adozona.hu
MNB: elemzés a háztartási és a nem pénzügyi vállalati kamatlábakról
//adozona.hu/altalanos/MNB_elemzes_a_haztartasi_es_a_nem_penzugyi__00HW8C
MNB: elemzés a háztartási és a nem pénzügyi vállalati kamatlábakról
2020. júniusban a háztartások által újonnan felvett lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója növekedett, míg a személyi hiteleké a jogszabályi előírásban maximalizált szinten maradt. Az új szerződések szezonálisan igazított értéke a lakáscélú hiteleknél mérséklődött. A nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott 1 millió euró érték alatti hitelek átlagos kamatlába csökkent, míg a nagyobb összegű hitelek esetében növekedés volt megfigyelhető, olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzésében.
2020. júniusban a háztartások által újonnan felvett lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója enyhén növekedett. Az új lakáscélú hitelszerződések döntő többségét éven túli kamatfixálás mellett kötötték a háztartások a hitelintézetekkel, a kamatfixálás átlagos hossza 111 hónap volt. A személyi hitelek esetében az átlagos hitelköltségmutató változatlan szinten maradt, elsősorban a 2020. március 18. után kötött fedezetlen fogyasztási hitelszerződésekre vonatkozó, 2020. december 31-éig érvényes kedvezményes THM kormányrendeleti előírásának köszönhetően.
Az új szerződések szezonálisan igazított értéke esetén a lakáscélú hiteleknél csökkenés volt megfigyelhető. Ezzel szemben a személyi hiteleknél növekedés tapasztalható.
A 44/2019 (III. 12.) Kormányrendelet alapján a lakossági ügyfelek számára a babaváró támogatáshoz kapcsolódóan nyújtott hitelek új szerződéses összege júniusban 49 milliárd forint volt. A program kezdetétől június végéig összesen 787 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződést a háztartások a hitelintézetekkel.
A háztartások forintbetéteinek átlagos kamatlába esetén csökkenés, míg az euróbetéteknél emelkedés volt tapasztalható. A forint- és euróbetétek szezonálisan igazított új szerződéses értéke emelkedett májushoz képest.
A nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott 1 millió euró érték alatti forint- és euróhitelek átlagos kamatlába esetén csökkenés figyelhető meg, míg az 1 millió euró érték feletti kategóriában az átlagos kamatlábak emelkedése volt jellemző. A nem pénzügyi vállalatok forinthiteleinek szezonálisan igazított új szerződéses értékeke csökkent mind az 1 millió euró érték alatti és feletti kategóriában. Az euróhitel szerződések esetén növekedés volt megfigyelhető mindkét összeg-kategóriában. A nem pénzügyi vállalatok forint- és euróbetéteinek átlagos kamatlába csökkent az előző hónaphoz képest. A szezonálisan igazított új szerződéses érték a forintbetéteknél csökkent, míg az euróbetéteknél jelentősen emelkedett.
Hozzászólások (0)