adozona.hu
Több tízmilliárdos kompenzáció közép-magyarországi cégeknek
//adozona.hu/altalanos/Tobb_tizmilliardos_kompenzacio_a_kozepmagya_AOK83X
Több tízmilliárdos kompenzáció közép-magyarországi cégeknek
Fejlesztési forrásokkal és adókedvezménnyel is élhetnek a főváros és Pest megye vállalkozói. Uniós forrásokból a Versenyképesség Közép-Magyarország Operatív Programban (VEKOP) egyebek közt támogatja az állam a versenyképesség javítását, a technológiai innovációt, az infokommunikációt, a turisztikát, a hatékonyabb energiafelhasználást. Hazai forrásból pedig Pest megyében kompenzálják a régió fejlettségéből adódó kevesebb uniós lehetőséget.
Marczinkó Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Fórum és az Újbudai Üzleti Klub közös rendezvényén beszélt a közép-magyarországi vállalkozásokat támogató kedvező lehetőségekről. A VEKOP-ban a kis- és középvállalkozások piaci megjelenését segítő pályázaton 1,23 milliárd forint áll rendelkezésre, a jelentkezéseket 2016. május és 2018. május között lehet beadni. A kutatás-fejlesztési és technológiai innovációra 2017. február 2. és 2018 decembere között lehet jelentkezni; a 2,64 milliárd forintnyi forrásra konzorciumban lehet pályázni. Az energiahatékonyságot segítő kiírás 2018 decemberéig lesz nyitva ( nagyvállalatok nem indulhatnak a megújuló energia felhasználását is támogató pályázaton). A fiatalok vállalkozóvá válását segítő tenderen 2018. júliusig lehet indulni.
Marczinkó Zoltán hangsúlyozta: a kormány Pest megyében hazai forrásból 2016-2021 között 80 milliárd forint célzott támogatással kompenzálja, hogy Közép-Magyarország – fejlettsége miatt – kevesebb uniós forráshoz juthat. A tervezet szerint 2016-ban 5 milliárd, 2017-ben 25 milliárd, 2018-ban 50 milliárd forintos kerettel számolnak. Mivel 2016-ban az 5 milliárd forintos keretet nem használták fel, ez az összeg áthúzódik 2017-re. Ezekből a forrásokból vállalkozói telephelyek fejlesztését, termelőeszközök beszerzését, ipari parkok fejlesztését segítik.
A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az ország iparfejlesztési stratégiája, az Irinyi Terv Pest megyére és a fővárosra is vonatkozik. A közép-magyarországi vállalkozókat érinti a nagyvállalati beruházás támogatás, amelynek összege a tervezet szerint 2017-ben 15 milliárd forint.
A hazai forrásból finanszírozott Irinyi célelőirányzat tavaly 2 milliárd, az idén 3 milliárd forint kerettel rendelkezett, az Irinyi Tervben szereplő ágazatok mintaprojektjeinek kidolgozását, piacra jutását segítik kifejezetten kis- és középvállalkozások számára - mondta a helyettes államtitkár.
Marczinkó Zoltán szólt arról, hogy dolgoznak az Irinyi II. kockázati tőkealap indításán, amelyet a Széchenyi Tőkealapkezelő gondoz majd, a Közép-Magyarország régióban 8 milliárd forint alap segítené az innovatív vállalkozásokat.
Hozzászólások (0)