hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Világgazdasági kockázat az eladósodás mértéke

  • MTI

Rekordméreteket öltött a globális eladósodás, már messze meghaladja a 2009-es, a Lehman Brothers amerikai bankcsoport összeomlása utáni szinteket, ami kockázatot jelent a világgazdaságra – erre figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán közzétett jelentésében.

A valutaalap és a Világbank tavaszi közgyűléséhez időzített tanulmány adatai szerint a világ teljes adóssága 164 ezer milliárd dollárt tett ki 2016-ban, ami a globális bruttó hazai termék (GDP) 225 százalékának felelt meg. A világ adósságállománya 12 százalékkal nagyobb, mint az előző rekord idején, 2009-ben volt, és a növekedés 43 százaléka írható Kína számlájára.

Az IMF arra számít, hogy idén és jövőre is 3,9 százalékkal bővül a világgazdaság, ám a vártnál jobb teljesítmény nem fog örök időkig kitartani, és amikor keményebb idők jönnek, jobb helyzetben lesznek azok az országok, amelyek most csökkentik költségvetési hiányukat.

„Határozott cselekvésre van szükség, hogy erősítsék a fiskális biztonsági tartalékokat, teljes mértékben kihasználva a ciklikus fellendülést” – mutattak rá az alap elemzői, kiemelve, hogy a pufferek kiépítésével a kormányok egyrészt mozgásteret hoznak létre ahhoz, hogy a fiskális politika eszközeivel támogassák a gazdaságot egy válság idején. Másrészt pedig csökkentik a finanszírozási kockázatokat, ha a globális pénzügyi feltételek hirtelen szigorodnak.

Az IMF-et nyugtalanítja, hogy a fejlett országok költségvetési hiánya GDP-jük 105 százaléka körül van, ami a második világháború óta a legmagasabb szint. A feltörekvő országok esetében az 1980-as évek adósságválsága óta nem látott mértékre, 50 százalékra nőtt ez az arány.

Vitor Gaspar, az IMF költségvetési ügyekért felelős igazgatója a tanulmányt ismertető sajtótájékoztatóján rámutatott: az eladósodás és a jelentős deficitek csökkentik a kormányzatok képességét arra, hogy a költségvetési politika eszközeivel támogatni tudják a gazdaságot egy recesszió esetében.

„A tapasztalat azt bizonyítja, hogy azok a kormányok a legsikeresebbek, amelyek előre felkészülnek a viharra” – mondta Vitor Gaspar, felszólítva a kormányokat, hogy tegyenek intézkedéseket annak érdekében, hogy ne legyenek gúzsba kötve válság idején.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink