hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kockázatos államadósság-kezelés, az NGM és az fb sem figyelt eléggé

  • MTI/Adózóna

Összességében eredményesen végezte adósságkezeléssel kapcsolatos feladatát az Államadóság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt., az államadósság-kezelési stratégiában kitűzött célokat teljesítette, gondoskodott az államháztartás finanszírozási igényének teljesítéséről, ugyanakkor számos hiányosságot is feltárt az Állami Számvevőszék, miután befejezte a központ 2012 és 2014 közötti teljesítményének ellenőrzését.

Az ÁSZ összefoglalója szerint az államadósság összetétele a kisebb kockázat irányába változott.

Az ellenőrzés megállapította, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ellenőrzésre jogosult szerve nem ellenőrizte az ÁKK Zrt. adósságkezelési és finanszírozási tevékenységét, és az ÁKK Zrt. felügyelő bizottsága sem végzett ellenőrzést. Az ellenőrzések elmaradása kockázatot jelentett, mivel hiányzott az a kontroll, amely a feladat ellátásának esetleges hiányosságait, hibáit feltárta volna.

Az NGM belső ellenőrzési szervezeti egysége 2015-ben ellenőrizte az ÁKK Zrt. belső kontrollkörnyezetét.

Az ÁKK nem alakította ki az adósságkezelési tevékenység költséghatékonyságát mérő értékelési rendszert annak ellenére sem, hogy az államháztartásért felelős miniszter azt határidők megjelölésével kifejezetten kérte. E rendszer kialakításának hiányában a költségek és azok alakulásának nyomon követése, értékelése és elemezése nem volt biztosított. Így kockázatot jelentett az adósságkezelésre nézve abból a szempontból, hogy a költségvetés finanszírozási szükségletét hosszú távon minimális költséggel, elfogadható kockázattal, egységes szemléletben kell finanszírozni – mutatott rá az ÁSZ.

Az ÁSZ a nemzetgazdasági miniszternek és az ÁKK igazgatósága elnökének javaslatokat fogalmazott meg, amelyekre 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.

A számvevőszék egyúttal elvégezte az államadósság-kezelő rendszert érintő korábbi ellenőrzésének utóellenőrzését. Az ÁSZ felidézte: a 2012-ben nyilvánosságra hozott – az államháztartás központi alrendszerének adósságáról és éven túli kötelezettségvállalásának vizsgálatáról szóló – jelentés alapján a nemzetgazdasági miniszter négy pontból álló intézkedési tervet készített, ennek végrehajtását ellenőrizte most a számvevőszék.

Az ÁSZ megállapította, hogy a négy előírt intézkedésből két intézkedés határidőben teljesült. További egy feladatot csak részben, egy feladatot viszont egyáltalán nem hajtottak végre az utóellenőrzés megkezdéséig, 2015. november 24-ig.

Az NGM az intézkedési tervben szereplő feladatok végrehajtásához kapcsolódó nyilvántartási kötelezettségének hiányosan tett eleget – állapították meg a számvevők, az ÁSZ pedig figyelemfelhívó levéllel fordult a nemzetgazdasági miniszterhez, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket. A nem teljesített és a részben teljesült feladat végrehajtásáról a nemzetgazdasági miniszter az utóellenőrzési időszakot követően intézkedett.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink