Befektetési egységhez kötött életbiztosítási szerződés 5 év után visszavásárlásra került, a befizetett összeg kb. 65 százalékáért. A befizetett összegek után éves szinten adókedvezményt nem érvényesítettek, tehát a visszafizetés nem merül fel. A visszavásárlási érték személyi jövedelemadó, esetleg eho alapja-e? Köszönettel. Csákányos Katalin
Biztosítási összeg részleges visszavásárlása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 9 éve kötött egy G65S Aranyszárny Exkluzív befektetési egységekhez kötött életbiztosítást, ahol a szerződő a kft., a biztosított pedig a kft. alkalmazottja. A biztosítási összeg költségként elszámolásra került. Most részleges visszavásárlást eszközöl, de a szerződést nem szünteti meg, továbbra is fizeti a havi díjat. Kérdésem az, hogy a biztosító által kifizetett összeg hogyan adózik a kft.-nél, illetve a magánszemélynél, és számviteli szempontból mi a helyes eljárás? Válaszukat köszönöm.
Életbiztosítás
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Társaságunk vezető állású dolgozóira 1992. évben biztosítást kötött, mely szerződés szerint a szerződő, a lejárati és a haláleseti kedvezményezett is a társaság. A lejárati idő 2016. év. Időközben 2003. évben díjmentesítettük a biztosítást a cég likviditási helyzete miatt. Az elhalálozott dolgozók hozzátartozóinak kifizettük a járandóságot. Jelenleg a biztosítottak között vannak nyugdíjasok és aktív dolgozók is. A biztosító a díjat a cég számlájára a lejáratkor átutalta. Kérdésem, hogy milyen járulékfizetési kötelezettség terheli a kifizetőt, a társaságot és a magánszemélyt, ha a biztosítási díjat kifizetik a nyugdíjasoknak és az aktív dolgozóknak is? Köszönettel: Szabó Kálmánné Adózóna előfizető
Munkáltató által fizetett biztosítás
Kérdés
Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik a munkavállalónak és a munkaadónak, ha a munkáltató munkavállalója nevére életbiztosítást köt? A biztosított a munkavállaló, kedvezményezett halál esetén a biztosított gyermeke, baleset esetén a biztosított. A biztosítás szerződője a munkáltató. Az életbiztosítási szerződés díjfizetési időszaka 14 év. A díjfizetés évente egy alkalommal történik, összege 107 242 forint.
Életbiztosítás adó és tb vonzata
Kérdés
Befektetett egységhez kötött életbiztosítás: kft. két ügyvezetőjének részére kötötte a megnevezett biztosítást, ahol a szerződő a cég, biztosított az ügyvezető, kedvezményezett az ügyvezető felesége, szolgáltatás megnevezése baleseti halál, díjfizetés tartama határozatlan, havi gyakoriságú fizetés, eszközalap hazai kötvény alap, melyhez árfolyam funkció kapcsolódik. Ezen biztosítás után milyen adót vagy járulékot, milyen adónemre, mekkora százalékban kell fizetni a kifizetést követő hó 12-éig? Válaszukat előre is köszönöm.
Életbiztosítás részleges visszavásárlása
Kérdés
Egy kft. 2010-ben befektetéshez kötött életbiztosítást kötött. Szerződő a kft, biztosított a személyesen közreműködő tag (ügyvezető), kedvezményezett az ügyvezető házastársa(aki szintén a társaság személyesen közreműködő tagja). A biztosítás egész életre szól, biztosítási esemény a biztosított halála. A szerződő a biztosított hozzájárulásával rendszeres pénzkivonást kérhet a felhalmozási egységek terhére. A kft. 2015 decemberében a biztosítóhoz benyújtotta részleges visszavásárlási igényét. A kft. ügyvezetője – mint magánszemély – 2015 decemberében ugyanezzel a biztosítóval nyugdíjbiztosítási szerződést kötött. A biztosító által küldött értesítés alapján a kft. részleges visszavásárlási kérelmét 2015. 12. 30-án végrehajtotta, amely alapján a kft.-t egymillió forint illeti meg. A biztosító azonban nem utalta vissza a kf. bankszámlájára ezt az összeget, hanem 2016. január 2-án az ügyvezető nyugdíjbiztosítási szerződésének 2016-os biztosítási díjaként jóváírta. 1. Kft esetében: a fenti gazdasági eseményt számvitelileg hogyan, és mikor kell elszámolni? 2. A magánszemély ügyvezetőnél: • A 2016-os nyugdíjbiztosítási díj jóváírása miatt keletkezik-e adó- és járulékköteles jövedelem? • Ha a magánszemély eláll a nyugdíjbiztosítási szerződéstől, és a biztosító visszautalja számára a jóváírt 1 millió forintot, keletkezik-e adóköteles jövedelem?
Életbiztosítás visszavásárlásakor adófizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kettő, 10 éves futamidejű életbiztosításom van, ezeket szeretném visszavásárolni. Az eddig eltelt idő 5 év + 1 hét. Szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben kell-e a felvett összeg után adót fizetnem? Semmilyen adójóváírást nem igénybe utána az elmúlt 5 év alatt. Tisztelettel köszönöm válaszát!
Örökölt biztosítási összeg adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rokonom haláleseti kedvezményezettje volt egy életbiztosításnak. A haláleset bekövetkezett, ám mielőtt kifizették volna a biztosítási díjat, ő is elhunyt. A biztosítási díj hagyatéki örököse az elhunyt rokonom édesapja. A biztosítási összeg 500 ezer forint. Kell-e szja-t fizetni utána? Köszönettel.
