hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Továbbra is az ingatlanpiac a legvonzóbb befektetési ágazat

  • adozona.hu

Mérséklődött tavaly a hazai összeolvadások és felvásárlások (M&A) piaca a megelőző év eredményeihez képest – derül ki az EY friss elemzéséből. 2018-ban összesen 107 ügyletet hoztak nyilvánosságra, amivel a piac becsült mérete 3,35 milliárd dollárt ért el. A legvonzóbb befektetési célpont az ingatlan és a technológiai szektor. A korábbi évekhez képest ismét nőtt a külföldi befektetők aránya.

Összesen 107 felvásárlási tranzakciót jelentettek be tavaly Magyarországon, ami 20 százalékos mérséklődést jelent a 2017-es adatokhoz képest. Az M&A piac becsült értéke ezzel 3,35 milliárd dollárra csökkent az előző évi 4,02 milliárd dollárhoz viszonyítva – mutat rá az EY M&A Barométer felmérése, ami minden évben összesíti a nyilvános hazai tranzakciókat. A 100 millió dollár alatti tranzakciók átlagos becsült értéke 17,8 millió dollár volt 2018-ban, ugyanakkor az ügyletek értékét csak 19 esetben hozták nyilvánosságra. Ezek közül öt tranzakció értéke haladta meg a 100 millió dollárt.

A befektetők számára változatlanul az ingatlanszektor volt a legvonzóbb terület 2018-ban. Az ágazatban összesen 27 tranzakciót jelentettek be, ami megegyezik az egy évvel korábbi értékkel. E mellett élénk volt az IT és technológiai, valamint a kereskedelemhez és a fogyasztáshoz köthető szektor (15-15 lezárult ügylet).

A kedvező gazdasági környezet ellenére a hazai tranzakciós piacra is érezhető hatással volt a bizonytalan geopolitika hangulat. Az ingatlanszektoron kívül a tranzakciós folyamatok lelassulását tapasztaljuk. Megfigyelhető egyfajta kivárás a szereplők részéről, ami mind az eladók, mind a vevők oldalán jelentkezik” – értékelte az eredményeket Nagy Ferenc, az EY Tranzakciós üzletágának szakértője.

Bár a hazai felvásárlások és összeolvadások közel felénél magyar társaság volt a vevő, a három legnagyobb üzletből kettőt külföldi vállalatok kötöttek, emellett a külföldi befektetők aránya az előző évi 28 százalékról 40 százalékra emelkedett. A magyar társaságok által külföldön végrehajtott akvizíciók száma a 2017-es 12-ről 13-ra nőtt 2018-ban. Az elmúlt év legnagyobb tranzakciója az itthon piacvezető állateledel-gyártó vállalat, a Partner in Pet Food csoport felvásárlása volt. A cégért 607 millió dollárt fizetett a Cinven magántőke befektető társaság.

„Az ügyletek számán belül a stratégiai befektetők aránya markánsan emelkedett 2018-ban, ugyanakkor idén várhatóan ismét a pénzügyi befektetők aránya fog növekedni, köszönhetően a frissen indult kockázati tőkealapok egyre nagyobb aktivitásának” – jegyezte meg a EY tanácsadója. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink