hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Stagnált a német gazdaság a második negyedévben

  • MTI

Stagnált a gazdaság Németországban a második negyedévben, a hazai össztermék (GDP) nem változott az előző három hónaphoz képest – jelentette pénteken a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis), közölte az MTI.

A hivatal a július végén közölt becslését megerősítve közölte, hogy a GDP – szezonális és naptárhatással kiigazítva – „nem csökkent tovább” az április-júniusi időszakban.

Az előző két negyedév technikai recessziót jelentő „csekély mértékű visszaesése után tavasszal stabilizálódott a német gazdaság” – hangsúlyozta Ruth Brand, a Destatis elnöke.

A fogyasztás két negyedévi visszaesés után enyhén, 0,1 százalékkal nőtt 2023 első negyedévéhez képest. A háztartások fogyasztása stagnált, a kormányzati fogyasztási kiadások 0,1 százalékkal nőttek. Ugyancsak 0,1 százalékkal nőtt a feldolgozóipar teljesítménye, míg az építőipar 0,2 százalékkal emelkedett, az export viszont 1,1 százalékkal csökkent, az import pedig stagnált az első negyedévhez viszonyítva.

Az egy évvel korábbihoz képest 0,2 százalékkal csökkent a német GDP a naptárhatások kiszűrésével végzett számítások szerint – áll a közleményben.

Németország a gazdasági teljesítmény negyedéves változását tekintve európai uniós összevetésben átlagosnak számít, mert az EU egészének gazdasága is stagnált a második negyedévben, ugyanakkor a 0,5 százalékkal növekedő francia és a 0,4 százalékkal bővülő spanyol gazdasághoz képest jelentősen elmaradt. Az egy évvel korábbihoz viszonyítva még nagyobb az elmaradás, hiszen míg a német gazdaság visszaesett, az EU egészének gazdasága 0,5 százalékkal nőtt az április-júniusi időszakban 2022 tavaszához képest.

A Handelsblatt című üzleti lap a Destatis jelentéséről készített összeállításában kiemelte: az adatok azt mutatják, hogy az EU legnagyobb gazdasága túljutott ugyan a technikai recesszión, de már három negyedév óta nem növekszik, ami tovább erősítheti azt a félelmet, hogy az ezredforduló időszaka után ismét Németország lesz „Európa beteg embere”.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink