Globális katonai kiadások: a tavalyi a legnagyobb mértékű emelkedés a hidegháború vége óta

  • MTI

Újabb rekordot döntött tavaly a globális katonai kiadások mértéke, és az emelkedő trend már sorozatban tizedik éve tart – tájékoztatott a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) hétfőn.

Az intézet legújabb jelentése szerint 2024-ban 9,4 százalékkal 2,72 ezer milliárd dollárra duzzadtak az országok katonai kiadásai a 2023-as évhez képest, amikor a világ 2,24 ezer milliárd dollárt költött fegyverekre. Ez volt a legnagyobb mértékű emelkedés a hidegháború vége óta.

A katonai kiadások a világ minden régiójában növekedtek, Európában és a Közel-Keleten különösen gyors ütemben.

A világ tíz, fegyverekre legtöbbet költő országára – elsősorban az Egyesült Államokra, Kínára, Oroszországra, Németországra és Indiára – a globális összesített kiadások 60 százaléka esik.

2024-ben Európa vált a globális növekedés fő hajtóerejévé: az ukrajnai háború harmadik évébe lépve a katonai kiadások Európában 17 százalékkal nőttek, és elérték a 693 milliárd dollárt.

Lorenzo Scarazzato, a SIPRI kutatója elmondta: „Európa a katonai kiadások magas és egyre növekvő időszakába lépett, amely várhatóan a belátható jövőben is folytatódni fog. Németország az újraegyesítés óta először vált Nyugat-Európa legnagyobb költekezőjévé” – mutatott rá.

Németország katonai kiadásai 28 százalékkal növekedtek, és elérték a 88,5 milliárd dollárt. Ezzel Berlin a negyedik helyre került a világon a katonai kiadások tekintetében. Málta kivételével minden európai ország növelte a katonai büdzséjét.

Oroszország katonai kiadásai becslések szerint 149 milliárd dollárt tettek ki, ami 38 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest, és kétszerese a 2015-ös számnak.

Ukrajna katonai kiadásai 2,9 százalékkal nőttek, elérve a 64,7 milliárd dollárt. Ez az ukrán GDP 34 százalékát teszi ki, amivel Kijev az első helyen áll a világon – olvasható a jelentésben.

A legtöbbet változatlanul az Egyesült Államok költötte fegyverekre, 997 milliárd dolláros ráfordítása a globális katonai kiadások több mint harmadát – 37 százalékát – tette ki tavaly.

A második helyen Kína áll 314 milliárd dollárral, ami a 2023-as évhez képest 7 százalékos emelkedést mutat.

A NATO-tagállamok összesített katonai kiadásai mintegy 1500 milliárd dollárt tettek ki. 2024-ben mind a 32 NATO-tag növelte katonai kiadásait, közülük 18 ország a GDP-jének legalább 2 százalékát fordította védelmi kiadásokra. Az európai NATO-tagok összesen 454 milliárd dollárt költöttek, ami az egész szövetség katonai kiadásainak 30 százalékát teszi ki.

A SIPRI másik kutatója, Jade Guiberteau Ricard szerint az európai NATO-országok katonai kiadásainak növelését elsősorban az Oroszországtól való félelem és az Egyesült Államok NATO-n belüli szerepvállalásának esetleges csökkenése miatti aggodalmak okozták. Hozzátette azonban, hogy a kiadások növelése összetett folyamat, és önmagában nem eredményez jelentős katonai képességnövekedést vagy függetlenedést az Egyesült Államoktól.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Két társaság kapcsolt vállalkozásnak minősül-e?

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kkv-k beruházási hitel kamata utáni adókedvezmény

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Ösztöndíj munkavállalónak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink