hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törvényjavaslat a temetés ingyenessé tételéről

  • adozona.hu

T/8508. számon törvényjavaslatot nyújtott be Szabadi István a Mi Hazánk képviselője a temetések ingyenessé tételéről.

A törvényjavaslat általános indokolása szerint az Európai Unió országainak kétharmadában alanyi jogon járó elhalálozási támogatást fizetnek minden állampolgárnak, aki az elhalálozás pillanatában rendelkezett társadalombiztosítással (tb), illetve nyugdíjas volt. A támogatás általában alanyi jogon jár, a tb terhére fizetik, összege országonként változó, nagyjából 1000 és 2000 euró között van.

Még Romániában is biztosítja az állam mindenki számára a köztemetést, egy bizonyos összeghatárig, amelyből tisztességes körülmények között mindenki el tudja temetni a hozzátartozóját. Romániában a temetkezési segély összegét az éves költségvetési törvény állapítja meg, legalább a bruttó átlagbérnek felel meg, amit idén januártól 7564 lejre (1500 euró, 570 000 forint) emeltek. Ennek az összegnek a fele jár biztosított vagy nyugdíjas olyan családtagjának halála esetén, aki nem volt biztosított vagy nyugdíjas. A temetkezési segélyt kérelemre 24 órán belül annak fizetik ki, aki a temetkezés költségeit számlával igazolja. Románia tehát nemcsak az egy főre jutó GDP-ben előzte meg hazánkat, hanem a temetkezési segély összegében is.

Magyarországon azonban alapesetben nem jár köztemetés, így a legtöbbször egy temetés trauma a traumában, hiszen a haláleset okozta sokk mellett a temetés, amelynek a költségei az elmúlt években drámaian megnőttek, újabb traumát jelent a hozzátartozóknak. A KSH adatai szerint idén márciusban egy átlagos koporsós temetés 434 ezer forintba, az urnás temetés pedig 314 ezer forintba került. A temetési szertartások négy év alatt 71–73 százalékkal drágultak, ami messze lekörözte a régiós országokban tapasztalható szintet.

A köztemetés és a temetési segély szabályait a szociális igazgatásról szóló törvény írja elő. Magyarországon az elhunytat kizárólag akkor lehet közköltségen eltemetni, ha nincs, vagy nem lelhető fel a temettetésre köteles személy, vagy ha nem gondoskodik a temetésről. A korábbi temetési segély pedig 2014-től már csak önkormányzati segélyként igényelhető, és sokszor így nem is kapja meg még a rászoruló sem.

Ráadásul most egy salátatörvényben elrejtett paragrafussal a kormány végleg letett a szociális temetés intézményének bevezetéséről – a bevezetés 2013 óta húzódik, a legfrissebb határidő 2025 lett volna, de ezt a jelek szerint a kormány teljesen elvetette – áll a törvényjavaslat általános indokolási részében.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink