adozona.hu
Új adócsomag: dupla sápot szedne be a kormány
//adozona.hu/altalanos/Uj_adocsomag_dupla_sapot_szedne_be_a_korman_AYOZH8
Új adócsomag: dupla sápot szedne be a kormány
Bizonytalanságba sodorhatja a biztosítókat és ügyfeleiket, ha az Országgyűlés a biztosítási adó kormány által benyújtott verzióját fogadja el.
Újabb adójogi unikumot készül lenyomni az Országgyűlés mindenevő torkán az Orbán-kormány a biztosítási adó minap benyújtott javaslatával, amely az e társaságokat is sújtó bankadót, a baleseti adót és a tűzvédelmi hozzájárulást váltaná fel. A 2013-tól elképzelt közteher eredetileg az unióban is elfogadott, forgalmi típusú adó lett volna, ami az ügyfeleket sújtja. Csakhogy a Matolcsy-féle nemzetgazdasági tárca berkeiben valahol, valamiért átalakult a javaslat, és a mostani indítvány szerint az adót a társaságoknak kellene leróniuk, bruttó biztosítási díjaik alapján. Mértéke a kötelező gépjármű-biztosításoknál a jelenlegi baleseti adóéval azonos, 30 százalékos, a cascónál 15 százalékos, a vagyoni és baleset-biztosításoknál pedig 10 százalékos lenne. Az életbiztosítás díja után nem kellene adózni.
Míg azonban az átmeneti bankadót még berzenkedés nélkül lenyelték, az újonnan kifundált közteher már megrendítheti a biztosításokat, némelyiküket akár a csőd szélére is sodorhatja. Még a tőkeerős társaságok külföldi tulajdonosai is dönthetnek úgy, hogy az adó sújtotta tevékenységeket kitelepítik az országból, amit a multik ipari biztosításai esetében egyszerűen meg tudnak tenni. A tervezett biztosítási adó révén az állam majdnem kétszer akkora sápot szedne be a társaságoktól, mint amennyire a bankadóból szert tett. Utóbbi 2010-ben 38 milliárd, tavaly 33-34 milliárd forintot hozott, míg az új adóból közel 60 milliárd folyhat be 2013-ban. (Közben azonban a tűzvédelmi hozzájárulás és a baleseti adó törlésével 22-24 milliárd forint esne ki.) A növekvő sarcot egy zsugorodó piacnak kellene kiizzadnia, a biztosítók összesen 815 milliárd forintos tavalyi díjbevétele ugyanis nem érte el a 2006. évit. Igaz, ennek több mint a fele, 445 milliárd forint az adómentesnek tervezett életbiztosításokból ered.
Gyenis Ágnes
A folytatást a HVG legújabb számában olvashatja.
Hozzászólások (3)
Nehogy már sajnáljuk a szegény biztosítókat!:-)) Brühühü... Ahol csak tudnak, kitérnek a fizetés elől. Egyetértek az előttem szólóval. A bankokat is szörnyen sajnálom, akiknek az aljasságaira lassan, de fény derül. Meg a multikat, meg a távközlési cégeket.
Érdekes meglátás...az aki megpróbál gondoskodni magáról, az értéktárgyairól büntetve van. Egy olyan termék után is 30% adót számít fel a kormány ami egyébként kötelező (KGFB)! Igaz, hogy piaci alapon működik és nyilván a biztosítók is a nyereségvágyból elkövetett vállakozás-alapítás miatt az ellenségeink...és szerencsénk volt, hogy verseny alakult ki, így talán nem mindenkinek jutott ki díjemelésből, de kicsit hülyén érzem magam és nyilván azok is akik vállalkoznak: most akkor a kormány mindenkit büntet akinek nyereséges a vállalkozása ?! Ők meg persze majd jól tovább hárítják és a végén úgyis a kisemberek eszik meg a levét...hiszen arra már nem kötelezhető (hogyan is lenne ellenőrizhető), hogy ne terheljék tovább az emelkedő költségeket ! Lassan jön az állami monopólium, mert valakit vagy kikergetnek az országból, vagy magától bezárja a boltot. Aztán lesz ám a nagy meglepetés, amikor majd megint olyan szocializmus szagú lesz minden...egy fajta és színű cipő, ruha, autó, stb....mert megmondják majd azt is, hogy mi kell a népnek. Már nem te döntesz ! Ja, hogy ezt nekik szabad...csak az elődeiknek nem volt az...érdekes kép...
Valóban borzasztó... Tényleg, lassan mély depresszió lesz úrrá rajtam az aggodalomtól, hogy nem fizethetem meg a társaságok helyett az adókat. A tisztelt szerző figyelmét felhívnám arra, hogy mi, ügyfelek is elég sarcot fizetünk, ezért úgy látom, inkább kezd eltolódni a dolog a sajnos még csak úgynevezett "igazságos(abb) teherviselés" felé.