hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szüneteltetné egyéni vállalkozását? Figyeljen a szigorú szabályokra!

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozását a nyári hónapokra szünetelteti a nyelvtanár. Egész évre szóló iskolai szerződését is módosítani kell erre az Időszakra? Lehet-e élő szerződése, holott munkát ekkor nem végez? Az Adózóna olvasójának kérdésére Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértőnk válaszolt.

A vállalkozás szüneteltetésének idejére mondhatjuk úgy is, hogy igen szigorú szabályok vonatkoznak – figyelmeztetett Juhász Tibor.

Minimum egy hónap, maximum öt évig lehet szüneteltetni egy vállalkozói tevékenységet.

A szüneteltetést csak a vállalkozó és csak elektronikus úton – ügyfélkapun keresztül – jelentheti be.

A szüneteltetés bejelentését követő másnap történik meg a vállalkozói tevékenység szüneteltetése.

A fizetési kötelezettségeit a szüneteltetés ideje alatt is maradéktalanul teljesíti.

A kiváltott vállalkozói igazolványt a vállalkozás székhelye szerinti illetékes okmányirodában le kell adnia a vállalkozónak.

A szüneteltetés ideje alatt, ha a vállalkozó főállású vállalkozó, akkor az egészségbiztosítása nem biztosított. Ilyen esetben be kell nyújtani az egészségügyi ellátással kapcsolatos változást bejelentő lapot az illetékességgel rendelkező NAV-hoz, és havi 6810 forintot fizetni kell.

Ha van vállalkozói bankszámla, akkor a szüneteltetést ott is be kell jelenteni, de megszüntetni nem kötelező, de a kamat utáni adózási szabályok a jogállás-változás miatt változnak.

A vállalkozás szüneteltetése alatt vállalkozói tevékenységet nem folytathat, ahogyan Ön is helyesen érinti a kérdésben, számlát nem állíthat ki, költséget nem számolhat el. Amennyiben mégis számlát állít ki az a vállalkozás, amelyik szünetel, akkor a szüneteltetés semmisnek minősül, és a bejelentés és a számla kiállítása közötti időszakra az összes járulékot, adót meg kell fizetnie.

A fentiekből következően Juhász Tibor álláspontja szerint a szünetelés érinti a meglevő szerződést, miután nincs olyan adóalany, vállalkozó, aki kvázi engedéllyel rendelkezik a szerződéses kötelem teljesítésére, azt a szünetelés hatálya alatt teljesíteni tudja, ha a szerződés szerint volna szolgáltatási kötelezettsége, vagy azt, vagy a szünetelést nem tudja betartani.

Következésképpen, a megbízó sem tart igényt a szolgáltatásra akkor a szerződés nem abban a formában áll fenn, akkor célszerű olyanná alakítani, ami a felek valós gazdasági tartalmára vonatkozik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. üzletrész eladása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Házhoz járó kozmetikus – iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink