hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkahelyi belső képzések, tréningek: mikor kell adatot szolgáltatni?

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Az utóbbi hetekben nemcsak a felnőttképzést szervezők és az oktatók váltak izgatottá a rájuk váró feladatok miatt, hanem a képzésben résztvevők számára is meglepetést okozott, hogy a szervező személyes adatok átadását kéri tőlük. 2020. szeptember 1-jétől változott a felnőttképzés szabályozása, és ezzel összefüggésben a bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettség, mely a munkáltatók által szervezett belső képzéseket is érintheti.

A közelmúltban a kormány.hu portálon megjelent ITM felnőttképzési tájékoztató alapján foglaltuk össze a munkáltatók által a munkavállalók részére szervezett belső képzésekre vonatkozó főbb tudnivalókat. (Tájékoztató a felnőttképzők számára a szeptember 1-jén induló, megújult felnőttképzési rendszerről.)

A megújult felnőttképzési rendszerre vonatkozó szabályok a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvényben (a továbbiakban: Fktv.) találhatók. Korábban a társaságok által a saját dolgozók részére szervezett belső képzésekről nem volt adatszolgáltatás, ezért a „szakpolitikának nem volt érdemi rálátása a belső tudásátadási folyamatokra és azok eredményességére”. Ennek megteremtése érdekében az Fktv. hatálya ma már kiterjed a szervezett célirányos kompetenciakialakításra és kompetenciafejlesztésre irányuló, szervezetten megvalósuló oktatásra és képzésre. Ez olyan ismeretek, készségek és képességek összességét jelenti, amely által a személy egy adott területen képes meghatározott döntésen és a megvalósításon alapuló eredmény elérésére [Fktv. 1. § (1) bekezdésének a) pont ab) alpontja; 2. § 7. pontja].

Az új szabályok valamennyi felnőttképzőre – így adott esetben a munkáltatóra is – vonatkoznak, akik felnőttképzési tevékenységet folytatnak, melyek következtében bejelentésre vagy engedély megszerzésére kötelezetté válnak.

Nem minden esetben egyszerű eldönteni, hogy egy oktatási szolgáltatás mikor tekintendő felnőttképzési tevékenységnek. Ehhez a következő hármas feltételnek együttesen kell érvényesülnie:

♦ a képzés megszervezője felnőttképzőnek minősüljön,
♦ a képzés szervezett tevékenység keretében valósul meg,
♦ a képzés célirányosan kompetenciakialakításra és kompetenciafejlesztésre irányul.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja ki minősül felnőttképzőnek, és mikor valósul meg szervezett keretek között a képzés, illetve mikor irányul a képzés kompetenciák fejlesztésére!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink