hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénz áll a házhoz az agráriumban

  • MTI

Pénteken megkezdődött mintegy 65 ezer termelő számára az uniós krízistartalékból felszabadított 8,4 milliárd forint kifizetése – tájékoztatta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára az MTI-t.

Az államtitkár közölte: azok a termelők részesülnek visszatérítésben, akiknek a 2014. évi közvetlen támogatásaik a 2000 eurót meghaladták, ezért az e feletti részt 1,3 százalékkal csökkentették korábban.

Az egységes területalapú támogatás mellett közvetlen támogatásnak minősülnek az elkülönített támogatások (cukor, ipari zöldség-gyümölcs, bogyós gyümölcs), a különleges támogatások (tej, rizs), a szerkezetátalakítási támogatások (dohány, zöldség-gyümölcs) és a biztosítási díjtámogatás uniós része. A teljes visszatérítésből 1,1 milliárd forintra a tejtermelők jogosultak – ismertette Czerván György.

A tagállamoknak a pénzügyi fegyelem alkalmazása miatt csökkenteniük kellett a 2014-ben beadott közvetlen támogatási kérelmekre nyújtott támogatást, ha egy termelőnél a közvetlen támogatási jogcímek alapján járó összeg meghaladta a 2000 eurót. A csökkentést a 2000 euró fölötti részre kellett alkalmazni. Ebből az összegből képezte az Európai Unió (EU) a mezőgazdasági költségvetési fejezet krízistartalékát. Mivel a krízistartalékot nem használták fel, a tagállamok visszakapják az elvont pénzt, amelyet október 15-éig visszatérítenek az érintett termelőknek. Magyarország ilyen módon 26,9 millió eurót, azaz mintegy 8,4 milliárd forintot juttat vissza a gazdálkodóknak.

A visszatérítés minden olyan termelőre vonatkozik, akinek a területalapú támogatásra (SAPS) jogosult területe meghaladja a 9 hektárt; 2014-ben a 2000 eurónak megfelelő összeg mintegy 620 000 forint volt, amelyet 9 hektár felett lehetett megkapni. Ha a gazdálkodó egyéb jogcímen is kapott közvetlen támogatást, a területi küszöb alacsonyabb. 

A visszatérítés mintegy 4,5 millió hektárt és a termelők 37 százalékát – mintegy 65 ezer gazdálkodót – érint. A tejtermelők az általuk használt mezőgazdasági területek, valamint a 2014-ben működő különleges tejtámogatás révén a teljes 8,4 milliárd forintos összeg 13,3 százalékára, azaz mintegy 1,12 milliárd forintra jogosultak. A visszatérítés kifizetéséről szóló FM rendelet szeptember 7-én jelent meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink