hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nőtt az ipari termelés, de voltak visszaesések is

  • adozona.hu

2018 októberében az ipari termelés volumene 5,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 3,3 százalékkal emelkedett – közölte a KSH.

2018 októberében:

Az ipari termelés volumene 5,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt októberi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.)

Az ipari export volumene 4,9%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 35%-át képviselő járműgyártás kivitele 0,7%-kal mérséklődött, a feldolgozóipari export 17%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 12,1%-kal nőtt.

Az ipar belföldi értékesítése 11,8, ezen belül a feldolgozóiparé 16,4%-kal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.

Az iparon belül a döntő súlyt (96%) képviselő feldolgozóipar termelése 5,9, a csekély súlyú bányászaté 63%-kal emelkedett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,8%-kal csökkent.

A feldolgozóipari termelés 28%-át képviselő járműgyártás kibocsátása 3,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A közútijármű-alkatrész gyártásának volumene 5,5, a közúti gépjármű gyártásáé 0,9%-kal nőtt. A járműipar magasabb teljesítményszintje a rendelésmutatókban is tükröződik.

A feldolgozóipari termelés 12%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 11,7%-kal bővült. A két legjelentősebb alágazat közül a híradástechnikai berendezés gyártása 57, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 5,0%-kal nőtt.

A feldolgozóipari termelésből 11%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 4,0%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az alágazatok közül a legnagyobb súlyt (26%) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 11,6%-kal bővült, a legnagyobb mértékben pedig, 16,9%-kal a legkisebb súlyú dohánygyártás nőtt. Három alágazatban csökkent a termelés, közülük a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás gyártása esett vissza a leginkább (13,1%-kal).

Az előző hónaphoz hasonlóan az alágak közül a legjelentősebben, 18,8%-kal a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása bővült, mind a hazai, mind a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően. A másik közepes súlyú alág, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása ennél kisebb mértékben, 5,7%-kal nőtt.

villamos berendezés gyártásában április óta folyamatos a növekedés: a kibocsátás októberben 14,0%-kal emelkedett.

kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás 10,4%-kal bővült, főleg a hazai kereslet kedvező alakulásának eredményeképpen.

A legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása 3,6%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban visszaesést mért a KSH

A feldolgozóipar 5,5%-át képviselő gép, gépi berendezés gyártásában a termelés február óta minden hónapban csökkent, októberben 4,4%-kal, elsősorban a legnagyobb szakágazati súlyú motor-, turbinagyártás (kivéve: légi-, közútijármű-motor) jelentős visszaesése miatt.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében októberben – 3,4%-os létszámnövekedés mellett – 2,2%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit.

Az ipari termelés minden régióban nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A volumen a legnagyobb mértékben, 12,6%-kal Pest régióban emelkedett, a többi régióban 0,5 és 8,6% között.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 5,9%-kal nagyobb volt a 2017. októberinél. Az új belföldi rendelések 11,1, az új exportrendelések 5,2%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány október végén 10,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.

2018. január–októberben az előző év azonos időszakához képest:

Az ipari termelés 3,4%-kal emelkedett. Az összes értékesítés 64%-át adó külpiaci eladások volumene 1,0, a 36%-ot képviselő hazai értékesítésé 6,7%-kal bővült.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 0,1%-os mérséklődése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 3,4%-os létszámbővülés mellett következett be.

Csak Nyugat-Dunántúlon csökkent a termelés (0,8%-kal), a többi régióban 2,3 és 9,7% közötti növekedést regisztrált a KSH.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink