hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minden, amit a nyugdíj melletti munkáról tudni kell

  • adozona.hu

Számtalan olvasói kérdés érkezik a nyugdíj melletti munkával kapcsolatban: kikre vonatkozik a januárban életbe lépett szabályozás, mikor kell szüneteltetni a nyugdíj folyosítását, a rokkantnyugdíjasokra is érvényesek a szabályok, kell-e adózni utána, jár-e nyugdíjnövelés és mikortól szűnik meg a nyugdíj mellett végzett munkára vonatkozó korlátozás. Az Adózóna 7 pontba gyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.


1. 2008 januárjától a 62 évesnél fiatalabb, munkát vállaló nyugdíjasok – előrehozott öregségi nyugdíjban, a korkedvezményes, korengedményes és bányász nyugdíjban, vagy az egyes művészeti tevékenységet folytatók – esetében bizonyos jövedelemszint után a nyugdíjasnak le kell mondania a nyugdíjáról. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nyugdíj mellett dolgozó nyugdíjas minden évben rendelkezik egy éves keretösszeggel, amely az év első napján érvényes minimálbér 12-szerese (idén 828 ezer forint). Mindaddig, amíg az adott évi keresete ezen belül marad, korlátozás nélkül felveheti a nyugdíját is. Ahogy azonban túllépi a keretet, a következő hónaptól az év végéig szüneteltetnie kell a nyugdíját, s ezt be kell jelentenie az adóhatóságnak.

2. Nyugdíjas munkavállalóként 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási, valamint 9,5 százalékos nyugdíjjárulékot kell fizetni.

3. A nyugdíj összevonandó jövedelem. A nyugdíj - adózás szempontjából - olyan adóterhet nem viselő járandóság, amely összevonandó a nyugdíjas egyéb jövedelmeivel (pl. munkabér). (Maga a nyugdíj "0-kulcsos", tehát nincs utána személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség.) Amennyiben azonban valaki dolgozik, az adóbevalláson a munkából származó jövedelem mellett a nyugdíjat is fel kell tüntetni. Ebben az esetben az adóalapot a nyugdíj és a szerzett jövedelem együttesen adják.

4. A rokkantnyugdíjasokra más szabályok vonatkoznak. Az ő esetükben 2009. január 1-je előtt a „régi” szabályokat kell alkalmazni. Vagyis a 2007. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülők nyugdíját csak akkor kell megszüntetni, ha a nyugdíjas rendszeresen dolgozik és keresete négy hónap óta lényegesen nem kevesebb annál a keresetnél, amelyet a megrokkanás előtti munkakörében rokkantság nélkül elérhetne. (A megrokkanás utáni keresetet akkor lehet a megrokkanás előtti keresetnél lényegesen kevesebbnek tekinteni, ha annak a jövedelemadóval csökkentett, nettó összege legalább 20 százalékkal kevesebb a nyugdíj alapját képező valorizált (szintre hozott) átlagkeresetnél.) A teljes munkaidőben dolgozó rokkantsági nyugdíjban részesülő nyugdíjas tehát négy hónapig dolgozhat, az 5. hónap elsejétől viszont jelenteni kell a hatóságnak a munkavégzést – magas fizetés esetén.

5. Amennyiben a rokkantnyugdíjas aktív korához képest rokkantsági nyugdíjasként kevesebbet dolgozik, vagyis teljes munkaidő helyett részmunkaidőben, vagy pl. hat órás munkaidő helyett 4 órában dolgozik tovább, akkor ez év végéig bármennyit dolgozhat, nem nézik a keresetét, vagyis jövedelme mellett a rokkantnyugdíjra is jogosult.

Nem dolgozik rendszeresen az, akinek a munkaideje a megrokkanást követően csökken. Amennyiben a rokkant az aktív korához képest rokkantsági nyugdíjasként kevesebbet dolgozik, akkor keresete nem kerül vizsgálatra, vagyis "bármennyit" kereshet.

A 2008. január 1-je utáni időponttól rokkantsági nyugdíjban részesülők (2009. január 1-je után pedig valamennyi rokkantsági nyugdíjas) foglalkoztatása esetén azt már nem kell vizsgálni, hogy a rokkant rendszeresen dolgozik-e, csak azt, hogy mennyit keres. Megszűnik a rokkantsági nyugdíjra jogosultság, ha keresőtevékenység folytatása esetén hat egymást követő hónapra vonatkozó - a személyi jövedelemadóval és az egyéni járulékokkal csökkentett - kereset havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képező átlagkereset összegének 90 száazlékát, illetve annak a megállapítást követően a rendszeres nyugdíjemelések mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori minimálbér összegét (2008-ban havi 69 ezer forint), - vagyis, ha nem éri el a minimálbért, nem lehet megszüntetni.

6. A sajátjogú nyugdíj mellett munkát vállaló személynek (munkaviszonyban állók, kiegészítő tevékenységet végző egyéni vagy társas vállalkozók, stb.) a nyugdíj-járulékfizetési kötelezettség bevezetésével összhangban, 2006.
december 31-ét követően ( ha 2007. április 1-jétől fizetett nyugdíjjárulékot, azt követően) minden 365 napos nyugdíjjárulék fizetés után - kérelemre - nyugdíjnövelés jár.

A nyugdíjnövelés címén a foglalkoztatás, illetve a tevékenység minden 365 napja után, ezen időszak alatt fizetett nyugdíjjárulék-alapot képező havi átlagos jövedelem 0,5 százalékával kell a nyugellátást megemelni. Ha valaki például 2007. január 1-jétől egy éven át havi 100 ezer forint jövedelem után fizet nyugdíjjárulékot, akkor nyugdíja 2008. január 1-jétől havi 500 forinttal nő, s újabb 365 nap munka után - 2008. szökőévre tekintettel - 2008. december 31-től újabb 500 forinttal emelkedik.

A kérelmet az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani a lakóhely szerint illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz.

7. A nyugdíj melletti munkavállalással kapcsolatos korlátozás megszűnik a 62. életév betöltésekor. Akik pedig 2007. december 31-én már saját jogú nyugdíjasok voltak, azokra a nyugdíj és a kereset együttes igénybevételére előírt fenti korlátozás csak 2010. január 1-jétől vonatkozik, ha akkor még 62 év alattiak.


Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó fejlesztési tartalék felhasználása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink