hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Korrupció gyanúja miatt hívnák tetemre a magyar kormányt

  • BruxInfo

Eddig tíz EP-képviselő csatlakozott az S&D frakció kezdeményezéséhez, ami felszólítaná az Európai Bizottságot, hogy a Csalás Elleni Hivatal közelmúltbeli jelentésének fényében járjon utána az uniós felzárkóztatási források felhasználását övező korrupció gyanújának Magyarországon.

A szocialista és demokrata frakció kezdeményezésére EP-képviselők kérdést készülnek intézni az Európai Bizottsághoz, arra szólítva fel a testületet, hogy a Csalás Elleni Hivatal legutóbbi jelentése alapján járjon utána azoknak az állításoknak, amelyek korrupciót feltételeznek az uniós pénzek magyarországi felhasználásában.

Bár a kezdeményezés az S&D frakcióból indult, szociáldemokrata képviselők szerint az ahhoz eddig csatlakozó tíz EP-képviselő között más frakciók tagjai is vannak. Az aláírásgyűjtés a nyári szünet végéig tart, amelyet követően várhatóan szeptemberben hivatalos kérdést készülnek intézni a Bizottsághoz, a sajtónak nyilatkozó képviselők szerint azzal a céllal, hogy a konkrét magyar esetben és általában véve is vegye komolyan a pénzek felhasználását illető korrupciós állításokat, és a jövőben jobban beavassa a témába a képviselőket.

Miként a pártcsoport sajtóközleménye rámutat, az OLAF legutóbbi, 2015. évi jelentése 17 olyan ügyre mutat rá Magyarországon, amelyek esetében csalás gyanúja merült fel. Ugyancsak a sajtóközlemény szerint a Csalás Elleni Hivatal 14 esetben a támogatások visszafizettetését javasolta az Európai Bizottságnak.

„Az Európai Parlament felelőssége annak biztosítása, hogy az adófizetők pénzét elszámoltatható és hatékony módon használják fel” – mutatott rá Josef Weidenholzer, osztrák szociáldemokrata, az S&D frakció alelnöke. Niedermüller Péter (Demokratikus Koalíció), a pártcsoport pénztárnoka pedig arra emlékeztetett, hogy az OLAF véleménye szerint „Magyarországon a legelterjedtebb az uniós alapokkal való visszaélés”.

Birgit Sippel (német szociáldemokrata) arra számít, hogy a Bizottság válaszát követően a LIBE és a költségvetés-ellenőrzési bizottság elé kerül a dosszié, a kérdést egyébként a Tanácshoz is el kívánják juttatni.

Niedermüller Péter elmondta, hogy a frakció és a képviselők nem kívánnak egy újabb Tavares-jelentést kezdeményezni Magyarországról, és a kezdeményezésnek nem célja Budapest kipécézése és szégyenpadra állítása. „Nem arról van szó, hogy valamit mindenáron tenni akarunk Orbán Viktor ellen” – jelentette ki Birgit Sippel, aki szerint arról van szó, hogy az EP-nek jobban rá kell látnia ezekre az ügyekre és figyelemmel kísérnie a következményeket. „A magyar ügyet példaként kezeljük” – tette hozzá.

Niedermüller Péter frakciója szándékaként említette, hogy a témát október végén, november elején az EP plenárisa elé vigyék megvitatásra.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink