adozona.hu
Osztalékelőleg: csak jövőre igényelheti vissza a "túlfizetést"
//adozona.hu/archive/20110506_osztalek_ado
Osztalékelőleg: csak jövőre igényelheti vissza a "túlfizetést"
Ha egy cégnél osztalékelőleget fizettek tavaly, az ebből levont 25 százalékos és a 2011-től az osztalékra is érvényes 16 százalékos adó különbözete csak 2012-ben igényelhető vissza.
Még a gazdasági visszaesés ellenére is előfordulhatott több - magánszemélyek által tulajdonolt vállalkozásnál -, hogy 2010-ben osztalék-előleget fizettek, amelynek során 25 százalékos személyi jövedelemadót kellett levonni. Ez a mérték még akkor is jogszerű volt, ha 2011-től az osztalék adója is 16 százalékosra csökkent, tehát a 2010-es év után 2011-ben kifizetett osztalékot is a csökkentett adó terheli. Azt gondolná az ember, hogy ha a tavalyi osztalékelőleg az idei elszámolásokban osztalékká válik, az adózó még az idén visszaigényelheti 9 százalékpontos „túlfizetését”.
Angyal József cáfolata |
Az osztalékelőlegnél a túlfizetést Angyal József okleveles adószakértő érvelése szerint az idei évben is vissza lehet igényelni. |
Egy példával szemléltetve: ha 2010 során valaki 1 millió forint osztalékelőleget kapott és a napokban hozott végleges döntés szerint 2 millió forint lett a rájutó osztalék, az 1 millió forint után meg kell fizetni a 16 százalék adót, azaz nem tehető meg, hogy a tavalyi 9 százalékpontos különbözetet beszámítsa az illető. A személyi jövedelemadó törvény szerint ugyanis ilyenkor az osztalékfizetés évéről szóló elszámolásban kell sort keríteni a visszaigénylésre. Az osztalékfizetés éve ez esetben 2011, erről az évről legkorábban 2012-ben adható be a személyi jövedelemadó bevallás.
A tavaly felvett osztalékelőlegek kapcsán csábító lehetőségnek tűnhet, hogy a tulajdonosok, részvényesek mégse tegyék osztalékká az előleget. Bár ilyenkor az eredeti időszak adatainak helyesbítésével visszajár a 25 százalék adóelőleg, azonban a részvényesekkel szemben követelésként nyilvántar-tott összegre a kamatkedvezményből származó jövedelemre vonatkozó bonyolult szabályokat kellene alkalmazni.
Ruszin Zsolt
FairConto Zrt.