hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mire jó a gyed extra?

  • adozona.hu

A tervezett „gyed extra” csomag megteremti a lehetőségét, hogy az anya hetente pár órára vagy napra vissza tudjon menni dolgozni úgy, hogy ne kelljen lemondania a gyed-ről vagy a gyes-ről. Szalai Piroska a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos kutatásai szerint a gyerekvállalási kedv és a részmunkaidős foglalkoztatás között szoros összefüggés mutatható ki. Ott vállalnak többen gyermeket, ahol többeknek van lehetősége részmunkaidőben dolgozni - szerepel a nemzetgazdasági tárca közleményében.

Az utóbbi évtizedekben a lakosság elöregedése tapasztalható az Európai Unió minden tagállamában. Azokon a helyeken érzik nagyobb biztonságban magukat a nők a gyermekvállalás területén, ahol tudják, hogy van lehetőségük – nemcsak a jogszabályok tekintetében, de a munkahelyek szervezeti kultúrája terén is – a gyermek növekedtével folyamatosan egyre több feladatot vállalni a munka világában.

Abban az esetben, ha valaki otthon marad két-három gyermekkel három, hat, kilenc évet, akkor az aktuális gyakorlati tudása óhatatlanul megkopik. A gyakorlati tapasztalat szinten tartásához azonban nem muszáj heti 40 órát dolgozni. Fontos tehát megoldani a munkaadóknál, hogy a részmunkaidős munkavégzés lehetősége biztosított legyen, így az anyák hosszú időre nem esnek ki a munkaerőpiacról, a családok kiegészítő jövedelemhez jutnak és a munkaadó számára is tervezhetőbbé válik a helyzet.

Szalai Piroska szerint a legfontosabb cél, hogy egészséges arány alakulhasson ki a munka és a család között. Az édesanyáknak fontos lehetőséget biztosítani arra, hogy egyszerre lehessenek gyermekükkel, ugyanakkor megmaradjanak aktív munkavállalóként a munkaerőpiacon. Magyarországon 100 kisgyermekes anyukából 36 dolgozik, és közülük 30, aki teljes munkaidős munkát vállal, azaz heti 40 órát, és 6, aki részmunkaidőben látja el a munkáját.

A kisgyermekes anyaság nem végleges állapot, hanem olyan átmeneti időszak, amelynek a láthatatlan munkaigénye magas. Ezt nehéz jelenleg kezelni a munkaerőpiacon. Egyedül ez nem megy sem a családnak, sem a munkaadónak, szükség van olyan katalizátorokra, mint az utóbbi időszak állami intézkedései: a munkahelyvédelmi akcióterv járulékkedvezményei, vagy a tervezett „gyed extra” csomag, ami megteremtené, hogy az anya hetente pár órára vagy napra vissza tudjon menni dolgozni úgy, hogy ne kelljen lemondania a gyed-ről vagy a gyes-ről.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő felvásárol

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Új katás vállalkozó külföldi munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Képviselői biztosítotti jogviszony bejelentése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink