hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veszteséges a cég: lehetséges és kötelező tennivalók

  • adozona.hu

Létezik-e valamilyen konkrét törvényi előírás arra vonatkozóan, hogy egy kezdő vállalkozás mennyi ideig lehet veszteséggel működő anélkül, hogy ebből problémája származna, valamely hivatal megkérdőjelezné a működés jogosságát? Ha a saját tőke rendezése megtörténik, tehát nem csökken a jegyzett tőke fele alá, az segít a kezdeti veszteség tolerálásában? Olvasói kérdésekre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Ilyen direkt törvényi előírás nincs. Ugyanakkor a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) előírása szerint:

Ha egymást követő két üzleti évben (két beszámolóval lezárt üzleti évben) a társaság saját tőkéje nem éri el az adott társasági formára kötelezően előírt jegyzett tőkét (kft.-nél 3 millió forint, zártkörű rt.-nél 5 millió forint, nyilvánosan működő rt.-nél 20 millió forint) és a tagok a második év beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, e határidő lejártát követő hatvan napon belül a gazdasági társaság köteles elhatározni átalakulását, egyesülését, jogutód nélküli megszűnést. 

A kft.-nél az ügyvezető késedelem nélkül köteles összehívni a taggyűlést vagy annak ülés tartása nélküli döntéshozatalát kezdeményezni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha tudomására jut, hogy

♦        a társaság saját tőkéje veszteség folytán a törzstőke felére csökkent;

♦        a társaság saját tőkéje a törzstőke törvényben meghatározott minimális összege alá csökkent;

♦        a társaságot fizetésképtelenség fenyegeti vagy fizetéseit megszüntette; vagy

♦        ha vagyona tartozásait nem fedezi.

Ha ez fennáll, a tagoknak határozniuk kell pótbefizetés előírásáról, a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon való biztosításáról vagy a törzstőke leszállításáról; mindezek hiányában a társaság átalakulását, egyesülését, szétválását vagy jogutód nélküli megszüntetését kell elhatározni. A taggyűlés ezzel kapcsolatos határozatait három hónapon belül végre kell hajtani.

Részvénytársaság esetében az igazgatóság köteles 8 napon belül – a felügyelőbizottság egyidejű értesítése mellett – a szükséges intézkedések megtétele céljából a közgyűlést összehívni vagy közgyűlés tartása nélkül történő határozathozatalt kezdeményezni, ha bármely tagjának tudomására jut, hogy

♦        a részvénytársaság saját tőkéje veszteség következtében az alaptőke kétharmadára csökkent;

♦        a részvénytársaság saját tőkéje az alaptőke törvényben meghatározott minimális összege alá csökkent;

♦        a részvénytársaságot fizetésképtelenség fenyegeti vagy fizetéseit megszüntette; vagy

♦        a részvénytársaság vagyona a tartozásait nem fedezi.

Ha ez fennáll, a részvényesek kötelesek a közgyűlésen vagy közgyűlés tartása nélkül olyan határozatot hozni, amely alkalmas az okok megszüntetésére; vagy dönteniük kell a társaság átalakulásáról, egyesüléséről vagy szétválásáról; ezek hiányában a társaság megszüntetéséről. A közgyűlés ezzel kapcsolatos határozatait három hónapon belül végre kell hajtani.

[Ptk. 3:133. § 2) bekezdés, 3:189. § (1)–(3) bekezdés, 3:270. § (1)–(3) bekezdés]

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink