hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Növekvő inflációval kell számolni 2024-ben az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint

  • adozona.hu

Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint az infláció a második félévtől újra emelkedni fog, mielőtt 2025 elejétől ismét csökkenni kezdene: számításaik alapján a 2024-as átlagos áremelkedés 4,3 százalékos lesz, 2025-ben pedig 3,7 százalékra csökken – derül ki az Egyensúly Intézet gazdasági előrejelzéséből.

Ismét csökkent a magyar GDP: 2024 második félévében negyedéves alapon 0,2 százalékot esett vissza a gazdaság teljesítménye. Az Egyensúly Intézet 2024-re 1,9 százalékos, 2025-re pedig 3,4 százalékos GDP-növekedést jelez előre. Azaz a beérkező adatok fényében idén a korábban vártnál alacsonyabb bővülésre lehet számítani. A következő negyedévekben a fogyasztás lehet a növekedés motorja: a háztartások óvatosságának mérséklődése és a reálkamatok csökkenése miatt a megtakarítási lehetőségek vonzerejének csökkenése a fogyasztás élénkülését fogja eredményezni. Ezzel párhuzamosan a monetáris környezet fokozatos lazulása, a hazánkba érkező, jelentős értékű külföldi befektetések, valamint az EU-s források belföldi folyósításának az év közepétől várható gyorsulása támogatják a beruházások növekedését. A felsorolt tényezők ugyanakkor az import bővülésével járnak, ami exportpiacaink gyenge kereslete mellett a külkereskedelmi egyenleg romlását fogja maga után vonni, elsősorban 2025-ben.

Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint az infláció a második félévtől újra emelkedni fog . Ugyanakkor az Egyensúly Intézet azzal számol, hogy az átmeneti, részben a bázishatás és a visszatekintő árazások okozta áremelkedés ellenére hosszabb távon a legtöbb tényező továbbra is a mérsékelt infláció irányába mutat: a gyenge belső kereslet, a szigorú monetáris politika és a globális tényezők is erre utalnak. Az agytröszt úgy számol, hogy a 2024-as átlagos áremelkedés 4,3 százalékos lesz, 2025-ben pedig 3,7 százalékra csökken. Az élelmiszerek terén a globális élelmiszerár-trendek és a kedvező hazai termés következtében az általános inflációnál mérsékeltebb emelkedésre lehet számítani 2024-ben.

A monetáris politika továbbra is szigorú, fékezi a gazdaságot. Bár a reálgazdaság állapota lehetővé tenné kamatvágás folytatását, a jegybank a közelmúltbeli kommunikációja alapján inkább az árfolyam stabilitásának megőrzésére fektet nagyobb hangsúlyt. Az Egyensúly Intézet ezért arra számít, hogy a kamatcsökkentési ciklus a júliusi döntéssel egy időre véget ért: az irányadó kamat év végére a 6,50–6,75 százalékos sávba várható.

Az Egyensúly Intézet szerint a forint jelenleg túlértékelt: a reálárfolyam az egyensúlyi szint felett helyezkedik el, ami rontja az exportőrök és a fogyasztók helyzetét, így hűti a gazdaságot és elősegíti a dezinflációt. Az agytröszt arra számít, hogy a forint a jövőben a jelenlegi túlértékeltség fokozatos korrekciójával, a vonzó kamatkülönbözet fokozatos megszűnésével, továbbá az EU-s források körüli bizonytalanságok miatt a nemzetközi befektetők által igényelt magasabb kockázati prémiummal összhangban gyengülő pályán marad. 2024 második félévében a 395-400, 2025-ben pedig a 408-416 forintos sávba várja az Egyensúly Intézet a forint-euró árfolyamot.

A reálgazdaság nehéz helyzete ellenére a munkaerőpiac figyelemreméltó – és régóta tartó – ellenálló képességről tesz tanúbizonyságot. A második negyedévben a GDP csökkenése mellett mind a foglalkoztatottak, mind az aktívak száma nőtt, míg a munkanélküliség csökkent. Az adatokban ugyanakkor megmutatkozik a vállalatok alkalmazkodása a gyenge kereslethez: a létszámbővülés ellenére a versenyszférában összesen ledolgozott munkaóratömeg az első negyedévben éves alapon közel 5 százalékot csökkent, ami hasonló nagyságrend, mint a 2008-as pénzügyi-válság, illetve a COVID-válság idején tapasztalt visszaesés. Ez arra utal, hogy a munkaerőpiac kevésbé feszes, mint a létszám-statisztikákból gondolnánk. A konjunktúra beindulása ezért csak mérsékelt hatással lesz a foglalkoztatottak számára: az Egyensúly Intézet idén és jövőre a foglalkoztatottság évi 0,5–0,8 százalékos növekedésre számít. A munkanélküliségi ráta fokozatos csökkenése a gazdaság élénkülésével folytatódni fog: 2024-ben 4,3 százalék, míg 2025-ben 3,9 százalék lesz Magyarországon.

A fogyasztás bővülésének dinamikája továbbra is elmarad a reálbérek növekedésétől: a háztartásokat magas megtakarítási ráta jellemzi. 2024 második felében és 2025-ben a reálbérek növekedése, valamint a csökkenő reálkamatok és a javuló lakossági bizalom nyomán visszaeső megtakarítási ráta miatt a fogyasztás növekvő pályán maradhat. Az Egyensúly Intézet idén a fogyasztás reálértelemben 3,8 százalékos, majd 2025-ben 2,8 százalékos növekedésére számít. A fogyasztásnak a várttól elmaradó ütemű kilábalása, valamint az államadósság magas finanszírozási költsége nehéz helyzetbe hozta a költségvetést. Az Egyensúly Intézet idén a 4,5 százalékos hiánycélt meghaladó, 5 százalék körüli hiányra számít.

Az Egyensúly Intézet honlapjáról letölthető teljes gazdasági előrejelzés* itt olvasható el.

*A tanulmány elkészítésénél a 2024. augusztus 10-éig beérkezett adatok kerültek be a gazdasági előrejelző modellbe – írja honlapján az Egyensúly Intézet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink