adozona.hu
Kiderült: legálisan trükközik az adókkal az Apple
//adozona.hu/altalanos/Torvenyes_trukkozes_nem_csal_adot_az_Apple_JCVQ0E
Kiderült: legálisan trükközik az adókkal az Apple
Nem sértette meg a jelenleg hatályos amerikai adózási jogszabályokat az Apple – állapította meg az Amerikai Egyesült Államok Tőzsdefelügyelete (SEC) négy hónapon át tartó vizsgálat után. A kaliforniai óriás az elmúlt években szinte tökélyre fejlesztette adómegtakarítási rendszerét. Az USA-n kívül szerzett 36,8 milliárd dolláros nyeresége után mindössze 1,9 százalék adót fizetett.
Az elmúlt években számos bírálat érte az Apple-t és a többi technológiai konszernt azért, mert érdekes adózási gyakorlatot folytatnak. Az Apple már az 1980-as években a "kreatív könyvelés" egyik úttörőjének számított és elsősorban az alacsony írországi adókulcsokból profitált - írja az sg.hu. A vállalat az Amerikai Egyesült Államokon kívül szerzett 36,8 milliárd dolláros nyeresége után mindössze 1,9 százalék adót fizetett. Az Amerikai Egyesült Államok Tőzsdefelügyelete (SEC) négy hónapon át tartó vizsgálat után bebizonyosodott: a módszer a hatályos törvények alapján teljesen legálisnak számít. Miután a felügyelet nem állapított meg jogsértést, nem kell büntetésre számítania az óriáscégnek – közölte a döntést Kathleen Collins, a hivatal egyik vezetője.
Az Amerikai Egyesült Államok Tőzsdefelügyelete részletes tájékoztatást kért a konszerntől a pénzügyi adatokról, a befizetett adókról és a külföldön kötött adózási megállapodásairól. Ezután Tim Cook vezérigazgatónak szenátusi meghallgatáson kellett megjelennie. Egy vizsgálati bizottság adóelkerüléssel vádolta meg a társaságot. Kiderült, hogy az Apple gyakorlatilag egyáltalán nem fizet cégadókat a külföldön szerzett bevételei után. Az Írországban bejegyzett leányvállalat, az Apple Operations International (AOI) az elmúlt öt évben nem fizetett ilyen adót, annak ellenére, hogy 2009 és 2012 között összesen 29,6 milliárd dollár bevételt könyvelhetett el.
Cook visszautasította a vádakat, és közölte: minden egyes dollárt megfizetnek, amit kell, illetve amivel tartoznak. Ezzel párhuzamosan cáfolta, hogy adózási trükköket alkalmaznának. Egyszerűen csak kihasználják azt, hogy Írországban az adókulcs 2, míg az USA-ban 35 százalék. Éppen ezért Cook szerint nincsenek arra vonatkozó terveik, hogy a külföldön szerzett bevételeiket az Amerikai Egyesült Államokba vigyék.
A The New York Times tavasszal egy átfogó anyagban világított rá a "Double Irish with a Dutch Sandwich" becenevű rendszer lényegére és fő elemeire. A módszer lényege, hogy az üzleteket két írországi leányvállalaton keresztül bonyolítja az Apple és a bevételek egy része adómentesen kerül Hollandián át az USA-ba. A két leányvállalat hivatalosan részben egy olyan cég tulajdonában van, amelyet az adóparadicsomnak számító Brit Virgin-szigeteken jegyeztek be. Írország és Hollandia mellett hasonló kirendeltségek működnek Luxemburgban is. Egyes központok csupán egy kis irodából és egy postaládából állnak.
Hozzászólások (0)