Törökországban blokkolták a Grok mesterséges intelligencia egyes „sértő” kijelentéseit

  • MTI

Egy török bíróság szerdán elrendelte bizonyos tartalmak blokkolását a Grok mesterséges intelligencia (MI) platform által generált válaszok közül, miután a hatóságok szerint a MI-chatbot sértő kijelentéseket tett Recep Tayyip Erdogan török elnökre, valamint a modern Törökország alapítójára, Mustafa Kemal Atatürkre, illetve általában is vallási értékekre vonatkozóan – tette közzé az MTI.

A BTK török távközlési és informatikai hatóság a bírósági határozat után rendelte el a tartalmak blokkolását. Ez az első eset Törökországban, amikor mesterséges intelligencia eszköz által generált tartalomra vonatkozóan korlátozást rendeltek el. Az indoklás szerint az érvényben lévő törvények szerint az ilyen jellegű sértések bűncselekménynek minősülnek és akár négy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetők.

Ankara főügyészsége bejelentette, hogy vizsgálatot indított az ügyben. Yaman Akdeniz, az isztambuli Bilgi Egyetem kiberjogásza szerint a hatóságok mintegy ötven, a Grok által generált posztot azonosítottak, amelyek alapján a vizsgálat elindult. A hozzáférés korlátozását és a tartalom eltávolítását közrend védelmére hivatkozva rendelték el.

Törökország az utóbbi években jelentősen szigorította a közösségi médiaplatformok és online streaming szolgáltatások ellenőrzését, olyan törvényeket fogadott el, amelyek több hatalmat adnak a hatóságoknak a tartalmak ellenőrzésében. A törvények alapján már letartóztatásokra is sor került, vállalatok ellen indultak vizsgálatok, valamint weboldalakhoz való hozzáférést korlátoztak vagy blokkoltak.

Olvassa el az Adózóna kapcsolódó cikkét is: Versenyelőny vagy kockázat? Az MI bevezetésének dilemmái

A Grok az Elon Musk xAI vállalata által fejlesztett mesterséges intelligencia chatbot szolgáltatás az X közösségi platformba integrálva működik. Elon Musk nem volt elérhető az ügy kommentálására és az X platformon sem jelent még meg reakció a török bírósági döntésre. Múlt hónapban Musk bejelentette, hogy fejlesztést tervez a Groknál, utalva arra, hogy „túl sok szemét van bármely alapmodellben, amelyet nem ellenőrzött adatokkal tanítanak" – olvasható a közleményben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közös költség számlázása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vadászati engedély továbbközvetítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Egészségügyi kiskönyv és kockázatelemzés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink