hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több szabályszegés miatt 41 millió forintra büntették a CIB Bankot

  • MTI

Jogsértések miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) összességében 41,2 millió forint bírságot szabott ki a CIB bankcsoport két intézményére. Bár a feltárt hiányosságok az adatszolgáltatási, piaci és partnerkockázati, vállalatirányítási, hitelkockázati, betétbiztosítási, informatikai biztonsági, illetve tőkemegfelelési területet érintik, nem veszélyeztetik a bank ügyfeleit, sem a bankcsoport megbízható működését – közölte pénteken a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az MTI-vel.

Az MNB az elmúlt hónapokban – felügyelési ütemterve részeként, a 2016. szeptember végétől a vizsgálat lezárásig terjedő időszakot áttekintve – csoportszintű átfogó vizsgálatot végzett az CIB bankcsoport három tagjánál (CIB Bank Zrt., CIB Lízing Zrt., Recovery Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.).
    
A jegybank hiányosságokat tárt fel a csoportvezető hitelintézetnél, a CIB Bank Zrt.-nél  a vállalatirányítás terén – a szervezeti működést és a belső ellenőrzést érintően –, illetve szabályozási problémákat azonosított a hitelezéshez kötődő kockázatvállalásokkal kapcsolatban is.
    
A hitelintézet emellett nem teljesítette megfelelően felügyeleti adatszolgáltatási kötelezettségét, továbbá az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által biztosított betétek nyilvántartott adatai se feleltek meg maradéktalanul a vonatkozó előírásoknak, valamint a hitelintézeti törvénynek.
    
A jegybank súlyosító körülményként vette figyelembe a több ponton hibás és hiányos piaci és partnerkockázat-kezelést, illetve a gyenge minőségű adatszolgáltatást. Ezen túlmenően az MNB figyelembe vette a belső szabályzatok felülvizsgálatának elmaradását, az informatikai rendszerekben rejlő biztonsági kockázatokat, a hitelintézet piaci súlyát, illetve azt, hogy több hiányosság huzamosabb ideje állt fenn.
    
Enyhítő körülménynek számított ugyanakkor, hogy a jogszabálysértéseknek nem volt hatásuk a bank biztonságos működésére, a pénzpiacra, sem az ügyfélkörre. A vizsgálat során a hitelintézet emellett együttműködő magatartást tanúsított, több problémát már a jegybanki eljárás során dokumentáltan kiküszöbölt, mások kijavítását pedig megkezdte.
    
A bank leányvállalatai közül a CIB Lízing Zrt. esetében a csoportvizsgálat kötelezés és rendkívüli adatszolgáltatási kötelezettség előírásával, valamint bírságszankcióval zárult. A Recovery Zrt. esetében pedig az MNB az ellenőrzési eljárást jogsértés hiányában megszüntette.
   
Az átfogó vizsgálat nyomán a jegybank határozataiban kötelezte a CIB Bankot, illetve a CIB Lízing Zrt.-t a feltárt hibák és hiányosságok megszüntetésére. Mindezek végrehajtásáról az érintett intézmények – vezető testületeik által is megtárgyalt, jóváhagyott belső ellenőri jelentés megküldésével – az MNB által kitűzött határidőn belül kötelesek beszámolni.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink