hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mitől változik a forint árfolyama hosszú távon? – Heti PénzPiac – 2023. 23. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A devizák ára változik, ezt megszoktuk már. Arra a kérdésre, hogy mi befolyásolja a változás irányát és nagyságát, létezik számtalan pénzügyi-gazdasági válasz (ha úgy teszik: modell).

A valóságot egyszerűen megfogalmazva: a kereslet és a kínálat egymáshoz viszonyított aránya mozdítja valamerre a piacot. Ez a szabadon lebegő árfolyam, jelenleg a forint árfolyamát is ezek befolyásolják.

Magyarországon a 1990-es években először rögzített árfolyamrendszer volt érvényben, amelyben a monetáris- és/vagy fiskális döntéshozók hoztak ad hoc jelleggel árfolyam-kiigazító lépéseket. Ezekre véletlenszerű időközönként került sor és kizárólagosan forint-leértékelést jelentettek: egyik napról a másikra módosítottak a hivatalos árfolyamjegyzéseken akár több százalékot is. Ezt a korszakot 1995-ben a csúszó leértékelési árfolyam-politika váltotta, melynek annyi előnye volt az előbbihez képest, hogy a forint árfolyamváltozását hosszabb időre előre tervezni lehetett (kiszámítható volt, hogy adott időszak alatt mennyit veszít az értékéből, nem volt meglepetés). Ebben az időszakban folyamatosan korrigálni kellett a forint árfolyamát a magas infláció miatt.

A kamat ereje – Heti PénzPiac – 2023. 22. hét

A rendszerváltástól 1998. év őszéig gyakorlatilag csak gyengülő forintot láthattunk, onnantól azonban már nem volt ennyire egyértelmű az irány (összehasonlításképpen: 1998 októberében már láthattunk 260 forintosnak megfelelő euróárfolyamot, habár ekkor még hivatalos pénzként nem így hívták). A jelenlegi árfolyam és a közel negyedszázaddal ezelőtti lokális csúcs közötti éves átlagos leértékelődés alig 1,5 százaléknak felel meg.

Amikor a piaci viszonyok alakítják egy deviza árfolyamát, csak arra kell gondolnunk, mint minden termék vagy szolgáltatás esetében: a kereslet és a kínálat hogyan viszonyul egymáshoz. A különbség abban rejlik a devizák esetében, hogy az eladók és vevők döntéseit sokkal több tényező befolyásolja, illetve mindkét oldalon beavatkozhat az adott pénz „gazdája”, a jegybank.

A legfontosabb eszköz: az irányadó kamat. A kamat valójában a pénz ára, ugyanis ha alacsony a kamat, akkor olcsón lehet a pénzt igénybe venni, ha magas a kamata, akkor viszont csak drágán lehet hozzájutni (mindkettőre jó példa a hitelkamat). Két idegen deviza egymáshoz viszonyított mozgására hatással van az általuk kifizetett kamat, csak ebben az esetben már az számít, hogy melyiknek a tartásától várhatunk több bevételt. Ezt a különbséget szokták a befektetők mérlegelni úgy, hogy figyelembe veszik még az adott országok (devizakibocsátók) kockázatosságát, eladósodottságát, jövőbeli gazdasági kilátásait, és nem utolsósorban az inflációs különbséget. Ez a döntési folyamat nagyon bonyolultnak tűnik, de végül a tényleges kereslet-kínálat határozza meg minden pillanatban az árfolyamot.

Az elmúlt közel másfél évben láttuk összeomlani a forintot, majd a világ egyik legjobb teljesítményű devizája lett, jelentősen megerősödött.

 

 

A gyengülő trend 2022. február végén indult és 2022. október közepéig tartott. A kiinduló időpontot nem kell részletezni, a pozitív fordulathoz azonban egy igen jelentős jegybanki döntés kellett. Ekkor már 430 forint feletti euróárfolyamot láthattunk, ami a 10 hónappal korábbi 350 forint körüli szinthez képest nagyon jelentős (több mint 20 százalékos) értékvesztést jelentett. A forinttal szembeni befektetői bizalom ennyi idő alatt fokozatosan erodálódott, külső és belső tényezők együtt játszottak szerepet ebben. Az energia-kitettség csak az egyik volt ezek közül, ami jelentősen felborította a külkereskedelmi egyenleget (a több mint tíz évig jelentős többlet még nagyobb hiányba váltott, főként a drasztikusan megugró energiaimport-számla miatt), és ezzel együtt a folyó fizetési mérleget is. Ez utóbbi mutató az, amely a legjobban mutatja a lényeget: az összes, az országba beáramló és innen kiáramló deviza egyenlegét. A 2022-es évben jelentős romlást és hiányt mutatott a folyó fizetési mérleg egyenlege, majd az év végétől havonta már többlet keletkezett. Ebben szerepet játszott az, hogy a külkereskedelmi mérleg javulni kezdett, és nem mellékesen az, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2022. október 14-én jelentősen megemelte a pénz árát (a forint irányadó kamatát).

Az ekkor még a mindenkori csúcs közelében álló forintárfolyam hirtelen erősödésnek indult. A 18 százalékosra emelt kamatszintet már annyira vonzónak ítélték a külföldi befektetők, hogy elkezdtek jelentős pénzeket csoportosítani a magyar eszközökbe. Így tehát a beáramló pénzek lassan felülmúlták a kiáramlókat, és ez a folyamat még most is tart úgy, hogy közben a gazdasági feltételek is kedvező irányba változtak. A forint az őszi 430-as szintről áprilisra a 370-es szintre erősödött. Amire ezután nagyon figyelnie kell a jegybanknak az az, hogyan tudja úgy csökkenti a még mindig kiemelkedően magas kamatszintet, hogy közben a forint árfolyama nem omlik össze. A külföldi befektetők bizalmát – úgy tűnik – sikerült szépen visszaépíteni, már csak meg kell tartani.

Az egyetlen tényező, ami megakadályozza jelenleg, hogy bátrabb lehessen a kamatmérséklésben az MNB, az a hazai infláció szintje és trendje. Emiatt türelmesnek kell lennie, és csak fokozatosan szabad csökkentenie a monetáris szigort, így a 2023-as év végére 11-13 százalék közötti irányadó (egynapos jegybanki betéti) kamatszint várható.

 

 

Két dolgot kell a leginkább szem előtt tartania a jegybanknak: a devizaárfolyam alakulása ne befolyásolja negatívan az infláció kedvező irányát, illetve az irányadó kamatszint miatt drasztikusan megugró kamatkiadásokat (valamint ezek hatását a gazdasági teljesítményre).

Nem könnyű a feladat, de a Magyar Nemzeti Bank ezért jött létre: az infláció szintjét szorítsa vissza a kívánatos szintre (3 +/- 1 százalék), biztosítsa a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitását, valamint a rendelkezésre álló eszközeivel támogassa a kormányzati gazdaságpolitikát. Ez utóbbihoz elengedhetetlenül fontos, hogy a kamatszint jóval lejjebb kerüljön, de ez csak úgy és olyan mértékben történhet meg, hogy az nem eredményezi a külföldi (és emellett a hazai) befektetők újbóli bizalomvesztését és ezzel együtt a magyar deviza újból jelentős gyengülését.

Magyarország

A KSH csütörtöki közlése alapján 2023. májusban a fogyasztói árak átlagosan 21,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ami az áprilisban jelzett 24 százalékhoz képest jelentős csökkenés. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a 2023. június 8-án irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink