adozona.hu
Könnyítés munkaadók számára Olaszországban
//adozona.hu/altalanos/Konnyites_munkaadok_szamara_Olaszorszagban_5YBV5E
Könnyítés munkaadók számára Olaszországban
Az olasz foglalkoztatási helyzet nem túl rózsás, ennek orvoslására munkaügyi reformot fogadtak el, amely számos könnyítést vezet be elsősorban a munkaadók számára a foglalkoztatás ösztönzése érdekében - írja a kitekintő.hu.
Az új olasz miniszterelnök, Matteo Renzi helyzete nem könnyű: alighogy elfoglalta a kormányfői széket, és a munkavállalók jövedelmének jelentős részét elnyelő adóterhek csökkentésére ígéretet tett, az Európai Bizottság közzétett egy jelentést, amely sötét képet fest Olaszország munkaerőpiaci helyzetéről.
A 2013-as második negyedévi adatokat alapul vevő jelentés szerint a betöltetlen álláshelyek száma az eurózóna országaiban 3 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban, összesen 2,1 millió. Az egész EU-t nézve 4 százalékkal csökkent az állásra történő felvételek száma, és a munkanélküliek és a munkavállalók közötti arány 2,5 százalékról 2,7 százalékra növekedett. Mindez a munkaerő-piaci helyzet általános romlását mutatja. A jelentés Olaszországot a sereghajtók közé sorolta, ott ugyanis 2008-at alapul véve 30 százalékkal csökkent a felvételek száma. Rosszabb képet csak Spanyolország és Szlovénia mutatott, de még a sokat emlegetett Görögország sem tapasztalt hasonló mélyrepülést.
Munkaügyi reform immár élesben
Olaszország munkaügyi helyzetét elnézve égető szükség van a reformra; ezt szem előtt tartva, hónapokig húzódó vitákat követően életbe lépett a munkaügyi reformot megtestesítő, „jobs act”-ként emlegetett törvényerejű rendelet. A jogszabály révén egyszerűbb lesz majd a munkaerő felvétele, hatékonyabb támogatásokra számíthatnak a munkanélküliek és több segítséget kapnak majd a dolgozó anyák. Mindez az EU által évek óta ajánlott „flexicurity” (rugalmas biztonság) modelljének felel meg.
A jogszabály egyik fontos pontja, hogy egyről három évre emelkedett az az időszak, ameddig határozott idejű szerződéssel foglalkoztathatnak anélkül, hogy külön indoklás kellene a jogviszony jellege miatt. Ez alatt az időszak alatt a korábbi egy helyett nyolcszor módosíthatják, hosszabbíthatják meg a szerződést, ami nagyobb szabadságot ad a munkaadónak, de nagyobb bizonytalanságot a munkavállalónak. A rendelet bevezeti azt is, hogy ezentúl a cégek alkalmazottaiknak legfeljebb 20 százalékával köthetnek határozott idejű szerződést. Ez a szabály azért fontos, mert Olaszországban nagyon magas azoknak a száma, akik határozott idejű szerződéssel dolgoznak, mindez jelentős bizonytalanságot okoz a munkaerőpiacon.
A gyakornokok foglalkoztatása esetén is könnyítésekre számíthatnak a munkaadók: megszűnik ugyanis az a kötelezettségük, hogy a gyakorlati idő lejártával határozatlan időre felvegyék a gyakornokokat – korábban emiatt gyakran a gyakorlati idő lejárta előtt egy hónappal elküldték a gyakornokokat, hogy ne kelljen kötniük magukat ehhez a szabályhoz.
Az új jogszabály ezenkívül csökkenti a munkaadókra háruló adminisztratív terheket, ezáltal is ösztönzi a foglalkoztatást - olvasható a kitekintő.hu-n.
Hozzászólások (0)