Biztosítás könyvelése
Kérdés
Kft. eredménytartalékból egyösszegű befektetési életbiztositást köt az ügyvezető részére. Ügyvezető a biztosított, a cég a kedvezményezett. Hogyan kell az ügyletet könyvelni szerződéskötéskor és az 5. éves lejárati kifizetésnél?
Életbiztosítás visszavásárlása
Kérdés
Egész életre szóló életbiztosítás visszavásárlása esetén a biztosító társaság a visszavásárlási összeget az szja levonását követően kifizette a biztosított részére. A biztosító egyben munkáltató és kifizető is. A kiadott igazolásban az szerepel, hogy a biztosított a részére kifizetett összeg 78 százalékának a 27 százalékát köteles eho jogcímen a továbbiakban a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig megfizetni. A fenti esetben a magánszemélynek milyen számítási képlet szerint van eho-fizetési kötelezettsége, mely határidőig és mekkora összeget kell (kellene) megfizetnie?
Életbiztosítás adózása, számvitele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi életbiztosítás adózásával vagy adómentességével kapcsolatosan kérnék tájékoztatást: Amit a biztosításról a kötvény alapján tudni lehet: - befektetési egységhez kötött életbiztosítás, 10 éves időtartamra - biztosított a vállalkozás személyesen közreműködő tagja - szerződő a vállalkozás - biztosítás kezdete 2009. - biztosítás lejárata 2019. - 12 havonta esedékes - változatlan - díja van - választott haláleseti szolgáltatás: haláleseti biztosítási összege és a szerződő számláján nyilvántartott befektetési egységek haláleset időpontjában számított aktuális értéke együttesen A biztosító egyéb tájékoztatást nem tudott adni arra vonatkozóan, hogy ez a biztosítási módozat - az évente szerződő által befizetett összeg vonatkozásában - adókötelezettség alá esik vagy sem, mondván, már nagyon régi, és akkoriban nem volt ilyen megnevezés. Adóköteles-e a vállalkozás, mint szerződő által befizetett éves díj? Amennyiben igen, akkor mikortól és mennyi adót kell utána fizetni? A szerződés 2015-ben visszavásárlásra került, a biztosítás díját 2016-ban a vállalkozás számlaszámára utalták. Ezzel kapcsolatosan van-e bárkinek adókötelezettsége? Számviteli szempontból hogyan könyveljük az éves díjat, és a visszavásárlás során jóváírt összeget? Köszönettel.
Megint jól jártak a biztosítók, még a piaccsökkenés is jó nekik
Cikk
Tavaly 2,5 százalékkal, 871,3 milliárd forintra növekedett a hazai biztosító társaságok díjbevétele. A nem életbiztosítások területén bővülést, míg az életbiztosítási üzletágban csökkenést mutatnak a számok – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a 2015. évi előzetes adatokat csütörtökön.
Egész életre szóló életbiztosítás adóvonzatai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! AEGON Prestige egész életre szóló befektetési egységekhez kötött életbiztosítással kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kapni. Szerződő: kft, gazdasági társaság, biztosított a társaság ügyvezetője. A szerződés haláleseti kedvezményezettjei az ügyvezető gyermekei. Az alapbiztosítás baleseti halál esetére szóló kezdeti biztosítási összeg 1 millió forint, a biztosítás kezdeti rendszeres díja 100 ezer forint. Kezdetben választott eszközalapi összetétel: négy 25 százalékos eszközalap (Concorde 2000 forint vegyes eszközalap stb.). Kérdésem, hogy a szerződő félnél, mármint a gazdasági társaságnak, mint kifizetőnek a 2015. évben a biztosítónak átutalt 1 millió plusz 200 ezer forintnak milyen adó- és járulékkötelezettsége keletkezik, a kifizetett összeget a személyi jellegű ráfordítások közé kell könyvelni? A biztosítás díjfizetési tartamának vége: 2048. 06. 01. Kötvényesítés dátuma: 2015. 06.01. Köszönettel: dr Hegedűsné Kenéz Róza
Életbiztosítás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A február 1-jén már feltett kérdésemet az alábbi konkrétumokkal egészítem ki. A biztosítási szerződésekre (2 szerződésről van szó) vonatkozó konkrétumok az alábbiak: 1. Befektetési eszközalapokhoz kapcsolódó életbiztosítás 20 évre (2000. 11. 01-2020. 10. 31.). Szerződő, lejáratkori vagy haláleseti kedvezményezett a társaság, biztosított az ügyvezető. A szerződőt és kedvezményezettet is az ügyvezető személyére módosították 2009-ben. A biztosítást 2012-ben vásárolta vissza a biztosító a szerződő féltől. 2. Szintén befektetési alapokhoz kapcsolódó vegyes (elérésre vagy halálra) életbiztosítás 13 évre (2000. 01. 21-2013. 01. 21). Szerződő, lejáratkori, vagy haláleseti kedvezményezett a társaság, biztosított az ügyvezető. A lejárat hónapjában a szerződő és a kedvezményezett módosításra került, a szerződő és az eléréskori kedvezményezett az ügyvezető, a haláleseti kedvezményezett egy hozzátartozója. Szolgáltatás a lejáratkori kedvezményezett részére történt. Kérdésem: kinek és milyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettsége van a két ügylet kapcsán?