adozona.hu
Családi adózás: készül a törvényjavaslat
//adozona.hu/archive/20080917_csaladi_ado_torvenyjavaslat
Családi adózás: készül a törvényjavaslat
Várható, hogy hamarosan törvényjavaslat kerül a hazai parlament elé a családi adózás bevezetéséről. Ez már működik más országokban, de hogyan. Részlet a Világgazdaság írásából.
1.kedvezmények biztosítása, melyeknél nem vonják össze a házas- vagy élettársak jövedelmét;
2.az úgynevezett "splitting" bevezetése, amikor a jövedelmeket összevonják, és elosztják kettővel;
3.az adó megállapításánál az eltartottak számát is figyelembe veszik.
A példaként emlegetett Franciaországban az utóbbit alkalmazzák, mégpedig egy meglehetősen bonyolult képlet segítségével számítják ki a fizetendő adót. Az hivatkozott francia modell azonban igazából csak a harmadik gyermek vállalásánál jelent érzékelhető előnyt más országokkal összehasonlítva, de az is tény, hogy a három gyermeket nevelő, francia családok 70 százaléka egyáltalán nem fizet adót. Ez az arány kétgyermekeseknél csak 10 százalék. Egy nemrégiben napvilágot látott demográfiai jelentésben megállapították, hogy Franciaországban, kiugróan magas volt 2007-ben a termelékenységi ráta (1, 98) melynek egyik legfőbb okát sokan a kedvező családi adózási rendszerben látták. A szakértők szerint ugyanakkor három gyermek alatt nincs nagy különbség a francia vagy például az adókedvezményt alkalmazó német rendszer hatása között, vagyis nem találtak konkrét bizonyítékot arra nézve, hogy a magas termékenységi ráta mögött a családi adózás áll.
A szakemberek a termelékenység és adózási rendszer összefüggéseit kutatva arra jutottak, hogy inkább egy jól kidolgozott családpolitikai csomag a siker titka, melynek része a bölcsődei ellátás, a gyermekgondozási díj és a családi pótlék is. A francia édesanyáknak ráadásul igen magas a munkavállalási hajlandósága, melynek okát is főként a könnyű gyermekelhelyezésben kell keresni, mivel a családi adózásban is alkalmazott "splitting" éppen negatív hatást jelentene a foglakoztatás terén. (A munkába álló, többnyire alacsonyabb bérű szülő marginális adókulcsa a családi adózás rendszerében magasabb, mint ha önállóan adózna.) Hazánkban a fentebb említett termelékenységi ráta aggaszóan alacsony (1,34). Kérdés azonban, hogy a francia példa alapján a családi adózás bevezetése elegendő lenne-e a probléma megoldására, vagy csupán a jelenleg is meglehetősen bonyolult adórendszert tenné még átláthatatlanabbá.