hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabálytalanul szerzett földtulajdont, vádat emeltek ellene

  • MTI/Adózóna

Százhatvan rendbeli közokirat-hamisítás miatt vádat emelt a Szekszárdi Járási és Nyomozó Ügyészség egy 41 éves Tolna megyei férfi ellen, aki életjáradék-szerződésekkel jutott földtulajdonhoz – közölte a Tolna Megyei Főügyészség kedden az MTI-vel.

Tájékoztatásuk szerint a vádlott – több mezőgazdasági társaság tulajdonosa – 2012. május 23. és 2014. június 10. között életjáradéki szerződéseket kötött Tolna és Baranya megyei földtulajdonosokkal, akik ennek fejében a földek tulajdonjogát átruházták rá. A szerződések azonban csak formailag voltak életjáradéki szerződések, mivel aláírásuk után nemcsak a járadék esedékes összegét, hanem a földek teljes forgalmi értékét egy összegben megfizette a jogosultaknak.

Így az életjáradék legfontosabb ismérve, a jogosult haláláig történő, időszakonkénti rendszeres juttatás nem teljesült, hanem tényleges adásvétel történt – írták.

A vádirat emlékeztet: a termőföldről szóló törvény felsorolja, hogy kiket és milyen sorrendben illet meg az elővásárlási jog. Eszerint az elfogadott vételi ajánlatot nyolc napon belül a helyi polgármesteri hivatalokban kifüggesztett hirdetményben közölni kell az elővásárlásra jogosultakkal, akik hatvan napig nyilatkozhatnak arról, élnek-e az elővásárlási joggal.

A vádirat szerint ebben az esetben a formailag életjáradéki szerződések megkötésével a vételi ajánlat kifüggesztése elmaradt, több elővásárlási jogosult nem tudott élni e jogával, emiatt a szerződések megtámadhatóak. A vádlott által kötött életjáradéki szerződések alapján a tulajdonjog változását valótlan jogcímen bejegyezték az ingatlan-nyilvántartásba.

A férfi, akivel szemben az ügyészség pénzbüntetés kiszabását szorgalmazza, néhány százezer forinttól több millió forintig terjedő összegeket fizetett a földek forgalmi értéke alapján a tulajdonosoknak.

Szabó Balázs, a Jobbik szekszárdi önkormányzati képviselője május 10-én sajtótájékoztatón közölte, hogy Twickel György, a Szekszárd Zrt. tulajdonosa ellen van folyamatban az eljárás.

A Szekszárd Zrt. a Tolnai Népújságban május 13-án megjelent közleményében visszautasította, hogy tulajdonosa jogszabályellenesen járt el. A közlemény szerint a feljelentést a cég korábbi ügyvédje tette, akivel a zrt. jogvitában állt.

A Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság 2016. januárban zárta le vádemelési javaslattal a nyomozást, amelyet öt gyanúsítottal szemben folytattak le. A szekszárdi ügyészség először megszüntette az eljárást, a Tolna Megyei Főügyészség azonban a határozatot hivatalból felülvizsgálta, részben hatályon kívül helyezte, és több rendbeli közokirat-hamisítás bűntette miatt vádemelésre utasította az elsőfokú ügyészséget.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink