hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amit a csődeljárásról tudni érdemes

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

A csődeljárás célja a fizetési problémákkal küzdő adós pénzügyi helyzetének megszilárdítása, a veszteséges tevékenység megszüntetése, és hosszabb távon a fizetőképesség helyreállítása, amelyet átmeneti fizetési haladék segítségével próbálnak meg elérni. Fontos, hogy az eljárásnak nem feltétele a fizetőképtelenség, azaz az eljárás bármikor indítható. Hátránya az, hogy ez egy olyan eljárás, amely a Cégközlönyben is látható, azaz erről az eljárásról a gazdasági élet szereplői tudomást szereznek.

A csődeljárás iránti kérelmet az adós gazdálkodó szervezet vezetője nyújthatja be elektronikus úton kivéve akkor, ha még a korábbi csődeljárás időpontja fennáll, illetve annak során a kötelezettségeit nem teljesítette, vagy a korábbi csődeljárás jogerős befejezésének közzétételéről számított 2 év nem telt el, vagy szerkezetátalakítási eljárás van folyamatban.

További írásokat az Adózóna oldalán csőd, felszámolás és végelszámolás témakörben a szavakra kattintva talál.

A kérelemnek tartalmaznia kell egy 3 hónapnál nem régebbi beszámoló vagy közbenső mérleget, valamint a vezetők és tisztségviselők nyilatkozatát arról, hogy a mérleg a vagyoni helyzetről valós és megbízható képet ad. Továbbá szükséges egy nyilatkozat arról, hogy a beszámoló vagy közbenső mérleg elfogadása óta lényeges változás nem történt, valamint a hitelezők névsorát, hitelek összegét és lejáratuk időpontját, és azt, hogy az adós ebből, mely követeléseket ismeri el és melyeket nem, továbbá az adós által vállalt, függő kötelezettségek összegét, mérlegen kívüli tételeket, és az eljáráshoz kapcsolódó illeték és a költségtérítés megfizetésének elektronikus igazolását. Ezek mellett egyéb általános azonosító adatok is szükségesek, amelyek a csődtörvény 8.§-ban tételesen felsorolva megtalálható.

Ha a benyújtott dokumentumok rendben vannak és az eljárásnak helyt adnak, akkor az adós kérelmére a bíróság egy munkanapon belül intézkedik az azonnali ideiglenes fizetési haladéknak a Cégközlönyben történő közzétételéről. Az ideiglenes fizetési haladék a közzétételtől illeti meg az adóst. A végzés ellen külön fellebbezésnek nincsen helye. A számlavezető hitelintézeteket a tárgynapon kell tájékoztatnia a csődeljárásról, így ekkortól nem lehet a követeléseket érvényesíteni, amelyről a bank is gondoskodik. A bank felé a csődkérelem benyújtását úgy kell átadni, hogy a bíróság érkeztető pecsétjével az el van látva.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a Cégközlönynek és az egyezségnek mit kell tartalmaznia, illetve milyen számviteli, adózási, könyvelési feldatokat adhat a csődeljárás!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink