adozona.hu
Az Európai Parlament a benzin minimális adószintjéhez igazítaná a dízelolajét
//adozona.hu/archive/20080313_EU_uzemanyagado_dizel_benzin_EP
Az Európai Parlament a benzin minimális adószintjéhez igazítaná a dízelolajét
Az Európai Parlament (EP) által csütörtökön elfogadott előterjesztés értelmében az unióban megemelnék a dízelolaj előírt minimális adómértékét az ólommentes benzinre kivetett hasonló adó szintjére.
Jelentős különbségek figyelhetők meg a tagállamok között a gázolajra kivetett adó mértékében. E különbségek a határ menti térségekben üzemanyag-turizmushoz és a verseny torzulásához vezethetnek - indokolta az elképzelést az előterjesztő Olle Schmidt svéd liberális EP-képviselő. Szerinte a kereskedelmi célú gázolajra kivetett adó mértékének közösségi szintű és erőteljesebb közelítése hatékony választ adna a tisztességtelen verseny problémájára. Az EP egyetért az Európai Bizottság javaslatával, hogy a két minimális adószint legyen azonos, de a Bizottság elképzeléseihez képest csak fokozatosabban emelné a dízelolaj minimális adószintjét.
Jelenleg az ólommentes benzin minimális adója ezer literenként 359 euró, a gázolajé 302 euró. A Bizottság 2012-re, az EP csak 2015-re várná el, hogy az utóbbit az előbbi szintre emeljék. A parlament szerint ráadásul Lettország, Litvánia, Lengyelország, Bulgária és Románia csak 2016-ra lenne köteles végrehajtani ezt az emelést.
Az Európai Bizottság szerint 2014-re mindkét üzemanyag-kategória esetében 380 eurós minimumadóra lenne szükség, de a parlament ezzel nem ért egyet. Sőt, a képviselők a 400 eurónál nagyobb dízel- és az 500 eurónál magasabb benzinadót alkalmazó tagállamokat 2015-ig el is tiltanák a további emeléstől.
Magyarországon az ólommentes benzin adója ezer literenként 413 eurónak megfelelő összeg, a dizel adója 339 eurónak felel meg.
Adózási kérdésekben az Európai Parlament csak konzultációs jogkörrel rendelkezik, a tagállamok minisztereiből álló Tanácsnak egyhangúlag kell meghoznia döntését.
A parlamenti vitában - amelyben az Európai Bizottságot Kovács László adóügyi biztos képviselte - a néppárti vezérszónok Becsey Zsolt volt. Az EP-képviselő sikerként értékelte a parlamentben a kérdésben kialakult kompromisszumot.
Siker ez, mert mindenki hoz áldozatot. A magas adózású országok a konvergencia céljából hajlandók lennének befagyasztani a jelenlegi magas értékeiket, míg az alacsony adózású országok elfogadnának némi emelést a jelenleg érvényes jogszabályhoz képest a dízel területén - mondta Becsey.
Kovács László felszólalásában kiemelte, hogy a bizottsági javaslat elsődleges célja az üzemanyag-turizmus visszaszorítása. A szállítmányozó cégek kamionjai ugyanis gyakran jelentős kerülőket tesznek azért, hogy az alacsonyabb adószintet alkalmazó tagországokban töltsék fel üzemanyagtartályaikat. Ez nem csak a versenyt torzítja, de a feleslegesen megtett kilométerek növelik az éghajlatváltozásért, a felmelegedésért felelős üvegházhatású gázok kibocsátását is.
Az adóügyi biztos elmondta, hogy az illetékes parlamenti bizottság jelentésében javasolt módosítások legtöbbje elfogadhatatlan az Európai Bizottság számára, hiszen ezek pontosan azt a hosszú távú stratégiát gyöngítenék meg, amelyik az éghajlat és az egységes piac védelmére irányul.
Azokkal a képviselői véleményekkel szemben, hogy a jövedéki adó minimális szintjének emelése növelni fogja az inflációt, elmondta: hatástanulmányuk szerint a javasolt szerény mértékű növekedés éppen csak lépést fog tartani a 2017-ig várható, évente 2,2 százalékos inflációval. Azt is hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozás és a globális felmelegedés az inflációnál sokkal nagyobb veszélyt jelent.