adozona.hu
Miként kell áfát fizetni a külföldről behozott új autó után?
//adozona.hu/archive/20071119_osztalek_afa_eloleg_deloitte
Miként kell áfát fizetni a külföldről behozott új autó után?
Természetbeni osztalék fizetése esetén kell-e áfa-fizetési kötelezettséggel számolni az átadott termékekkel kapcsolatban? Milyen áfa-fizetési kötelezettséggel kell számolni, amennyiben új személygépkocsit akar behozni az országba? Magyarországon adószámmal rendelkező uniós beszállítónak nyújtott előleget egy magyar cég, de ezt követően áfával növelten kívánja érévnyesíteni előleg-igényét az uniós partner, mi a teendő? A Deloitte szakértője válaszol.
A hatályos áfa-törvény rendelkezései szerint áfa-fizetési kötelezettség keletkezik, amennyiben a terméket az adózó adóalanyiságot eredményező gazdasági tevékenysége köréből kivonja. Ebben az esetben az áfa-fizetési kötelezettség a termék átadásakor keletkezik, így az erre az időszakra vonatkozó áfa-bevallásban kell az áfa-fizetési kötelezettséget feltüntetni, valamint teljesíteni. Ezt tehát azt jelenti, hogy végeredményét tekintve az osztalékot úgy célszerű kifizetni-kalkulálni, hogy az az átadott termékek áfával növelt árával legyen egyenlő, ugyanúgy, mintha pénzt kapna a tulajdonos, és azért a pénzért maga vásárolna.
Új autót szeretnék vásárolni. Azonban a hazai új autó piacon csak jóval drágábban tudom megvásárolni az általam kiválasztott autót, mint más európai uniós tagállamban vagy harmadik országban. A kérdésem a következő: milyen áfa-fizetési kötelezettséggel kell számolnom, amennyiben új személygépkocsit akarok behozni az országba?
Amennyiben magánszemélyként kíván új közlekedési eszközt venni - új az, ami 6000km-nél kevesebb kilométert futott, vagy amelynek első forgalomba helyezésétől legfeljebb hat hónap telt el az adásvételig -, úgy a magánszemélynek itthon áfat kell fizetnie, függetlenül attól, melyik tagállamban vásárolt, és ott mekkora (esetleg alacsonyabb) az autót terhelő áfa-kulcs. Amennyiben harmadik országból, tehát nem a EU területéről történik a gépjármű beszerzése, úgy a vámhatóság fogja kivetni az áfát. Számolni kell továbbá a regisztrációs adóval, és - harmadik országból érkező autónál - a vámmal is.
Társaságunk közösségi szállítójának termékbeszerzésre vonatkozóan adott előleget. Az előleget követően a közösségi szállító bejelentkezett Magyarországon, és adószámot igényelt, amit meg is kapott az APEH-től. Ezt követően azonban - mivel az ügylet teljesítéséhez további előleg szükséges - immáron áfával növelten kívánja az előleg igényét érvényesíteni társaságunkkal szemben. Miként járjunk el a továbbiakban?
Álláspontunk szerint, amennyiben a szállító kizárólagosan termékértékesítést végez, úgy a külföldi szállítónak nem kellett volna bejelentkeznie Magyarországon adóalanynak. E tekintetben a hatályos törvényi rendelkezések értelmében közösségen belüli beszerzés valósulna meg a társaságuk vonatkozásában, míg a közösségi szállító közösségen belüli termékértékesítést hajt végre. Véleményünk szerint elsődlegesen tisztázni kellene, hogy a közösségi beszállítónak valóban szükséges-e magyar adóalanyként történő bejelentkezése Magyarországon, tekintettel arra, hogy amennyiben igen, úgy a korábban adott előleggel után is adót kellene fizetni. Amennyiben nem szükséges a közösségi beszállítónak Magyarországon történő adóalanykénti bejelentkezése, úgy indokolt lenne kijelentkeznie a magyar adószáma alól, annak érdekében, hogy az adott ügyletet adójogi szempontból egységesen, EU-nbelüli beszerzésként lehessen kezelni. (Önmagában ugyanis az a tény, hogy változatlan jogszabályi környezetben, változatlan szerződéses feltételek mellett az első előleg közösségi értékesítésként kezelendő, a második viszont már egyszerű belföldi ügylet, adóhatósági kockázatot rejt magában.)