hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vagyonosodási vizsgálat: felkészülés és önellenőrzés a gyakorlatban

  • Vágyi Ferenc Róbert

Egy vagyonosodási vizsgálatra való felkészülés során a magánszemélynek ugyanúgy, mint az adóhatóságnak, ismereteket kell szereznie önmagáról és a vizsgálat módszereiről. El kell készítenie egy felkészülési és önvizsgálati védekezési programot. Ez két részből: az adózói stratégiából és az adózói eljárás során követendő taktika meghatározásából. Hogy néz ki ez a gyakorlatban?

Sorozatunk első részében arra kerestük a választ végződhet-e megállapítás nélkül egy vagyonosodási vizsgálat, illetve, hogy mi a vizsgálat menete és milyen szempontok alapján választ az APEH?

Adózói stratégia
A kellő ismeretek megszerzése után, a felkészülés kezdeti szakaszában el kell dönteni, hogy a vizsgálat során külső szakértőt igénybe vesz-e az adózó és azt milyen mértékben teszi.  Az adóhatósággal, revizorokkal célszerű együttműködnie, szem előtt tartva, hogy miközben a törvényben előírt kötelezettségeket teljesíti, nem felejt el élni a törvényben biztosított jogaival. 

A konkrét védekezés minden esetben személyre szabott, de az irányvonalak meghatározhatók:.

- Önellenőrzés, mely lehetséges esetben áldozatokkal járó, elfogadható 
- Jogi védekezés, mely  vagy az ellenőrzés akadályaira helyezi a hangsúlyt, vagy az adóhatósági becslés jogalapját vitatja. 
- A ténybeli védekezés akkor hatékony, ha a bizonyítási kötelezettség teljesítésére helyezi a hangsúlyt. 

Adózói taktika
A taktika kialakításához az adózónak alaposan meg kell ismernie az ügy jogi és ténybeli körülményeit. A jogi felkészülés az ellenőrzés során érvényesíthető jogokra és kötelezettségékre terjed ki. Ekkor válik láthatóvá, hogy az adózó önmaga nem tudná érdekeit kellő biztonsággal, megalapozottsággal védeni, így indokolttá válhat könyvelő, adószakértő, jogi képviselő megbízása. 

Az adózónak ismernie kell az adóellenőrzés szakaszait és az abban rejlő lehetőségeket. A jogorvoslat előtti szakaszokban kell bevetni minden már ismert megalapozott jogi és szakmai érvet, bizonyítékot, információt, amit a felkészülés során összegyűjtött. Az elsőfokú határozat szakaszában, amikor már beindult a jogorvoslati eljárás, tudni kell azt, hogy ekkor már nehezebben változik egy ügy hatósági megítélése. Csak az újabb hitelt érdemlő bizonyítékok alapján módosítanak ezen a határozaton.

A ténybeli felkészülés jelentheti a bizonyítást adózó számára. Ennek érdekében össze kell gyűjtenie, és el kell végeznie az alábbiakat:

-El kell ekészítenie egy pénzforgalmi mérleget, amely a kronológikus vagyonmérleg nyitó adatait és záró adatait  tartalmazza.
-
 A kritikus napokra, hónapokra és évekre elvégezve az adózó vagyongyarapodásos vizsgálata során különféle megállapításokra juthatunk, de Ehhez szükséges elemezni az Szja bevallásokat, majd össze kell hasonlítani a már elkészült házi készítésű mérleggel. (bevétel, kiadás, fedezet, forráshiány). Emellett célszerű az adóbevallásokat is elemezni (nyitó+5+1 évek és az alábbi szempontok szerint:

-Minden benne van-e? 
-Minden bevételnek megvolt-e a költség oldala? 
-Minden költségnek van-e bevétel oldala? 
-Az adóalap mérséklések milyen forrást keletkeztetnek? 
-Az adómérséklések milyen forrást keletkeztetnek?
-A bevételek alakulása évente (ténylegesen be lettek-e állítva a bevallásba?)
-A bevételekhez köthető tényleges ráfordítások be lettek-e állítva a bevallásba? 

Évváltási gondok adódhatnak a következő esetekben:

-Társas vállalkozások és a személyi jövedelemadó bevallások közti kapcsolatnál
- Egyéni vállalkozó egyszerűsített vállalkozási adójának ellenőrzésekor 
- Társasági adó számításakor

Ezekután érdemes a következtetéseket levonni, a hiányosságokat rögzíteni, az összes banki bizonylatot beszerezni és feldolgozni akár egy kockás füzetbe, vagy Excel programba, vagy könyvelő programba vagy speciális programba. A végeredmény a napi kronologikus vagyonmérleg egyik fontos része lesz. Majd nem árt 
sorravenni a bevételeket, kiadásokat, az adózó banki készpénzforgalmát, egyéb követeléseit, kötelezettségeit, biztosításait, egészségbiztosítását, nyudíjbiztosításait, hiteleit, értékpapírjait. Az idézéssel kiküldött, ismert 23. pontos kérdéssort alaposan végigelemezni, a bizonylatokat ingatlan/ ingó (kp)/ követelés /kötelezettség formailag, tartalmilag elemezni. 
Mindenképp szükséges az adófolyószámlákat egyeztetni, átnézni az adózással kapcsolatba hozható családi iratokat. Ilyenek többek között az örökhagyói végzés, házassági vagyonközösségi dokumentumok.

A fentieket indokolt elvégezni, az adózó helyett senki nem fogja ezt megtenni. Az összegyűjtött és már rendelkezésre álló információk alapján ki kell dolgozni a védekezési taktikát,  meg kell határoznia az egyes bizonyítási cselekmények sorrendjét. 

Következő cikkünkben azt mutatjuk be, hogy milyen lépésekből áll a védekezés és milyen papírok szükségesek a bizonyításhoz a vagyonosodási vizsgálat során.

Forrás: Nyugat-Magyaroroszági Egyetem Közgazdaságtudományi Kara és a MOKLASZ
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink