adozona.hu
Törvényjavaslat a temetés ingyenessé tételéről
//adozona.hu/altalanos/torvenyjavaslat_Mi_Hazank_temetes_belfoldrs_97XQLM
Törvényjavaslat a temetés ingyenessé tételéről
T/8508. számon törvényjavaslatot nyújtott be Szabadi István a Mi Hazánk képviselője a temetések ingyenessé tételéről.
Még Romániában is biztosítja az állam mindenki számára a köztemetést, egy bizonyos összeghatárig, amelyből tisztességes körülmények között mindenki el tudja temetni a hozzátartozóját. Romániában a temetkezési segély összegét az éves költségvetési törvény állapítja meg, legalább a bruttó átlagbérnek felel meg, amit idén januártól 7564 lejre (1500 euró, 570 000 forint) emeltek. Ennek az összegnek a fele jár biztosított vagy nyugdíjas olyan családtagjának halála esetén, aki nem volt biztosított vagy nyugdíjas. A temetkezési segélyt kérelemre 24 órán belül annak fizetik ki, aki a temetkezés költségeit számlával igazolja. Románia tehát nemcsak az egy főre jutó GDP-ben előzte meg hazánkat, hanem a temetkezési segély összegében is.
Magyarországon azonban alapesetben nem jár köztemetés, így a legtöbbször egy temetés trauma a traumában, hiszen a haláleset okozta sokk mellett a temetés, amelynek a költségei az elmúlt években drámaian megnőttek, újabb traumát jelent a hozzátartozóknak. A KSH adatai szerint idén márciusban egy átlagos koporsós temetés 434 ezer forintba, az urnás temetés pedig 314 ezer forintba került. A temetési szertartások négy év alatt 71–73 százalékkal drágultak, ami messze lekörözte a régiós országokban tapasztalható szintet.
A köztemetés és a temetési segély szabályait a szociális igazgatásról szóló törvény írja elő. Magyarországon az elhunytat kizárólag akkor lehet közköltségen eltemetni, ha nincs, vagy nem lelhető fel a temettetésre köteles személy, vagy ha nem gondoskodik a temetésről. A korábbi temetési segély pedig 2014-től már csak önkormányzati segélyként igényelhető, és sokszor így nem is kapja meg még a rászoruló sem.
Ráadásul most egy salátatörvényben elrejtett paragrafussal a kormány végleg letett a szociális temetés intézményének bevezetéséről – a bevezetés 2013 óta húzódik, a legfrissebb határidő 2025 lett volna, de ezt a jelek szerint a kormány teljesen elvetette – áll a törvényjavaslat általános indokolási részében.
Hozzászólások (0)