hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az APEH válaszol: a munkavállaló segélye sem lehet adómentes

  • adozona.hu

Hogyan változik a jövedelem a szuperburttósítás után? Adhat-e a munkaadó adómentes segélyt a rászoruló munkavállalónak? Mit kell tudni az átalányadózásról és a 4 éves korlátról? Az olvasók kérdéseire az APEH munkatársai válaszolnak.

A feleségem gyógyszertárban dolgozik (már 33 éve) és jelenleg 143 000 forint a bruttó fizetése. Azt szeretném kérdezni, hogy a szuperbruttósítás következményeként, hogyan kellene változnia a feleségem bruttó, illetve a nettó fizetésének? Milyen terhet ró ez a munkaadójára? Megteheti-e a munkaadó, hogy továbbra is a 143 000 forint után adja a nettó bért?

A személyi jövedelemadóról szóló többször módosított 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: szja-törvény) 2010. január 1-jétől hatályos 29. § (1) bekezdése szerint az összevont adóalapot az összevont adóalapba tartozó jövedelmek és az adóalap-kiegészítés együttes összegeként kell megállapítani. Azaz a megállapított jövedelemhez hozzá kell adni az adóalap kiegészítést. Az adóalap-kiegészítés összege a jövedelem 27 százaléka.

A munkáltatónak nincs döntési lehetősége, azaz kötelező az adóalap-kiegészítést rászámítania a bér összegére.

Ezzel együtt az adójóváírás éves jogosultsági határának kiszámítása során is figyelembe kell venni az adóelőleg-kiegészítést, mely így 3 188 000 forintra emelkedett. 2010-ben tehát a felesége jogosulttá válik az adójóváírás teljes összegének érvényesítésére, ha kizárólag az említett bérjövedelemmel rendelkezik. Az adójóváírás maximum havi összege 2010-ben 15 100 forint lett, melynek figyelembevételéről a munkáltató felé kell nyilatkoznia.

2010-ben, hogyan adózik, ha egy munkavállalónak, a társaság belső szabályzata alapján  anyagi támogatást, „segélyt” kívánunk adni, az anyagi viszonyaiban bekövetkezett rendkívüli helyzetre való tekintettel. Szociálisan rászoruló a család, mindennapi  ellátásuk biztosítása érdekében van szükség a támogatásra.

A személyi jövedelemadóról szóló többször módosított 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: szja-törvény) nem tartalmaz olyan rendelkezést, mely alapján a munkavállalónak anyagi támogatásként adott segély adómentesen kifizethető lenne. A munkavállalónak adott összeg a magánszemély munkaviszonyból származó bevételeként válik adókötelessé.

Egy egyéni vállalkozó már 2 éve (2007-ben) volt átalányadózós vállalkozó. Ekkor megszüntette a vállalkozását, mert semmilyen munka sem volt.  2009-ben ismét kiváltotta a vállalkozói igazolványát és az átalányadózást választotta, amelyet az adóhatóság nem kifogásolt. Az a kérdésem, hogy választhatta-e az átalányadózást, vagy rá is vonatkozik a 4 éves korlát.  Én úgy értelmezem, hogy a négy éves korlát akkor vonatkozik a vállalkozóra, ha a jogosultság "alapja" (értékhatár, vagy munkaviszony létesítés) szűnik meg, vagy a folyamatos vállalkozásában már nem választja önként az átalányadózás.

Az az egyéni vállalkozó, aki átalányadózást alkalmaz és azt megszünteti vagy arra való jogosultsága megszűnik, ismételten átalányadózást a feltételek fennállása esetén is csak akkor választhat, ha a megszűnés (megszüntetés) évét követően legalább 4 adóév eltelt. Az említett rendelkezésből következően az egyéni vállalkozó nem választhatta volna újra jogszerűen az átalányadózást.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink