adozona.hu
Van megtakarítható pénze? Így hizlalhatja még jobban!
//adozona.hu/altalanos/Van_megtakarithato_penze_Igy_hizlalhatja_me_P54D85
Van megtakarítható pénze? Így hizlalhatja még jobban!
Hová érdemes tenni megtakarítható pénzünket: betétbe, lakástakarék-pénztárba, nyugdíj-előtakarékossági számlára, Start számlára vagy önkéntes pénztárba? Az egyéni élethelyzetek mellett érdemes az egyes befektetési formák előnyeit is mérlegelni.
A statisztikák szerint Magyarországon csak keveseknek vannak számottevő megtakarítása. A kutatások szerint a megtakarítássokkal rendelkezők aránya 16 százalék körül becsülhető. Ez alapvetően két okkal magyarázható: egyrészt azzal, hogy a szegények körében erre nincs mód, másrészt, akinek lenne megtakarítható pénze, ott is tág körben igaz, hogy hosszú távon éppen annyit költenek, amennyit keresnek. A helyzethez közvetve kapcsolódnak a fogyasztási statisztikák, hiszen, ha éppen nem megtakarítunk, a jövedelemből fogyasztásra költünk. Az Európai Unióban készített felmérés szerint, az egyéni fogyasztások vásárlóerő paritás alapján történő összehasonlítása során Magyarország az EU átlag 62 százalékát éri el (Bulgária 49, Románia 57, Horvátország 61 százalékkal), amivel az EU-ban a 25. helyen vagyunk.
A jelenlegi gazdasági környezetben több elemzés azt jelzi előre, hogy pozitív reálhozamok időszaka véget ért. Ilyenkor még nagyobb jelentősége lehet a bruttó hozam és a nettó hozam különbségének, azaz az adózásnak, vagy az egyéb kiegészítő adózási előnyöknek. Milyen konstrukciókkal is tudunk hatni az adózáson keresztül, és még különösen év végén a tényleges (effektív) hozamokra. A következőkben összefoglalást adunk a jelenlegi palettáról, anélkül, hogy annak részletes feltételeire kitérnénk. A részletes feltételekkel külön cikkek keretében e fórumon is számos alkalommal foglalkoztunk. Felhívom a figyelmet, hogy a befektetések előtt elengedhetetlen a részletek pontos áttekintése.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: melyik megtakarítás milyen hozamot, adóelőnyt eredményezhet!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (2)
Kedves Anna!
Köszönöm a hozzászólást és kiegészítést! Valóban több olyan elem lenne, amivel bővíteni lehetett volna az összefoglalót, de rövid, gyors áttekinthetőséget próbáltam az információk sokszínűségével kombinálni. Így például az egészségpénztárak kapcsán még idekívánkozna az a lehetőség, hogy ugyancsak növeli a magánszemély által visszajáró adó összeget (- azaz rendelkezni lehet a már egyszer megfizetett, levont adóról -) a preventációs szolgáltatások ellenértékeként az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által az adóévben kifizetett összeg 10 százaléka is. A cikk összefüggéseit tekintve pedig nem elhanyagolható az a következtetés, hogy a jelenlegi hozam és kamatkörnyezetben a kis összegű rövid távú megtakarítások racionalitása sokszor kérdéses, amit a lakosság is érzékel és ez azzal jár, hogy egyre több pénzt tart otthon és a pénzügyi közvetítőrendszeren kívül, hiszen a banki költségeket – alapvetően a tranzakciós illeték áthárítása miatt - és időveszteséget, ha szembeállítjuk a zéró vagy negatív hozammal, akkor adódik az eredmény: rohamosan nő a „dunyhában” tartott pénz mennyisége. SzB
Nagyon jó, figyelemfelkeltő összefoglalás. Egy aprósággal még kiegészíteném: az egészségpénztári számlán történő 2 éves lekötés lehetőségével, amely ugyanazon (2014. decemberi) befizetés után további 10% adóelőnyre jogosíthat a korlátok figyelembevétele mellett.