hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Továbbra is magas fordulatszámon a hazai használtautó-piac

  • adozona.hu

Áprilisban is magas forgalom jellemezte a hazai használtautó-piacot: a DataHouse frissen közzétett előzetes adatai szerint az elmúlt hónapban 69 113 személygépkocsi cserélt gazdát, ami 7,2 százalékkal haladja meg a tavalyi hasonló időszak volumenét. Egyre biztosabbnak látszik, hogy idén megdől a 2021-ben beállított 817 ezres adásvételi csúcs.

„Az autógyárak kapacitásproblémái az új autók piacáról továbbra is a használtautó-piacok felé tolják a kereslet – magyarázza Halász Bertalan, a JóAutók.hu vezérigazgatója. – Immár a használtautó-import is egyre kevésbé képes kielégíteni a minőségi használt autók iránti keresletet: mivel a beszerzési országok is hasonló ellátási gondokkal küszködnek, már Nyugat-Európában is egyre nehezebb elérhető áron megfelelő használt autót találni. Az importőrök helyzetét ráadásul a kedvezőtlen euróárfolyam is nehezíti. Az érdeklődők figyelme ezért fokozottan a hazai piac felé fordul, ami egyre fokozódó árspirált generál.”

Az év első négy hónapjában gazdát cserélt használt autók száma meghaladta a 288 ezret, ami 10 százalékkal múlja felül az előző év hasonló időszakában regisztrált 262 ezres értéket. A használtautó-piaci forgalom annak ellenére volt ilyen erős, hogy számos vállalati flotta lecserélésének elmaradása jelentősen szűkíti a használtautó-kínálatot, és egyes használtautó-kategóriákban nem ritka a 20-30 százalékos áremelkedés sem.

Bár februárban és márciusban a kormányzati intézkedések nyomán a háztartásokhoz került plusz források is hozzájárultak a kiemelkedő értékekhez, az adásvételek száma a következő hónapokban is a havi 70 ezres szint közelében mozog majd. Mivel az autópiacokon a következő hónapokban sem lehet jelentős fordulatra számítani, minden esély megvan arra, hogy a belföldi használtautó-piac az idei évet egy újabb rekorddal zárja majd.

„Az adásvételek számát növeli az a várakozás, hogy az árak a jövőben még tovább emelkedhetnek, ily módon sokan „előrehozzák” a vásárlásukat. A magas forgalomban emellett közvetett módon szerepe van a szervizdíjak megugrásának is. Sok autós a felmerülő javítási, karbantartási költséget is igyekszik az autó lecserélésével megspórolni. Mindez vevői oldalon nagyobb körültekintést igényel a vásárláskor, ezért még inkább felértékelődnek az ellenőrzött hirdetéseket közlő piactér oldalak szolgáltatásai” – tette hozzá a JóAutók.hu szakértője.

A magyarországi használtautó-piacon leggyakrabban alsó-középkategóriás személyautók, illetve kisautók cserélnek gazdát, előbbieknek 29, utóbbiaknak 22 százalék volt az aránya az első négy hónapban. Az alsóközépkategória legnépszerűbb modelljei az Opel Astra, a Ford Focus és a Volkswagen Golf. A kisautók listáját magasan a Suzuki Swift vezeti, amelyet az Opel Corsa és a Volkswagen Polo követnek. A leggyakoribb tíz modell között a felsőközépkategória a Volkswagen Passattal, a BMW 3-as szériával, és a Skoda Octaviával képviselteti magát.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink