adozona.hu
Eva, ekho: van, ahol jobban csinálják?
//adozona.hu/archive/20100429_eva_ekho_EU_ado_adozas
Eva, ekho: van, ahol jobban csinálják?
Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), hasonlóan az ekho-hoz gyakorlatilag bevezetése óta vitatott adózási forma. Ellenzői szerint e két adónem alanyai indokolatlanul kedvezményezettek, pártolói gazdaságfehérítő hatásával érelnek. Arra voltunk kíváncsiak, hogy melyik országban van hasonló adózási forma, mint az eva és az ekho ?
Pont ugyanilyen adó nem létezik, de előfordulnak hasonlóságok világviszonylatban, mivel a nemzetközi gyakorlat az, hogy a kisvállalkozásoknál és szabadfoglalkozású személyeknél is erős igény van az egyszerűsítésre, az adminisztráció csökkentésére, az ellenőrzési költségek mérséklésére, és egyben az adókikerülés korlátozására - mondta az Adózónának Szolnoki Béla, a BDO Forte adópartnere. Az OECD-ben külön tanulmányok készültek az adópolitika és adminisztráció egyszerűsítésére mind a forgalmi adók és jövedelemadók terén. Ugyancsak külön kedvezmények találhatók több országban a független alkotókra és előadó művészekre.
Az alábbiakban néhány példa az eva-analógiára:
- Romániában a bevétel után 3 százalékos adót kell fizetni, ha az árbevétel több, mint fele tanácsadástól különböző tevékenységből adódik, az alkalmazottak száma 1-9 fő, és az árbevétel legfeljebb százezer euró (hasonló, mint nálunk a határ), és nincs benne állami tulajdon.
- Chileben a kis-közép vállalkozásokra speciális egyszerű adózást alkalmaz.
- Mexikóban 91.200 dollár alatti bevételnél 2 százalék bevétellel arányos adót kell fizetni.
Ekho-analógia:
- független alkotók eltérő kedvezményes kezelésére példa Romániában, Spanyolországban, Franciaországban, Görögországban, Olaszországvab, Máltán, Írországban és az Egyesült Királyságban van
A nemzetközi gyakorlatban is vannak olyan adózási egyszerűsítések, amelyek a kis/mikro vállalkozásokat illetve független alkotókat szelektíven segítik, hasonlóan mint nálunk, illetve léteznek olyan adórendszerek, ahol már az általános rendszer olyan adókulccsal működik például Bulgáriában a 10 százalékos személyi jövedelemadó és társasági adó, Szerbiában 10 százalékos a munkabér adója, ugyanekkora mértékű a társasági adó, Szlovákiában 19 százalékos általános adókulcs - ahol már nincs szükség adónemenkétn külön eltérésre - hangsúlyozza a BDO Forte szakértője.
A fentiek alapján a hivatkozott adónemekkel összefüggésben elképzelhető mind a jelenlegi rendszer fenntartása, sőt kiterjesztése is, de egy új egyszerűbb adózási és járulékfizetési rendszerbe ágyazottan az általános feltételek kedvezményezése is, a jelenlegi speciális adók eltörlésével. A kérdésben valószínű meghatározó jelentőséggel bír, hogy milyen számszerű és időbeli hatásokkal bírnak az előzőek, és hogy illeszkednek az államháztartás kiadási reformjához. - véli Szolnoki Béla.
A cikk folytatását, az eva és az ekho lehetésges jövőjéről szóló írást olvassa el a hvg.hu-n!